Kazachstan dostarczy ropę Unii z ominięciem Rosji

Rosja blokuje dostawy kazachskiej ropy na unijny rynek. Kazachstan zamierza więc zrezygnować z transportu surowca przez rosyjskie terytorium.

Publikacja: 07.07.2022 12:51

Kazachstan dostarczy ropę Unii z ominięciem Rosji

Foto: Adobe Stock

Wobec zagrożenia wstrzymaniem wypompowywania kazachskiej ropy przez rosyjskich eksporterów prezydent Kazachstanu Kassym-Jomart Tokajew polecił państwowemu koncernowi KazMunayGasowi rozwój transportu morskiego towarów. Według głowy państwa, rząd powinien także przekształcić kazachskie porty i uczynić je „jednym z wiodących węzłów komunikacyjnych Morza Kaspijskiego”.

5 lipca sąd w Noworosyjsku zdecydował o zawieszeniu na miesiąc działalności Konsorcjum Rurociągu Kaspijskiego (CPC). Oficjalnym powodem zawieszenia działalności rurociągu były rzekome naruszenia przepisów ochrony środowiska.

W rzeczywistości chodzi o blokowanie dostaw kazachskiego surowca na europejski rynek. CPC jest głównym szlakiem eksportowym paliw z Kazachstanu. W 2021 r. wielkość eksportu paliw przez CPC przekroczył 60,7 mln ton ropy.

Reżimowi na Kremlu nie podoba się także brak wsparcia ze strony władz Kazachstanu rosyjskiej agresji na Ukrainę. W tym tygodniu okazało się, że ministerstwo finansów Kazachstanu opublikowało projekt rozporządzenia de facto ograniczającego dostawy niektórych rodzajów towarów do Rosji z powodu zachodnich sankcji.

W połowie czerwca prezydent Kassym-Jomart Tokajew powiedział wprost Putinowi, że Kazachstan nie zamierza uznać obu prorosyjskich republik – donieckiej i ługańskiej, bo są to za podmioty „quasi-państwowe”, których uznanie przyczynia się do wzrostu niestabilności na świecie.

Czytaj więcej

Francja porzuca kopaliny. Nie chce kupować w Rosji

Teraz, wobec blokowanie przez Rosję dostaw ropy, Tokajew polecił państwowym koncernom organizację omijającego Rosję transportu morskiego.

– Kazachstan nigdy nie był krajem morskim i dlatego nie w pełni wykorzystał możliwości transportu morskiego… Teraz są jednak inne czasy — powiedział Tokajew na spotkaniu dotyczącym rozwoju infrastruktury transportowej i tranzytowej kraju (cytat za Reuters).

Transkaspijski Międzynarodowy Szlak Transportowy to korytarz transportowy przebiegający przez Chiny, Kazachstan, Morze Kaspijskie, Azerbejdżan, Gruzję, Turcję i kraje Unii. Przepustowość trasy to 10 mln ton ładunków rocznie.

By w pełni wykorzystać szlak, Kazachstanu musi zmodernizować infrastrukturę kolejową kraju. Według Tokajewa branża transportowa i logistyczna jest szczególnie ważna dla zapewnienia operacji eksportowych, a tym samym niezależności dostaw kazachskich surowców.

Ropa
Rosja odcięta od zagranicznych transakcji płatniczych. Stawia na kryptowaluty
Ropa
Ropa najtańsza od czterech lat. Główna przyczyna leży w USA
Ropa
Rosyjska ropa nie płynie do Czech. Skąd Orlen weźmie surowiec?
Ropa
Ropa szybko tanieje. Trump uderza rykoszetem w Putina
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Ropa
Pandemia zwana Donald Trump. Ropa tanieje po rozmowach USA-Ukraina
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń