Orlen nie dla Bieńkowskiej. Będą jawne konkursy w spółkach Skarbu Państwa

Elżbieta Bieńkowska nie będzie prezesem Orlenu. Giełda nazwisk, która pojawia się mediach jest nietrafiona, a prezesi zostaną wybrani poprzez niezależne konkursy - zapowiedział premier Donald Tusk w wywiadzie dla trzech głównych stacji telewizyjnych.

Publikacja: 12.01.2024 21:55

Premier Donald Tusk

Premier Donald Tusk

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

„Czytam te niektóre nazwiska, które pojawią się jako kandydaci na prezesów spółek Skarbu Państwa. Już dawno nie widziałem tak nietrafnych prognoz” – mówił premier Tusk pytany, czy będą konkursy w spółkach Skarbu Państwa.

Bieńkowska nie będzie prezesem Orlenu

Dopytywany przez dziennikarkę TVN, Anitę Werner, czy kandydatura Elżbiety Bieńkowskiej na szefową Orlenu jest taką nietrafioną prognozą, Tusk odpowiedział wprost, że kompletnie nietrafioną. „Bardzo szanuję byłą wicepremier, byłą minister, byłą komisarz, moją bliską współpracowniczkę. Ktoś robi jej krzywdę. Nie jest to ani w jej interesie, ani w interesie kogokolwiek. Nie znam źródła tych spekulacji i mam wrażenie, ktoś chce komuś zrobić albo dobrze, albo źle. Jest rada nominacyjna, będą oczywiście konkursy” – przeciął spekulacje dotyczące giełdy nazwisk potencjalnych prezesów prezes Rady Ministrów. 

Czytaj więcej

Orlen dla Elżbiety Bieńkowskiej?

Będą konkursy, ale i rekomendacje  

Zapowiedział on, że wraz z ministrem aktywów państwowych Borysem Budką przedstawi precyzyjną listę firm strategicznych ze względu na bezpieczeństwo państwa. „Nie będziemy w tych spółkach udawać, że rząd nie będzie miał na nie wpływu i kto tam zarządza i z jakiego powodu. Niezależnie jednak od tego, dla wszystkich, bez wyjątku będą obowiązywać konkursy. Idea komitetów nominacyjnych czy rad nominacyjnych jest obecnie realizowana przez ministra Borysa Budkę” – powiedział Tusk, zapowiadając, że konkursy będą transparentne. „Zadbam o to, aby proces wyboru był transparenty, czytelny dla opinii publicznej, oparty o czytelne zasady. Zadbamy o to, że sposób wyboru przez konkurs, nie będzie już mógł być ominięty w każdej spółce Skarbu Państwa” - dodał Tusk.

Czytaj więcej

Nowy prezes Orlenu już w lutym? Borys Budka złożył wniosek o zmiany na walnym

Przyznał jednak, że tam, gdzie Skarb Państwa jest dominującym lub jedynym udziałowcem, np. tam gdzie dotyczy to kwestii energetycznych, strategicznych, będą rekomendację. „Nie będę udawał, że w takich spółkach nie będę oczekiwał rekomendacji, ale i tak każdy będzie musiał przejść przez procedurę publiczną, konkursową” – powiedział.

Czytaj więcej

Nowe kadry spółek już się szykują. Państwowe spółki czeka rewolucja

Dotychczasowa giełda nazwisk

Przypomnijmy, że w przypadku spółek energetycznych, giełdowych, gdzie Skarb Państwa jest głównym udziałowcem, już od grudnia 2023 r. ruszyła giełda nazwisk. W przypadku Orlenu na prezesa tej spółki wymieniano Elżbietę Bieńkowską lub Roberta Soczyńskiego (byłego prezesa PERN), na szefa Polskiej Grupy Energetycznej Krzysztofa Zamasza (obecnie w Veolii), Grupy Tauron Grzegorza Lota (obecnie w Polenergii), a Enei były prezes URE Maciej Bando, a w Jastrzębskiej Spółce Węglowej Jarosław Zagórowski (poprzedni prezes JSW w czasie rządów PO — PSL). W przypadku Bando jednak więcej szans daje mu się na funkcje pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Nazwisko tego pełnomocnika możemy poznać w kolejnym tygodniu. 

W przypadku Polskich Sieci Elektroenergetycznych i Gaz Systemu, a więc spółek operatorskich gdzie Skarb Państwa ma 100 proc. udziałów, mowa była odpowiednio o Grzegorzu Onichimowskim (były prezes TGE, doradca energetyczny Koalicji Obywatelskiej) oraz Janie Chadamie (był już prezesem w Gaz-Systemie za czasów poprzednich rządów premiera Tuska).

Nadzwyczajne walne zgromadzenia akcjonariuszy spółek z udziałem Skarbu Państwa, gdzie są w porządku obrad punkty dotyczące zmiany w radach nadzorczych są zaplanowane na 30 stycznia w Enei, 31 stycznia w PGE, 2 lutego w PKO BP, 6 lutego w Orlenie, 13 lutegoKGHM oraz 14 lutego w Grupie Azoty. 

„Skala nadużyć” 

Premier Tusk zapowiedział także, że w najbliższych dniach poznamy skalę nadużyć w spółkach, do których — jego zdaniem —  miało dojść za czasów rządu Prawa i Sprawiedliwości. „Polska w najbliższych tygodniach zobaczy skalę nadużyć finansowych najwyższych funkcjonariuszy PiS-owskich, szczególnie w spółkach Skarbu Państwa. Włos na głowie się jeży, ja jestem doświadczonym człowiekiem i myślałem, że wszystko widziałem” — zaznaczył Tusk, mówiąc o „nadużyciach”. Zapytany o to, czy zdradzi przykłady powiedział, że szczegóły zostaną przedstawione, ale po zachowaniu procedur prawnych. 

„Czytam te niektóre nazwiska, które pojawią się jako kandydaci na prezesów spółek Skarbu Państwa. Już dawno nie widziałem tak nietrafnych prognoz” – mówił premier Tusk pytany, czy będą konkursy w spółkach Skarbu Państwa.

Bieńkowska nie będzie prezesem Orlenu

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Paliwa
Nowy zarząd Orlenu zdradził, ile Daniel Obajtek zarobił w 2023 roku
Paliwa
Unimot opublikował wyniki i nową strategię
Paliwa
Stacje Orlenu pod jednym szyldem? Niepewne plany rebrandingu
Paliwa
Węgry rozważają ograniczenia cen paliw płynnych po ataku Izraela na Iran
Paliwa
Borys Budka: Daniel Obajtek z kolegami opłacali z kasy Orlenu stomatologa i botoks