PGNiG zwiększa sprzedaż i wydobycie

Bloomberg

W III kwartale koncern ulokował na rynku więcej niż rok temu gazu, ciepła i prądu. Nieznacznie zwiększył też wydobycie błękitnego paliwa i ropy.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo opublikowało szacunkowe dane operacyjne za III kwartał tego roku. Wynika z nich, że w segmencie poszukiwań i wydobycia ropy i gazu zanotowano wzrost wolumenów pozyskanych surowców. I tak wydobycie błękitnego paliwa wzrosło rok do roku z 1,03 mld m sześc. do 1,12 mld m sześc. Zwyżka miała miejsce zarówno w Polsce, jak i Norwegii, czyli na dwóch kluczowych dla spółki rynkach w tym segmencie. Wzrosło również wydobycie ropy naftowej ale w tym przypadku tylko za sprawą złóż zlokalizowanych w naszym kraju.

Dobre wyniki operacyjne miały miejsce w segmencie obrotu i magazynowania gazu. Koncern zwiększył sprzedaż surowca z 4,25 mld m sześc. do 4,6 mld m sześc. To głównie zasługa spółki matki, która dostarczyła więcej surowca do dużych krajowych odbiorców przemysłowych. Aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na gaz PGNiG zwiększył import błękitnego paliwa.

W III kwartale poprawiły się wyniki operacyjce koncernu w segmencie dystrybucji błękitnego paliwa. Lepiej było też w obszarze sprzedaży energii cieplnej. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać o przejęciu 11 sierpnia 2016 r. Spółki Energetycznej „Jastrzębie”, która obecnie mocno poprawa wyniki grupy. Na niemal niezmienionym poziomie pozostała jednie sprzedaż energii elektrycznej.

PGNiG podało również, że na koniec września stan zapasów gazu należącego do koncernu (obejmujący zapas obowiązkowy będący w gestii Ministra Energii) w podziemnych magazynach wynosił około 2,9 mld m sześc. Opublikowane w piątek dane mają charakter szacunkowy i mogą różnić się od danych ostatecznych, które zostaną przedstawione w 8 listopada podczas publikacji raportu okresowego.

Mogą Ci się również spodobać

Tchórzewski: rynek mocy zwiększy bezpieczeństwo

– Wprowadzenie rynku mocy w Polsce to gwarancja bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju – skomentował ...

W oczekiwaniu na przełom technologiczny

Energetyka zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej w historii. Trudno dziś przewidzieć moment i kierunek ...

Arabia Saudyjska i Rosja walczą o klientów w Europie

W październiku Arabia Saudyjska obniża ceny na wszystkie gatunki swojej ropy dla odbiorców europejskich. ...

Iran znów zaskakuje

Tylko w drugim kwartale irański port z terminalem naftowym opuściło 51 tankowców wyładowanych gazowym ...

Wraca polityczna moda na konsolidacje

Po pomyśle stworzenie koncernu paliwowo-surowcowego wraca idea fuzji Orlenu z Lotosem. O ewentualnej fuzji ...

Kolej stawia na efektywność energetyczną

Sektor kolejowy planuje ograniczyć zużycie energii elektrycznej o 1,2 TWh do 2030 roku. Jest ...