Wagit Alekperow prezes i największy udziałowiec Łukoilu w liście do wicepremiera Aleksandra Nowaka z 25 marca (Kommiersant ma kopię), napisał, że w wyniku sankcji „nastąpił gwałtowny spadek ilości wysyłanego na sprzedaż mazutu, a co za tym idzie, powstał nadmiar tego paliwa w magazynach”.
Zdaniem Alekpierowa zapełnienie magazynów może doprowadzić do zamknięcia rafinerii i zmniejszenia produkcji paliw. Aby tego uniknąć, firma chce przekierować nadmiar oleju do elektrociepłowni i proponuje tymczasowo znieść wysokie kary za negatywny wpływ na środowisko.
Te same zwolnienia są potrzebne przy spalaniu towarzyszącego produkcji gazu ropopochodnego, który zdaniem Łukoil może wzrosnąć ze względu na czasową niemożność sprzedaży za granicą wytworzonego z niego LPG za granicę.
Łukoil ma cztery rafinerie w Rosji, w 2021 r. przerobiły one około 43 mln ton ropy. W wyniku wywołanej przez Putina wojny, nastąpiły trudności z logistyką i płatnościami za dostawy. Popyt spadł.
- W marcu eksport mazutu z Łukoil zmniejszył się 1,5 raza w porównaniu z lutym - zauważa Oleg Żirnow z KPMG - około 1,5 miliona ton pozostało nieodebranych, co oczywiście doprowadziło do wypełnienie dostępnych magazynów. Ich możliwości przechowywania są dość ograniczone. Nie wszystkie zbiorniki nadają się do przechowywania oleju opałowego, ponieważ wymagane jest stosowanie grzałek i dodatkowej izolacji termicznej.