Utracona reputacja Łukoilu: Bułgarzy i Finowie zrywają umowy

Władze Bułgarii rozpoczęły przejmowanie pod kontrolę państwa terminalu naftowego w porcie Rosenets, po cofnięciu koncesji rosyjskiemu koncernowi paliwowemu Łukoil. Rosjanie zapowiedzieli pozew sądowy. W Finlandii właściciele stacji benzynowych, instytucje i urzędy zerwali obowiązujące kontrakty z Rosjanami.

Publikacja: 21.08.2023 13:17

Utracona reputacja Łukoilu: Bułgarzy i Finowie zrywają umowy

Foto: Bloomberg

W pierwszej połowie sierpnia bułgarski parlament podjął decyzję o cofnięciu koncesji na port Rosenets największej na Bałkanach rafinerii - Lukoil Neftochim Burgas, w związku z - jak to ujęto - „poprawkami do ustawy o kontroli stosowania środków ograniczających, uwzględniającymi działania Rosji w Ukrainie”. Rząd ogłosił wygaśnięcie koncesji dla portu Rosenets od 15 sierpnia i wyznaczył 30-dniowy termin na przeniesienie obiektu do zasobów skarbu państwa.

„Administracja Morska wydała już zarządzenie o wykreśleniu Lukoil Neftochim Burgas z rejestru operatorów portowych ”- cytuje komunikat bułgarskiego ministerstwa transportu, agencja RIA Nowosti.

Rosyjski koncern podpisał umowę koncesyjną na terminal portowy Rosenets w maju 2011 r. Koncesja została udzielona na 35 lat. Łukoil zapewnia teraz, że „spółka zawsze w pełni wywiązuje się ze swoich zobowiązań wynikających z umowy koncesyjnej zawartej z Republiką Bułgarii w 2011 roku i nie widzi powodu do jej wypowiedzenia”. Koncern zapowiedział, że wystąpi do sądu, aby „chronić swoją reputację”.

Czytaj więcej

Prezydent Bułgarii broni rosyjskich interesów. Nie chce wyrzucić Łukoilu z kraju

Łukoil niepożądany w Finlandii

Reputację Łukoil stracił też w Finlandii. Od lutego 2022 r. (rosyjska agresja na Ukrainę), wiele fińskich przedsiębiorstw i firm, a także policja, poczta czy gminy, wypowiedziało umowy o świadczenie usług przez Oy Teboil Ab - spółkę zależną rosyjskiego Łukoilu. Wiele stacji benzynowych działających we franczyzie zaprzestało współpracy w rosyjskim koncernem. Rosjanie wystąpili do sądu.

"Teboil domaga się odszkodowania od przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na zmianę franczyzy przed końcem umowy” - informuje fiński publiczny nadawca radiowo-telewizyjny YLE. Fińska spółka należąca do Rosjan ma żądać miliona euro odszkodowania od jednego z przedsiębiorców. Teboil odmówił komentarza, zauważając, że sprawa jest w sądzie i nie ma jeszcze rozstrzygnięcia.

Biznes Łukoilu w Finlandii dawał koncernowi duże pieniądze. Według najnowszych dostępnych danych, od lipca 2021 r. Oy Teboil Ab zarządzał siecią dystrybucyjną składającą się z 432 stacji paliw (znacząca część z nich na zasadach franczyzowych), miał osiem baz paliwowych i jeden magazyn gazu. Według własnych danych Oy Teboil Ab w latach 2005-2020 zainwestował w Finlandii 347 milionów dolarów. Rosyjska wojna zmieniła wszystko. Zysk Oy Teboil Ab zmniejszył się w 2022 roku pięciokrotnie, z 25,66 mln euro do 5,45 mln euro.

Energetyka
Rynek wstrzymał oddech. Ropa czeka na odpowiedź Izraela
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ropa
Po ataku Iranu podwyżka cen ropy jest nieuchronna
Ropa
Po ataku Iranu na Izrael. Nerwowo na rynku ropy
Ropa
Trupy w szafach Orlenu. Miliardowe straty szwajcarskiej firmy na handlu ropą
Ropa
Szwajcarska spółka Orlenu traci 1,6 miliarda złotych. W tle decyzje Obajtka i PiS