PERN zwiększa inwestycje w infrastrukturę

Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych realizuje inwestycje, które mają zwiększyć zdolność obsługi ropy naftowej i paliw – mówi Rafał Miland, wiceprezes PERN, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Publikacja: 27.12.2018 15:22

PERN zwiększa inwestycje w infrastrukturę

Foto: energia.rp.pl

W 2017 PERN włączył w swoją strukturę spółkę córkę OLPP. – Dziś jesteśmy jednym przedsiębiorstwem PERN i świadczymy pełną gamę usług – mówi Miland.

Podkreślił, że udało się osiągnąć wiele efektów synergii, bo były to komplementarne spółki. – Razem może oferować klientom kompleksową usługę – stwierdził gość.

– Połączone przedsiębiorstwo ma wiele większy potencjał inwestycyjny, możliwość realizowania remontów i modernizacji – dodał.

Miland zdradził, że plan remontowy na rok przyszły przewiduje zwiększenie remontów na infrastrukturze dwukrotnie w porównaniu do roku 2018.

Gość zaznaczył, że PERN jest atrakcyjnym pracodawcą, bo oferuje bardzo dobre warunki pracy, ale też wymaga dużego poświęcenia.

– Pracownicy są dużą wartością dla naszej firmy i dużo wagi poświęcamy temu, żeby ich w odpowiedni sposób szkolić, motywować i zapewniać bezpieczne warunki pracy – mówił.

Miland zapewnił, że PERN realizuje inwestycje, które mają zwiększyć zdolność obsługi ropy naftowej i paliw.

– Są to inwestycje rurociągowe. Budujemy ponad 100 km rurociągu paliwowego z bazy w Boronowie do bazy PKN Orlen w Trzebini. Drugim elementem rozwoju rurociągów jest budowa drugiej nitki rurociągu pomorskiego, który transportuje ropę naftową – mówił gość.

– Obserwujemy coraz większe zainteresowanie innymi, różnymi gatunkami ropy dostarczanymi z morza. Żeby dostarczyć tę ropę, nie mieszając jej z innymi gatunkami do klientów, potrzebna jest druga nitka – dodał.

Gość przyznał, że część formalno-prawna inwestycji może potrwać długo.

– Mamy nadzieję że procedowana przez rząd ustawa, która ma przyspieszyć realizację inwestycji liniowych w sektorze naftowym pomoże nam zrealizować tę inwestycję szybciej. Zakładamy, że moglibyśmy mówić o końcu roku 2023 – mówił Miland.

PERN rozbudowuje też infrastrukturę do magazynowania ropy naftowej. – Pojemność bazy w Gdańsku podwoi się. Zakładamy, że w III kwartale 2020 r. powinniśmy oddać powiększoną bazę – prognozował Miland.

– Nie zapominamy też o linii paliwowej. Przystąpiliśmy do realizacji programu rozbudowy pojemności magazynowych na paliwa. Inwestujemy w bazy obrotowe, gdzie jest największe zainteresowanie klientów – dodał.

Ropa
Po ataku Iranu na Izrael. Nerwowo na rynku ropy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ropa
Trupy w szafach Orlenu. Miliardowe straty szwajcarskiej firmy na handlu ropą
Ropa
Szwajcarska spółka Orlenu traci 1,6 miliarda złotych. W tle decyzje Obajtka i PiS
Ropa
Biały Dom wróży z ropy: większy popyt, mniejsza podaż, wyższa cena
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Ropa
Chiny zasysają rosyjską ropę, której nie chcą już Indie