Aktualizacja: 02.11.2024 19:50 Publikacja: 05.09.2023 12:51
Foto: Bloomberg
Na tle masowych antyrosyjskich sankcji nałożonych w związku z rosyjską inwazją Rosji na Ukrainę, a także łamania antymonopolowego prawa Unii, rząd bułgarski przejął od rosyjskiego koncernu Łukoil kontrolę nad terminalem naftowym Rosenets, poinformował Grigor Gwozdiejkow minister transportu i komunikacji Bułgarii. Dodał, że rząd nie wypłaci koncesjonariuszowi odszkodowania, ponieważ umowa została rozwiązana z powodu tzw. siły wyższej (force majeure).
„Państwo ma możliwości i doświadczenie (w zarządzaniu terminalem - red.), żadne sytuacje nadzwyczajne się nie pojawią, wszystko jest w granicach prawa. Zgodnie z treścią rozporządzenia, państwo nie ma obowiązku wypłaty koncesjonariuszowi odszkodowania. Koncesja została wypowiedziana ze względu na siłę wyższą, dotyczącą środków ograniczających (sankcji) wobec Federacji Rosyjskiej. Od teraz Łukoil musi dochodzić swoich praw gdzie indziej, ale nie w Bułgarii. Ryzyko zostało skalkulowane, przestrzegaliśmy i przestrzegamy prawa oraz europejskich regulacji” – dodał Gwozdiejkow, cytowany przez agencję Unian.
Analitycy uznali, że ryzyko wielkiego konfliktu bliskowschodniego mocno spadło. Ich uwaga skupiła się więc na tym, jak bardzo podaż ropy naftowej może być nadmierna w nadchodzących kwartałach.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Od rana w poniedziałek ceny ropy na światowych rynkach spadły o około 5 procent. To reakcja na złagodzenie napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie. Spokój handlujących odbija się czkawką Kremlowi. Rosyjski surowiec potanieje jeszcze mocniej.
Obecne spadek cen ropy ma związek z sytuacją na Bliskim Wschodzie i w Chinach. Ale jest też nowy czynnik wpływający na rynek. Pojawił się niedawno i już wzbudza niepokój. To rosyjska flota cieni i jej coraz częstsze wycieki ropy.
Nadmiar ropy na rynku światowym powoduje spadek cen surowca. To zła wiadomość dla Kremla potrzebującego pieniędzy na wojnę. Żeby znaleźć klientów, rosyjskie koncerny dają coraz większe rabaty, oferując cenę poniżej sankcyjnego limitu 60 dolarów.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Orlen Unipetrol, kupując w 2023 roku rosyjski surowiec, który był średnio o 21 proc. tańszy od alternatywnej ropy z Azerbejdżanu, mógł uzyskać nadwyżkę zysków w wysokości około 1,2 mld euro.
Zaczęło się od małego start-upu w Poznaniu. Dzisiaj Allegro to najpopularniejsza platforma zakupowa w Polsce, jedna z największych firm e-commerce w Europie oraz wyjątkowe miejsce pracy.
W procesie rekrutacyjnym pokazujemy, jak atrakcyjnym miejscem do pracy jest AstraZeneca, a jednocześnie staramy się wybierać takich kandydatów, którzy chcą się rozwijać, uczyć, zdobywać różne doświadczenia, mają w sobie pasję oraz chęci i zgodnie z wartościami i misją firmy chcą pomagać innym – mówi Marta Jagnieża, wiceprezes zarządu, dyrektorka HR w AstraZeneca.
Kontroling, wyposażony w nowoczesne systemy EPM, umożliwia szybsze reagowanie na zmieniającą się rzeczywistość biznesową.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje – mówi Tomasz Czerski, dyrektor rozwiązań big data w Orange Polska.
Przed zakupem telewizora bierzemy pod uwagę różne czynniki, takie jak jakość obrazu, przekątną ekranu, rozdzielczość, cenę czy funkcje Smart TV. Często pomijamy jest jednak dosyć istotny element, jakim jest kwestia zabezpieczeń telewizora. Zupełnie niesłusznie, gdyż obecnie w telewizorach podłączonych do Internetu przechowujemy wiele wrażliwych haseł i danych. Dlatego warto wybrać telewizor z systemem, który zagwarantuje zaawansowane bezpieczeństwo na wielu poziomach – takim jak Samsung Knox.
To dzięki świetnemu zespołowi i automatyzacji jesteśmy największym w Polsce producentem hydrauliki siłowej. Rozwijamy nie tylko produkcję cywilną, ale i w obszarze obronnym – mówi Piotr Bernaś, dyrektor operacyjny Ponar Wadowice.
Turcy nie sprzedadzą aktywów duńskiej firmie DFDS. W ostatniej chwili wycofali się z umowy.
Pion śledczy IPN z Białegostoku prowadzi śledztwo z sprawie zbrodni popełnionej w lipcu 1943 roku w Gródku, gdzie zostali zabici mieszkańcy dwóch wsi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas