Indie tną zakupy ropy z Rosji. Boją się sankcji USA

Indyjskie rafinerie rezygnują z zakupów rosyjskiej ropy transportowanej przez tankowce kontrolowane przez rosyjską państwową korporację żeglugową. Wszystkie takie jednostki objęte są sankcjami USA. Amerykanie uprzedzili Delhi, że żarty się skończyły.

Publikacja: 21.03.2024 13:56

Indyjskie rafinerie rezygnują z zakupów rosyjskiej ropy transportowanej przez tankowce kontrolowane

Indyjskie rafinerie rezygnują z zakupów rosyjskiej ropy transportowanej przez tankowce kontrolowane przez rosyjską państwową korporację żeglugową

Foto: Bloomerg

Indyjski koncern energetyczny Reliance Industries zaprzestanie zakupów rosyjskiej ropy transportowanej tankowcami państwowego przedsiębiorstwa żeglugowego Sovcomflot –dowiedziała się agencja Reuters.

Rynek zaczyna się odcinać od rosyjskiej ropy

Wcześniej Sovcomflot i jego 14 tankowców zostało wpisanych na amerykańską czarną listę firm i obiektów objętych sankcjami. Firma obsługuje projekty wydobycia ropy i gazu w arktycznej części Rosji: Sachalin-1, Sachalin-2, Jamał LNG, Arctic LNG-2 i inne.

Czytaj więcej

Indie odwracają się od rosyjskiej ropy. Ze strachu

Agencja pisze, że także inne indyjskie rafinerie ropy naftowej, jedna po drugiej, zaczynają rezygnować z importu ropy objętymi sankcjami tankowcami, w obawie przed zacieśnieniem kontroli USA nad transakcjami związanymi z rosyjską ropą.

„Wolimy, aby rafinerie nie przerabiały ropy ze statków objętych sankcjami, ze względu na nasze interesy polityczne i handlowe oraz sankcje USA” – podało jedno ze źródeł indyjskiego rządu.

Reuters zauważa, że ​​sytuacja ta doprowadzi do zmniejszenia importu ropy z Rosji do Indii i jednocześnie do wzrostu kosztów czarterów w związku ze zmniejszeniem liczby tankowców. A to z kolei przełoży się na spadek atrakcyjności rosyjskiego surowca, którego jedynym walorem są duże zniżki oferowane przez rosyjskie koncerny naftowe.

Czytaj więcej

Sankcje jednak działają. Rosyjska flota tankowców nie może załadować ropy

Niemal 80 mld euro

Indie są obok Chin największym sponsorem rosyjskiej wojny rozpętanej przez rosyjski reżim na Ukrainie. Przed 24 lutego 2022 r. importowały minimalne ilości rosyjskiej ropy. Ale już w marcu 2022 roku, kiedy rosyjskie wojska mordowały Ukraińców i niszczyły Ukrainę, państwowe koncerny naftowe Indian Oil Corporation (IOC) i Hindustan Petroleum kupiły 6 milionów baryłek ropy marki Urals za pośrednictwem firmy z Holandii, która też dobrze na tym zarobiła.

Łącznie od początku wojny Indie dołożyły do wojennej kasy Kremla 69 mld euro za importowaną ropę i 9,01 mld euro za węgiel (dane licznika Russia Fossil Tracker ustanowionego w dniu rosyjskiej agresji na Ukrainę przez fiński instytut CREA).

Indyjski koncern energetyczny Reliance Industries zaprzestanie zakupów rosyjskiej ropy transportowanej tankowcami państwowego przedsiębiorstwa żeglugowego Sovcomflot –dowiedziała się agencja Reuters.

Rynek zaczyna się odcinać od rosyjskiej ropy

Pozostało 93% artykułu
Ropa
Ropa dalej tanieje. Czas na obniżki cen paliw na stacjach
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Ropa
Ceny ropy podskoczyły tylko na chwilę. Maleją obawy o wojnę Izraela z Iranem
Ropa
Ropa gwałtownie tanieje. Rynek patrzy na USA i Izrael
Energetyka
Rynek wstrzymał oddech. Ropa czeka na odpowiedź Izraela
Ropa
Po ataku Iranu podwyżka cen ropy jest nieuchronna