Lotos produkuje więcej paliw

Gdańskiemu koncernowi sprzyjają stosunkowo wysokie marże rafineryjne oraz wysokie notowania ropy naftowej i gazu ziemnego.

Publikacja: 09.08.2018 12:15

Lotos produkuje więcej paliw

Foto: The logo of Grupa Lotos SA sits above the company’s headquarters in Gdansk, Poland, on Monday, Dec. 6, 2010. Russian companies such as OAO Gazprom’s oil arm and OAO Rosneft are interested in acquiring Grupa Lotos SA, PolandÕs second-biggest refiner, an...

 
W czwartek przed sesją Grupa Lotos opublikowała raport półroczny. Wynika z niego, że w II kwartale tego roku gdański koncern zanotował przychody i zyski zgodne z podanymi pod koniec lipca szacunkami. I tak kluczowy dla firmy wskaźnik, czyli oczyszczony wynik EBITDA LIFO wyniósł 0,82 mld zł i tym samym był o 18,9 proc. lepszy niż rok wcześniej. To w dużej mierze przełożyło się na mocny, bo aż o 239,8-proc. zwyżkę czystego zarobku. W efekcie zysk netto wyniósł 0,53 mld zł.
Poprawie wyników niewątpliwie sprzyjały czynniki makroekonomiczne. Wyższa o 2,1 proc. (w ujęciu rok do roku) marża rafineryjna, przy maksymalnym wykorzystaniu mocy wytwórczych, spowodowała 22,9-proc. poprawę oczyszczonego zysku EBITDA LIFO w segmencie produkcji i handlu. Z kolei wzrost notowań ropy (o 50,4 proc.) oraz gazu ziemnego (wg UK National Balancing Point o 50,9 proc.) przyczynił się do zwyżki zysków w segmencie wydobycia. Poprawiły się one mimo aż 12,8-proc. spadku sprzedaży ropy i gazu z eksploatowanych przez koncern złóż. Koncern wydobył mniej ropy i gazu na wszystkich rynkach. Najmocniej produkcja spadła na Litwie, potem w Polsce i Norwegii.
Lotos poinformował, że na koniec czerwca całkowity postęp prac przy sztandarowej inwestycji spółki, czyli Projekcie EFRA, uwzględniający projektowanie, zakupy oraz prace budowlano-montażowe wyniósł 95,5 proc. Dla porównania na koniec marca zaawansowanie prac sięgało 93,7 proc., a na koniec grudnia ubiegłego roku 90 proc. W związku z opóźnieniami przy tej inwestycji efekty ekonomiczne oddania jej do eksploatacji pojawią się w pełnej zakładanej wysokości w skonsolidowanych wynikach nie wcześniej niż w II kwartale 2019 r.
Opublikowane wyniki nie miały istotnego wpływu na kurs akcji Lotosu podczas dzisiejszego otwarcia sesji i porannych notowań. W efekcie oscylował on w pobliżu 64,48 zł, czyli ceny z wczorajszego zamknięcia.
Pozostało 100% artykułu
Paliwa
Na stacjach paliw pojawi się wkrótce nowy rodzaj benzyny
Paliwa
Nabywcy aktywów Lotosu dobrze na nich zarabiają
Paliwa
Kreml znosi zakaz eksportu paliw. Nie wytrzymał dwóch miesięcy
Paliwa
Unimot widzi poprawę na rynku diesla. Kiedy sytuacja wróci do normy?
Paliwa
Unia na potęgę importuje z Indii paliwa produkowane z rosyjskiej ropy
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?