Od początku roku ropa Brent zdrożała o 38 proc. Wciąż jej trochę brakuje do zeszłorocznego szczytu (ponad 85 dol. za baryłkę), ale niepokoić może to, że do takiego ruchu cenowego doszło mimo tego, że globalna gospodarka zwalniała w ostatnich kwartałach. Ropa gatunku WTI zdrożała zaś od grudniowego dołka o 55 proc., do 66 dol. za baryłkę.
Nowym impulsem do zwyżek cen surowca stała się zapowiedź zaostrzenia sankcji przeciwko Iranowi przez administrację Donalda Trumpa. Mike Pompeo, amerykański sekretarz stanu, ogłosił w poniedziałek, że USA nie odnowią wygasających 2 maja wyłączeń z sankcji naftowych nałożonych na Iran. Ulgi w sankcjach dotyczyły jak dotąd ośmiu krajów: Chin, Japonii, Korei Płd., Tajwanu, Indii, Turcji, Grecji i Włoch. Analitycy RBC Capital Markets szacują, że ta decyzja zmniejszy napływ irańskiej ropy na światowe rynki o 60 proc., do zaledwie 600 tys. baryłek dziennie.
Mike Pompeo, U.S. secretary of state/Bloomberg
Mike Pompeo, amerykański sekretarz stanu, ogłosił w poniedziałek, że USA nie odnowią wygasających 2 maja wyłączeń z sankcji naftowych nałożonych na Iran. Ulgi w sankcjach dotyczyły jak dotąd ośmiu krajów: Chin, Japonii, Korei Płd., Tajwanu, Indii, Turcji, Grecji i Włoch.
Intencją administracji Trumpa jest zmniejszenie irańskiego eksportu ropy do zera, ale nie da się w pełni upilnować przestrzegania sankcji przez inne kraje. Irańskie władze odgrażają się natomiast, że mogą zablokować cieśninę Ormuz, czyli główną morską trasę, poprzez którą jest transportowana na światowe rynki ropa z krajów leżących nad Zatoką Perską. Gdyby te groźby zostały wprowadzone w życie (co jest na razie mało prawdopodobne), byłby to potężny wstrząs podażowy dla rynku naftowego.
An Iranian national flag flies at the Persian Gulf Star Co. (PGSPC) gas condensate refinery in Bandar Abbas, Iran/Bloomberg