Anadarko: Dzięki wsparciu Buffetta Dawid wygrał z Goliatem

Occidental Petroleum niemal pięciokrotnie mniejsza od Chevrona kupiła ostatecznie Anadarko Petroleum dzięki finansowemu wsparciu miliardera Warrena Buffetta. To sukces dwuletnich starań prezes Vicki Hollub

Publikacja: 14.05.2019 10:37

Anadarko: Dzięki wsparciu Buffetta Dawid wygrał z Goliatem

Foto: Flickr

– Możemy teraz działać lepiej od kogokolwiek innego. Jesteśmy prawowitymi właścicielami Anadarko — powiedziała 59-letnia szefowa Occidental na dorocznym WZA w Houston do niecałych 100 obecnych, które nie trwało nawet godziny. Nie było pytań do pani prezes, kilku dużych udziałowców skrytykowało jednak jej decyzję o zwiększeniu części gotówkowej z pół na pół do dwóch trzecich w ofercie kupna Anadarko po 76 dolarów za akcję.

CZYTAJ TAKŻE: Walka o Anadarko nie skończona

Prezes Hollub wyjaśniła zebranym, że potrzebowała tyko półtorej godziny na przekonanie holdingu Berkshire Hathaway Buffeta, by zainwestował 10 mld dolarów. — Czas miał zasadnicze znaczenie dla nas w uzyskaniu tych środków — stwierdziła, a krytykującym 8-procentową dywidendę dla firmy Buffetta wyjaśniła, że uwzględniła premię Occidental przy wyliczaniu korzyści z kupna Anadarko.

Transakcja za 38 mld dolarów, w większości w gotówce wzmocni pozycję Occidental jako największego operatora na największym w Stanach złożu łupkowej ropy i gazu, zwiększając wydobycie do 1,4 mln baryłek dziennie. Wraz z działką 250 mln akrów (ponad 1011 km2) Anadarko w basenie z okresu permu będzie mieć dostęp do 1,64 mln akrów (6637 km2) terenu ze złożami łupkowymi w zachodnim Teksasie, Nowym Meksyku, także w Kolorado i Wyoming. Occidental stanie się trzecim koncernem naftowym w Stanach o wartości 80 mld dolarów, ustępując jedynie Exxon Mobilowi i Chevronowi. Projekt fuzji musi uzyskać aprobatę organów nadzoru rynku i konkurencji.

Francuski Total zgodził się przy okazji kupić za 8,8 mld dolarów wszystkie aktywa naftowo-gazowe Anadarko poza Stanami, w tym projekt sprężania 2,1 mld m3 gazu ziemnego w Mozambiku wymagający zainwestowania 20 mld dolarów.

Chevron rezygnuje

Dzień wcześniej Chevron zrezygnował z walki o Anadarko z Occidental, która przebila jego ofertę 33 mld dolarów proponując 38 mld, w tym ponad trzykrotnie więcej w gotówce — Wygranie w każdych warunkach nie oznacza wygrania za wszelką cenę — oświadczył prezes drugiego w Stanach koncernu naftowego, Michael Wirth. — Dyscyplina kosztów i kapitału jest zawsze istotna i nie będziemy rozwadniać naszej rentowności, ani zmniejszać wartości naszym akcjonariuszom tylko dla zawarcia umowy — cytuje go Reuter.

""

Fot.Wikipedia

energia.rp.pl

Okazja dla Totala

Rywalizacja w Stanach o Anadarko pozwoliła francuskiemu Totalowi na największy zakup od prawie 20 lat. Prezes Patrick Pouyanné dostrzegł okazję i natychmiast skorzystał z niej, działał szybko, nie dopuszczając do przecieku informacji o zakupie afrykańskich aktywów Anadarko za 8,8 mld dolarów. (Aby móc przejąć tę firmę Occidental zamierzała sprzedać aktywa Anadarko za 15 mld dolarów).

– Prezes Totala postępował podobnie jak przy poprzednich zakupach: wiedziało o tym małe grono, żaden bankier, żadna grupa doradcza — powiedziała osoba wtajemniczona w negocjacje. Pouyanné kierujący Totalem od 2014 r. jest znany z tego, że nie korzysta z banków inwestycyjnych i innych doradców przy robieniu zakupów.

Kupno aktywów Anadarko, największa operacja od czasu przejęcia Elfa, pozwoli Totalowi zwiększyć wydobycie o 5 proc. do 2025 r. — uważają analitycy z Bernsteina. Jego afrykańskie aktywa do Algierii po RPA wynikają ze strategii skupienia się na tym kontynencie, na Morzu Północnym, na wydobyciu z morskich głębin i na sprężaniu gazu ziemnego.

CZYTAJ TAKŻE: Chevron z Anadarko: duża fuzja w ropie i gazie

Pod rządami obecnego prezesa Total wyszedł z kryzysu niskich cen ropy w 2014 r., ma solidny bilans, pozwalający kupić część aktywów Anadarko. Działał szybko, bo od dawna był zainteresowany aktywami w Afryce. Pouyanné doszedł więc szybko do porozumienia z Vicki Hollub, która przyleciała do Paryża na rozmowę z nim.

Anadarko nie było pierwszym przypadkiem tak szybkiej transakcji. Pouyanné kupił wcześniej za 7,5 mld dolarów dział energetyki Maerska po złożeniu przez telefon nie proszonej oferty Ane Maersk McKinney Uggla, prezydent fundacji A. P. Moller majacej pakiet kontrolny. — Tej umowy nie przewidywano, ale pasowała mu. Pewien bankier podsunął pomysł Patrickowi, a on go wykonał — stwierdził informator Reutera.

– Możemy teraz działać lepiej od kogokolwiek innego. Jesteśmy prawowitymi właścicielami Anadarko — powiedziała 59-letnia szefowa Occidental na dorocznym WZA w Houston do niecałych 100 obecnych, które nie trwało nawet godziny. Nie było pytań do pani prezes, kilku dużych udziałowców skrytykowało jednak jej decyzję o zwiększeniu części gotówkowej z pół na pół do dwóch trzecich w ofercie kupna Anadarko po 76 dolarów za akcję.

Pozostało 89% artykułu
Ropa
Oligarcha wieszczy bardzo tanią ropę z powodu wygranej Trumpa
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Ropa
Stoją trzy rafinerie w Rosji. Nie mają części na remont
Ropa
Ostry spadek cen ropy. Rynek odetchnął po izraelskim ataku
Ropa
Ropa gwałtownie tanieje. Rosja straci najwięcej
Materiał Promocyjny
Najszybszy internet domowy, ale także mobilny
Ropa
Nowy czynnik wpływa na ceny ropy i szkodzi środowisku
Materiał Promocyjny
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczeni