Ropa tanieje choć Rosja robi wszystko, by drożała

Tak niskiej ceny na europejską markę Brent nie było od lipca. W środę na zakończeniu handlu za baryłkę płacono na giełdzie w Londynie poniżej 80 dolarów.

Publikacja: 08.11.2023 22:18

Tak niskiej ceny na europejską markę Brent nie było od lipca

Tak niskiej ceny na europejską markę Brent nie było od lipca

Foto: Bloomberg

Światowe ceny ropy spadły w środę wieczorem o około 2 proc. Na giełdzie ICE w Londynie cena ropy w styczniowych kontraktach terminowych zmniejszyła się 1,9 proc., do 80,05 dolarów za baryłkę, a kilka minut wcześniej kosztowała nawet poniżej 80 dolarów – po raz pierwszy od 21 lipca. Grudniowe kontrakty terminowe na amerykańską markę WTI potaniały o 2,09 proc. do 75,73 dolarów.

Spadek cen stoi w kontrze do działań Rosji i Arabii Saudyjskiej, które zredukowały wydobycie (Rosja o 300 tys. baryłek dziennie), by utrzymać wysoki poziom cen. Jednak nawet rosyjscy analitycy rynkowi nie wierzą w powodzenie tej strategii. Prognozują, że ropa będzie tanieć także w przyszłym roku.

Czytaj więcej

OPEC+ ogranicza wydobycie, a ropa naftowa wciąż tanieje

- Obecny spadek cen ropy ma charakter bardziej fundamentalny i wiąże się z równowagą na rynku światowym; w przyszłym roku notowania będą nadal spadać i będą kształtować się w przedziale 75-80 dolarów za baryłkę - ocenił Iwan Timonin, dyrektor w firmie Implementa, dla agencji RIA Nowosti.

Ceny surowca stopniowo spadają już od ponad trzech tygodni z rzędu, mimo wezwań władz irańskich do nałożenia embargo na dostawy ropy do Izraela.

Ekspert wyjaśnił, że obserwowany wcześniej wzrost cen ropy naftowej wynikał nie tyle z czynników rynkowych, ile z obaw graczy przed możliwą eskalacją konfliktu na Bliskim Wschodzie, w tym zaangażowaniem innych krajów „Obecnie takie nastroje opadły” – podkreślił Timonin.

Czytaj więcej

Ławrow atakuje Zachód za przejście na zieloną energię

Jego zdaniem ograniczone perspektywy wzrostu światowego popytu na ropę wynikają z niskiej dynamiki wzrostu gospodarczego największych konsumentów, przede wszystkim USA i Unii.

Jeśli chodzi o wzrost wydobycia, obserwuje się go w krajach niebędących członkami OPEC+, na przykład w Kanadzie.

Ropa
Arabia Saudyjska ostrzega: ropa może potanieć do 50 dolarów za baryłkę
Ropa
Węgry szantażują Ukrainę. Zagrożone dostawy prądu
Ropa
Mniej ropy z Rosji do Turcji. Łukoil traci kolejnego klienta
Ropa
Nowe sankcje USA na ropę z Rosji. Zlikwidują słynną flotę cieni?
Ropa
Tania ropa pogrąża finanse Kremla. Dziura budżetowa największa od czasu ZSRR