Reklama
Rozwiń

Kreml zarobił mniej na eksporcie ropy, a będzie jeszcze… lepiej

O 6,5 proc. zmniejszyły się w kwietniu dochody Rosji z eksportu ropy. A będzie jeszcze lepiej. Dla demokratycznego świata. I gorzej dla rosyjskiego reżimu, bo popyt w tym roku na czarne złoto ma być niższy od dotychczasowych prognoz.

Publikacja: 15.05.2024 15:52

Kreml zarobił mniej na eksporcie ropy

Kreml zarobił mniej na eksporcie ropy

Foto: Bloomberg

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) opublikowała majowy raport o sytuacji na rynku ropy. W kwietniu IEA odnotowała spadek dochodów Rosji z eksportu ropy o 6,5 proc.,  do 17,2 mld dolarów.

„Eksport rosyjskiej ropy w kwietniu zmniejszył się o 450 tys. baryłek dziennie w porównaniu do poprzedniego miesiąca, do 7,3 mln baryłek dziennie. Jest to efektem spadku eksportu” – czytamy w raporcie.

Czytaj więcej

Pęka handel Chin z Rosją. Kreml po prośbie w Pekinie

Spadnie popyt i wydobycie ropy

Agencja obniżyła też swoją prognozę  wzrostu światowego popytu na ropę w 2024 roku: 

„Przewidujemy, że światowy popyt na ropę wzrośnie o 1,1 miliona baryłek dziennie w 2024 r. To o 140 tys. baryłek dziennie mniej niż przewidywano w raporcie z poprzedniego miesiąca” - przyznaje IEA.

IEA spodziewa się, że popyt na ropę naftową w tym roku wyniesie 103,16 mln baryłek dziennie. Tym samym prognoza dynamiki popytu obniżyła się do 1,06 mln baryłek dziennie z 1,20 mln baryłek. Oczekuje się, że światowy popyt na ropę w 2025 roku osiągnie 104,34 mln baryłek dziennie. 

Czytaj więcej

Rosja po prośbie do Kazachstanu. Obawia się braków paliwa po ukraińskich atakach

Agencja oceniła też rzeczywiste wydobycie krajów - członków porozumienia OPEC+ (22 kraje-eksporterzy z OPEC i spoza organizacji, m.in. Rosja, Kazachstan i Azerbejdżan). Wcześniej kraje OPEC i sojusz OPEC+ wyłączały ze swoich obliczeń dane IEA, zastępując je informacjami firm analitycznych Wood Mackenzie i Rystad Energy. Naciskała na to Rosja, której wicepremier Nowak wyjaśnił, że wynika to „ze stronniczości agencji”, której „pewne postawy” widać w wypowiedziach na temat analiz rynku energii.

Mieli zmniejszyć wydobycie, a zwiększyli

Według IEA sojusz OPEC+ ograniczył w kwietniu wydobycie ropy o 170 tys. baryłek dziennie w porównaniu do marca do 34,48 mln baryłek dziennie, przekraczając docelowe poziomy wydobycia ropy o 510 tys. baryłek dziennie. Według analityków agencji, w kwietniu wydobycie ropy wszystkich 22 członków OPEC+ spadło o 90 tys. baryłek dziennie, do 41,43 mln baryłek dziennie. Produkcja członków kartelu OPEC zwiększyła się natomiast o 120 tys. baryłek dziennie, do 26,97 mln baryłek dziennie.

Czytaj więcej

Chiny zasysają rosyjską ropę, której nie chcą już Indie

Na posiedzeniu komitetu monitorującego OPEC+ 3 kwietnia zauważono, że na początku roku wiele krajów, które wcześniej zobowiązały się zmniejszyć wydobycie, w rzeczywistości przekroczyło uzgodniony poziom produkcji. W maju OPEC informował, że Irak i Kazachstan w ramach swoich zobowiązań zrekompensują do końca roku nadprodukcję ropy na poziomie 1 mln baryłek dziennie.

Ile pompuje Rosja? Nie wiadomo

Kwoty wydobycia ropy OPEC+, z wyłączeniem Angoli, która opuściła sojusz, spadły od początku 2024 roku o około 1 mln baryłek dziennie. Obecnie łączny limit wynosi 39,46 mln baryłek dziennie, nie licząc wskaźników nowego uczestnika – Brazylii, które według ekspertów wynoszą prawie 3 mln baryłek dziennie.

Czytaj więcej

Sankcje jednak działają. Rosyjska flota tankowców nie może załadować ropy

Ponadto przez cały 2024 rok członkowie sojuszu będą nadal dobrowolnie ograniczać produkcję powyżej kwot łącznie o 1,66 mln baryłek dziennie, z czego Rosja i Arabia Saudyjska mają zapisaną redukcję na poziomie po 500 tys. baryłek dziennie.

Co do wydobycia w Rosji i jej redukcyjnych zobowiązań, to ani OPEC+ ani IEA nie mają możliwości weryfikacji rosyjskich danych. Eksperci podejrzewają, że Rosjanie już dawno nie wykonują swoich deklaracji o redukcji i pompują więcej, by jak najwięcej sprzedać surowca, w miarę jak rosną wydatki na wywołaną przez Kreml wojnę.

Ropa
Produkcja i eksport ropy z USA rośnie. Jak długo?
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Ropa
Węgrzy chcą kupić największą rafinerię Bułgarii. Należy do Rosjan
Ropa
Rosyjska ropa znów płynie na Węgry? Budapeszt oddycha z ulgą. Moskwa milczy
Ropa
Rosja wstrzymała dostawy ropy na Węgry. To nagła decyzja
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Ropa
Katastrofa ekologiczna nad Morzem Czarnym. 40 km plaż Rosji skażonych mazutem
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay