Kazachstan dostarczy ropę Unii z ominięciem Rosji

Rosja blokuje dostawy kazachskiej ropy na unijny rynek. Kazachstan zamierza więc zrezygnować z transportu surowca przez rosyjskie terytorium.

Publikacja: 07.07.2022 12:51

Kazachstan dostarczy ropę Unii z ominięciem Rosji

Foto: Adobe Stock

Wobec zagrożenia wstrzymaniem wypompowywania kazachskiej ropy przez rosyjskich eksporterów prezydent Kazachstanu Kassym-Jomart Tokajew polecił państwowemu koncernowi KazMunayGasowi rozwój transportu morskiego towarów. Według głowy państwa, rząd powinien także przekształcić kazachskie porty i uczynić je „jednym z wiodących węzłów komunikacyjnych Morza Kaspijskiego”.

5 lipca sąd w Noworosyjsku zdecydował o zawieszeniu na miesiąc działalności Konsorcjum Rurociągu Kaspijskiego (CPC). Oficjalnym powodem zawieszenia działalności rurociągu były rzekome naruszenia przepisów ochrony środowiska.

W rzeczywistości chodzi o blokowanie dostaw kazachskiego surowca na europejski rynek. CPC jest głównym szlakiem eksportowym paliw z Kazachstanu. W 2021 r. wielkość eksportu paliw przez CPC przekroczył 60,7 mln ton ropy.

Reżimowi na Kremlu nie podoba się także brak wsparcia ze strony władz Kazachstanu rosyjskiej agresji na Ukrainę. W tym tygodniu okazało się, że ministerstwo finansów Kazachstanu opublikowało projekt rozporządzenia de facto ograniczającego dostawy niektórych rodzajów towarów do Rosji z powodu zachodnich sankcji.

W połowie czerwca prezydent Kassym-Jomart Tokajew powiedział wprost Putinowi, że Kazachstan nie zamierza uznać obu prorosyjskich republik – donieckiej i ługańskiej, bo są to za podmioty „quasi-państwowe”, których uznanie przyczynia się do wzrostu niestabilności na świecie.

Czytaj więcej

Francja porzuca kopaliny. Nie chce kupować w Rosji

Teraz, wobec blokowanie przez Rosję dostaw ropy, Tokajew polecił państwowym koncernom organizację omijającego Rosję transportu morskiego.

– Kazachstan nigdy nie był krajem morskim i dlatego nie w pełni wykorzystał możliwości transportu morskiego… Teraz są jednak inne czasy — powiedział Tokajew na spotkaniu dotyczącym rozwoju infrastruktury transportowej i tranzytowej kraju (cytat za Reuters).

Transkaspijski Międzynarodowy Szlak Transportowy to korytarz transportowy przebiegający przez Chiny, Kazachstan, Morze Kaspijskie, Azerbejdżan, Gruzję, Turcję i kraje Unii. Przepustowość trasy to 10 mln ton ładunków rocznie.

By w pełni wykorzystać szlak, Kazachstanu musi zmodernizować infrastrukturę kolejową kraju. Według Tokajewa branża transportowa i logistyczna jest szczególnie ważna dla zapewnienia operacji eksportowych, a tym samym niezależności dostaw kazachskich surowców.

Ropa
Stoją trzy rafinerie w Rosji. Nie mają części na remont
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Ropa
Ostry spadek cen ropy. Rynek odetchnął po izraelskim ataku
Ropa
Ropa gwałtownie tanieje. Rosja straci najwięcej
Ropa
Nowy czynnik wpływa na ceny ropy i szkodzi środowisku
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Ropa
Rosyjska ropa coraz tańsza. Duże zniżki nie pomagają