Rosyjska ropa znów płynie na Węgry? Budapeszt oddycha z ulgą. Moskwa milczy

Szef węgierskiej dyplomacji pochwalił się w niedzielę wpisem w internecie, że Rosja wznowiła dostawy ropy na Węgry południową nitką rurociągu „Przyjaźń”. Strona rosyjska milczy w tej sprawie.

Publikacja: 22.12.2024 16:21

Minister spraw zagranicznych Węgier, Péter Szijjártó

Minister spraw zagranicznych Węgier, Péter Szijjártó

Foto: REUTERS/Bernadett Szabo

„Wznowiono transport ropy naftowej na Węgry ropociągiem „Przyjaźń”. Zaopatrzenie Węgier w energię jest zapewnione” – poinformował na portalu społecznościowym minister spraw zagranicznych Węgier, Péter Szijjártó.

Paliwa z rosyjskiej ropy na stacjach MOL

Choć cytat pojawił się we wszystkich głównych rosyjskich agencjach i gazetach, to ze strony rosyjskiej do tej pory nikt go nie potwierdził. Główna rządowa agencja TASS również nie uzyskała potwierdzenia od koncernu Transnieft, który odpowiada za transport rosyjskiej ropy i paliw rurociągiem „Przyjaźń”. Rosjanie od początku nie ujawniali szczegółów dotyczących przerwania dostaw na Węgry.

Czytaj więcej

Rosja wstrzymała dostawy ropy na Węgry. To nagła decyzja

Agencja TASS napisała: „21 grudnia agencja BiełTA (białoruska agencja kontrolowana przez reżim Łukaszenki – red.) poinformowała, powołując się na spółkę Gomeltransnieft, o wznowieniu wstrzymanego ze względów technicznych tłoczenia ropy rurociągiem „Przyjaźń”". Nie wiadomo jednak, w jakim kierunku odbywa się transport, ponieważ na Białorusi (w Mozyrzu) naftociąg odgałęzia się na dwie nitki – północną, prowadzącą do Polski i Niemiec, oraz południową, zaopatrującą Węgry, Słowację i Czechy.

Węgry i Słowacja straszą terrorystami

Nitka północna transportuje wyłącznie paliwa z Kazachstanu do Polski i Niemiec, natomiast nitka południowa zaopatruje rafinerie węgierskiego koncernu MOL na Węgrzech i Słowacji. Produkowane tam paliwa z rosyjskiej ropy trafiają na stacje MOL w Europie Środkowej i Wschodniej. Także w Polsce kierowcy tankujący na stacjach MOL kupują paliwo wyprodukowane z rosyjskiej ropy, co pośrednio wspiera wojenną kasę Putina.

Czytaj więcej

Węgry szantażują Ukrainę. Zagrożone dostawy prądu

Na początku grudnia węgierska gazeta „Magyar Nemzet”, nie podając źródeł, napisała, że ​​krajowe służby wywiadowcze badają możliwość ataku terrorystycznego na naftociąg. 30 listopada szef MSW Słowacji, Matus Sutai-Estok, powiedział, powołując się na dane wywiadu, że w jego kraju i na Węgrzech istnieje zorganizowana grupa, która może obserwować teren w pobliżu ropociągu w celu przeprowadzenia ataku terrorystycznego.

Mimo tych insynuacji polityków prorosyjskich rządów Węgier i Słowacji, nie przedstawiono żadnych namacalnych dowodów, które wskazywałyby, że za zatrzymaniem tłoczenia rosyjskiego surowca stoją jacyś terroryści.

Ropa
Rosnieft w potrzasku w Indiach. Największy biznes zablokowany sankcjami
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Ropa
Chińczycy ukarani przez USA za zakup ropy objętej sankcjami
Ropa
Rosja odcięta od zagranicznych transakcji płatniczych. Stawia na kryptowaluty
Ropa
Ropa najtańsza od czterech lat. Główna przyczyna leży w USA
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Ropa
Rosyjska ropa nie płynie do Czech. Skąd Orlen weźmie surowiec?
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?