W ciągu trzech ostatnich lat, czyli od zniesienia przez Kongres USA długoletniego embarga na eksport ropy, sprzedaż surowca za granicę rośnie, pisze The Wall Street Journal. We wrześniu eksport wyniósł 2,1 mln baryłek dziennie; a w ciągu najbliższych dwóch lat sięgnie 4 mln bd prognozują analitycy S&P Global Platts.
Dlatego np. w Zachodnim Teksasie, gdzie rurociągi pracują pełną mocą, zaczyna brakować terminali, które sprawnie obsłużą rosnący eksport ropy. Istniejące terminale nie są dość dobrze wyposażone do zapełniania największych tankowców w szybkim tempie.
Nowe inwestycje na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej planują najwięksi handlarze ropą jak Trafigura Group Pte. czy Enterprise Products Partners L.P.. To inwestycje za ponad 1 mld dol.. Ale i te terminale mogą się okazać niewystarczające, bo popyt na amerykańską ropę łupkową – lekką, dobrej jakości i konkurencyjną cenowo, wciąż rośnie.
Główne zagłębie produkcyjne to Basen Permski w Zachodnim Teksasie i Nowym Meksyku. To on napędził rekordowe wydobycie ropy w USA – ponad 11 mln baryłek na dobę, co dało stanom pierwsze miejsce na świecie.
Cena jest niezwykle atrakcyjna, a byłaby jeszcze lepsza, gdyby nie konieczność drogowego transportu części ropy z basenu – rurociągi są bowiem zapełnione na 100 procent. Sytuacja poprawie się w 2019 r kiedy zostaną uruchomione nowe ropociągi.