Białoruś bez ropy z Rosji także w lutym

Żaden z rosyjskich koncernów naftowych nie złożył zamówienia na przesył ropy na Białoruś w lutym. Białoruś i Rosja wciąż nie zawarły porozumienia o warunkach dostaw surowca.

Publikacja: 29.01.2020 14:05

Białoruś bez ropy z Rosji także w lutym

Foto: energia.rp.pl

O braku zamówień na transport ropy na Białoruś, poinformował rosyjski Transneft. Nikołaj Tokariew prezes monopolisty w eksporcie rosyjskiej ropy podkreślił, że cały surowiec jaki powinien był w styczniu trafić do dwóch białoruskich rafinerii, został przekierowanym do terminali eksportowych w rosyjskich portach.

Czytaj także: Rosja wstrzymała dostawy ropy na Białoruś

– Nie mamy problemów z przekierowaniem ropy. To zwyczajowa praktyka w takich sytuacjach. Nie mamy na razie żadnych zamówień na dostawy ropy na Białoruś w lutym. Jeżeli będzie porozumienie (strony białoruskiej-red) z Safmarem, to oczywiście możemy tę ropę przetransportować – cytuje Tokariowa agencja Interfaks.

Grupa Safmar miliardera Michaiła Guceriowa jest jak dotąd jedynym rosyjskim dostawcą ropy na Białoruś. W styczniu dostarczyła 133 tys. ton. Rok temu w styczniu Białoruś otrzymała ok. 2 mln ton rosyjskiej ropy. W 2019 r. Mińsk importował z Rosji 17,6 mln ton ropy marki Urals płacąc 83 proc. ceny rynkowej.

W tym roku spór idzie właśnie o cenę. Moskwa nie godzi się już na cenowy dumping, a zadłużony poważnie Mińsk, upiera się przy dotychczasowych warunkach. Aleksandr Łukaszenko groził że kupi ropę w Arabii Saudyjskiej, Kazachstanie, Azerbejdżanie, Polsce czy na Ukrainie. Każdy z tych kierunków jest jednak droższy od ropy z Rosji i jak dotąd nie doszło do ani jednej transakcji.

Eksport produktów naftowych to najważniejszy dostarczyciel waluty do kasy Białorusi. Teraz obie rafinerie – w Mozyrze i Nowopołocku pracują na pół gwizdka. Zakup 80 tys. ton ropy z Norwegia starczy do początku lutego.

Ropa
Trupy w szafach Orlenu. Miliardowe straty szwajcarskiej firmy na handlu ropą
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ropa
Szwajcarska spółka Orlenu traci 1,6 miliarda złotych. W tle decyzje Obajtka i PiS
Ropa
Biały Dom wróży z ropy: większy popyt, mniejsza podaż, wyższa cena
Ropa
Chiny zasysają rosyjską ropę, której nie chcą już Indie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Ropa
Ukraińskie ataki na rosyjskie rafinerie obniżają cenę ropy