PGNiG zwiększa sprzedaż i wydobycie

Bloomberg

W III kwartale koncern ulokował na rynku więcej niż rok temu gazu, ciepła i prądu. Nieznacznie zwiększył też wydobycie błękitnego paliwa i ropy.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo opublikowało szacunkowe dane operacyjne za III kwartał tego roku. Wynika z nich, że w segmencie poszukiwań i wydobycia ropy i gazu zanotowano wzrost wolumenów pozyskanych surowców. I tak wydobycie błękitnego paliwa wzrosło rok do roku z 1,03 mld m sześc. do 1,12 mld m sześc. Zwyżka miała miejsce zarówno w Polsce, jak i Norwegii, czyli na dwóch kluczowych dla spółki rynkach w tym segmencie. Wzrosło również wydobycie ropy naftowej ale w tym przypadku tylko za sprawą złóż zlokalizowanych w naszym kraju.

Dobre wyniki operacyjne miały miejsce w segmencie obrotu i magazynowania gazu. Koncern zwiększył sprzedaż surowca z 4,25 mld m sześc. do 4,6 mld m sześc. To głównie zasługa spółki matki, która dostarczyła więcej surowca do dużych krajowych odbiorców przemysłowych. Aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na gaz PGNiG zwiększył import błękitnego paliwa.

W III kwartale poprawiły się wyniki operacyjce koncernu w segmencie dystrybucji błękitnego paliwa. Lepiej było też w obszarze sprzedaży energii cieplnej. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać o przejęciu 11 sierpnia 2016 r. Spółki Energetycznej „Jastrzębie”, która obecnie mocno poprawa wyniki grupy. Na niemal niezmienionym poziomie pozostała jednie sprzedaż energii elektrycznej.

PGNiG podało również, że na koniec września stan zapasów gazu należącego do koncernu (obejmujący zapas obowiązkowy będący w gestii Ministra Energii) w podziemnych magazynach wynosił około 2,9 mld m sześc. Opublikowane w piątek dane mają charakter szacunkowy i mogą różnić się od danych ostatecznych, które zostaną przedstawione w 8 listopada podczas publikacji raportu okresowego.

Mogą Ci się również spodobać

W Lotosie nadal trwa due diligence

Gdański koncern podaje, że PKN Orlen cały czas analizuje jego kondycję handlową, finansową, prawną ...

Rekordowe wydobycie w Lotosie

W I kwartale Lotos zwiększył wydobycie ropy i gazu. Ponad 2,5 mln boe (baryłki ...

Największe wiatraki na świecie dostarczą prąd 230 tys. domów

U wybrzeży Liverpoolu zbudowano 32 gigantyczne wiatraki. Jeden obrót turbiny każdego z nich zapewni ...

Chciwość koncernów, bierność rządzących

Rosjanie, Kazachowie, Ukraińcy, Białorusini mogą kupić za swoją średnią krajową więcej prądu niż Polacy, ...

Trójprzymierze dla LNG z Ameryki. Bez Polski

Trzy unijne kraje podpisały deklarację, w której ogłaszają wspólną chęć różnicowania dostaw gazu przez ...

OPEC spotka się z łupkami

W pierwszym tygodniu marca dojdzie do spotkania kartelu eksporterów ropy OPEC, z amerykańskimi producentami ...