Financial Times: Łagodniejsze sankcje na rosyjską ropę

Europejskie rządy miały złagodzić ograniczenia możliwości handlu ropą przez Rosję, częściowo nie wprowadzając zakazu ubezpieczania tankowców z rosyjskim surowcem.

Publikacja: 01.08.2022 11:56

Tankowiec z ropa cumuje w rumuńskim porcie Konstanca

Tankowiec z ropa cumuje w rumuńskim porcie Konstanca

Foto: Bloomberg

Jak zauważyła brytyjska gazeta „Financial Times”, Unia Europejska i Wielka Brytania na początku czerwca uzgodniły, że wspólnie zabronią swoim firmom ubezpieczania statków z rosyjską ropą. Bruksela już wprowadziła ograniczenia, ale Londyn, gdzie znajduje się największy rynek ubezpieczeniowy Lloyd's of London, jeszcze tego nie zrobił.

Wielka Brytania wcześniej nałożyła zakaz ubezpieczenia statków tylko dla tankowców przewożących rosyjską ropę do samego Królestwa, środek ten wejdzie w życie od 2023 roku. Firmy ubezpieczeniowe mogą świadczyć usługi, jeśli nośnik energii jest transportowany do krajów trzecich.

Czytaj więcej

Rosja wywozi ropę morzem, a pomaga jej Iran

Przedstawiciel londyńskiego Lloyd's Patrick Davison potwierdził, że nie ma zakazu ubezpieczenia statków dostarczających rosyjską ropę do innych krajów poza Wielką Brytanią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że bada środki, które można zastosować wobec rosyjskiego przemysłu naftowego.

Z kolei UE wprowadziła całkowity zakaz ubezpieczenia statków z rosyjską ropą. Aktualne umowy są dozwolone tylko do początku grudnia. Jednak, jak zauważa FT, Unia Europejska zrobiła szereg wyjątków od swoich sankcji dotyczących ubezpieczenia statków ze względu na obawy o globalne bezpieczeństwo energetyczne. Dzięki temu unijne firmy mogą zawierać kontrakty np. z Rosnieftem na transport nośników energii do krajów spoza UE.

Urzędnicy w Waszyngtonie powiedzieli FT, że USA i Wielka Brytania planują zakazać ubezpieczenia statków z rosyjską ropą. Ograniczenie może zostać wprowadzone do końca roku, ale wcześniej konieczne jest rozwiązanie kwestii ograniczania cen rosyjskiego surowca.

Czytaj więcej

Rosja kusi Indie tanią ropą. Delhi interesuje tylko cena

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada wcześniej nałożyły embargo na rosyjską ropę, Unia Europejska zgodziła się opóźnić embargo. Ponadto kraje zachodnie dyskutują o ustaleniu pułapu cenowego na rosyjską ropę, aby dochody Rosji nie wzrosły z powodu wzrostu cen surowców.

To głównie z eksportu ropy i gazu Rosja finansuje swoje zbrodnicze działania na Ukrainie.

Ropa
Ukraina uderza w rosyjską ropę. Cena za tranzyt skoczyła drastycznie
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Ropa
Ropa tanieje, ale prawdziwy rollercoaster dopiero przed nami
Ropa
Ropa tanieje. OPEC tłumaczy: „Nie kierujemy się konkretnym poziomem cen”
Ropa
Tarcia na linii Arabia Saudyjska-Rosja. Oto co zrobił Kreml
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Ropa
Dzięki fuzji Orlen skokowo zwiększył wyniki
Ropa
Na rynku ropy naftowej zagościł skrajny pesymizm