Spada popyt Chin na rosyjską ropę. Iran sprzedaje ją taniej

W czerwcu dostawy rosyjskiej ropy do Chin zmniejszyły się o połowę. W lipcu - o kolejne 15 proc. Nagle rosyjskie firmy naftowe stanęły w obliczu dużego spadku popytu ze strony kluczowego klienta. Dochody Kremla też poszły w dół.

Publikacja: 09.08.2023 17:08

Spada popyt Chin na rosyjską ropę. Iran sprzedaje ją taniej

Foto: Bloomberg

Po zaprzestaniu w grudniu 2022 r. przez niemal całą Unię importu rosyjskiej ropy, głównymi odbiorcami produktów naftowych z Rosji pozostały Indie, Chiny i Turcja. W 2023 roku udział rosyjskiego surowca w imporcie Indii wzrósł do 20 proc., w porównaniu z 2 proc. przed inwazją Rosji na Ukrainę.

Napięcia między Arabią Saudyjską a Rosją rosną, ponieważ Moskwa nadal dostarcza na rynek ogromne ilości tańszej ropy, podważając wysiłki Rijadu zmierzające do podniesienia cen surowców energetycznych. Przy czym - jak zauważa agencja Reutres - Chiny, które razem z Indiami przyjmują ponad 80 proc. rosyjskiego eksportu ropy, zmniejszyły w czerwcu zakupy o połowę.

Czytaj więcej

Rosja ma coraz większy problem ze zbożem skradzionym na Ukrainie

Od 1 do 19 czerwca z rosyjskich portów wysłano do Chin zaledwie 0,26 mln ton ropy Urals, podczas gdy w tym samym okresie w maju dostawy wyniosły 0,67 mln ton. Z morskich przeładunków, gdzie ropa przelewana jest z tankowca na tankowiec bezpośrednio na morzu, Chiny otrzymały z Rosji 300 tys. ton – o 120 tys. mniej niż w pierwszych trzech tygodniach maja.

- Zamiast rosyjskich baryłek niezależne chińskie rafinerie preferowały surowiec irański, gdzie zniżki okazały się wyższe – powiedział Reuterowi trader ropy pracujący w Chinach.

9 sierpnia 2023 roku media napisały, że po raz pierwszy od dwóch lat Pekin zaczął tracić zainteresowanie rosyjskim importem. Łącznie w ciągu siedmiu miesięcy w porównaniu do stycznia-lipca ub.r. cały eksport do Rosji z Chin zwiększył się o 73,4 proc. do 62,5 mld dol., a import z Rosji o 15,1 proc. do 71,6 mld dol.

Statystyki lipca wskazują jednak na umiarkowany spadek obrotów w porównaniu z czerwcem: Chińczycy kupowali mniej z Rosji - wartość importu zmniejszyła się z 11,2 mld dol. do 9,2 mld dol., a sprzedawali więcej - eksport wzrósł z 9,6 mld dol. do 10,3 mld dol.

Największe spowolnienie wykazuje statystyka zakupów rosyjskiej ropy przez Chiny. Chiński import rosyjskiej ropy zmniejszył się w lipcu o 15 proc. do 2,2 mln baryłek dziennie. Tak więc od maja Chiny zmniejszają zakupy ropy z Rosji. Może to być skutek decyzji Kremla ograniczających wielkość zniżek, jakie mogą dawać rosyjskie koncerny. Wobec nadmiaru surowca na świecie, irańska ropa okazuje się tańsza od rosyjskiej objętej sankcjami.

W środę na świecie ropa tanieje w wyniku nasilenia się obaw o niski popyt ze strony Chin, gdzie gospodarka zbyt wolno się ożywia.

„Do tego dochodzą obawy o spowolnienie popytu w USA i Europie z powodu serii podwyżek stóp procentowych. Dlatego wzrost cen na rynkach ropy wydaje się ograniczony" - ocenia Chioki Chen  analityk Sunward Trading dla agencji Reutres, zauważając jednocześnie, że zgodnie z jego prognozą cena amerykańskiej ropy marki WTI będzie w tym miesiącu wahać się w przedziale od 75 do 85 dol. za baryłkę.

Ropa
Trupy w szafach Orlenu. Miliardowe straty szwajcarskiej firmy na handlu ropą
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ropa
Szwajcarska spółka Orlenu traci 1,6 miliarda złotych. W tle decyzje Obajtka i PiS
Ropa
Biały Dom wróży z ropy: większy popyt, mniejsza podaż, wyższa cena
Ropa
Chiny zasysają rosyjską ropę, której nie chcą już Indie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Ropa
Ukraińskie ataki na rosyjskie rafinerie obniżają cenę ropy