Rekordowa transakcja OZE Orlenu. Koncern zwiększa moce w energetyce odnawialnej

Należąca do Grupy Orlen spółka Orlen Wind 3 zakupiła za ok. 1,15 mld zł dwie farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 280 MW oraz farmę wiatrową o mocy 26 MW. Orlen zwiększy swoje moce w energetyce odnawialnej o blisko jedną trzecią.

Publikacja: 02.08.2024 12:04

Orlen kupuje farmy fotowoltaiczne

Orlen kupuje farmy fotowoltaiczne

Foto: Bloomberg

Orlen Wind 3 podpisała z firmą EDP Renewables Polska przedwstępną umowę nabycia dwóch farm fotowoltaicznych zlokalizowanych w woj. lubuskim i wielkopolskim o łącznej mocy 280 MWp oraz farmy wiatrowej o mocy 26 MW, która znajduje się w woj. łódzkim.

Orlen kupuje farmy fotowoltaiczne

- Umowa o wartości ok. 1,15 mld zł jest jedną z największych transakcji na krajowym rynku OZE w ostatnich latach pod względem zainstalowanych mocy — podkreśla Orlen.

Według Orlenu będą one produkować rocznie ok. 400 GWh energii, czyli tyle, ile zużywa blisko 182 tys. gospodarstw domowych.

Czytaj więcej

Aukcje OZE wracają do łask. Rynek chciałby jednak zmian

Elektrownia w Wielkopolsce znajduje się na zrekultywowanym terenie dawnej odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w gminie Przykona. - W jej pobliżu Orlen posiada już instalacje fotowoltaiczne i wiatrowe o łącznej mocy ok. 57 MW, a kolejne, których moc wyniesie ok. 68 MW, są w budowie. Przejmowana farma fotowoltaiczna ma moc 200 MWp i obecnie trwa jej rozbudowa o kolejne 40 MWh - podkreślono. Po zakończeniu rozbudowy (planowanym na koniec tego roku) będzie to największa farma fotowoltaiczna w Polsce.

Ponadto, w ramach podpisanej umowy Orlen przejmie również 13-turbinową lądową farmę wiatrową "Warta" o mocy 26 MW, która powstała w maju zeszłego roku w woj. łódzkim, na zachód od Sieradza.

Plany Orlenu dla rozwoju zielonej energii

- Umowa, którą podpisaliśmy, pozwoli na zwiększenie naszego portfolio w OZE łącznie o ponad 300 MW. Nowe moce stanowią aż 1/3 tego, co Orlen zbudował w energetyce odnawialnej w ciągu ostatnich kilku lat. Jednak nie tylko skala jest dla nas ważna, ale też rachunek ekonomiczny, który w przypadku tej transakcji jest dla nas korzystny i pozwala realnie budować wartość koncernu — powiedział, cytowany w komunikacie, prezes Orlenu Ireneusz Fąfara.

Czytaj więcej

Orlen będzie budował Baltic Power z Danii, a nie ze Świnoujścia

Ta transakcja jest już drugą, którą EDPR przeprowadził w ostatnim czasie z Orlenem. - Będziemy kontynuować nasze zaangażowanie w dalsze działania w Polsce. Jako jeden z największych inwestorów zagranicznych w kraju, z ponad 1 GW mocy już rozwiniętych i zainstalowanych, które w kolejnych miesiącach będziemy zwiększać, w tym z pierwszym w kraju hybrydowym parkiem wiatrowo-słonecznym, nadal postrzegamy Polskę jako kluczowy rynek dla EDP — powiedział, także cytowany w komunikacie, Duarte Bello, dyrektor operacyjny EDP Renewables na Europę.

W komunikacie przypomniano, że Grupa Orlen do końca 2030 roku chce osiągnąć poziom 9 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii.

OZE
Prąd z kolejnych wiatraków na Bałtyku będzie za drogi? Przemysł ma obawy
OZE
Koncern Energa chce przyspieszyć kurs na OZE
OZE
Wiatraki zabezpieczyły 20 proc. potrzeb na prąd w UE
OZE
ARP tworzy fundusz zielonych inwestycji. Ma przyspieszyć inwestycje w OZE
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
OZE
Paulina Hennig-Kloska: Jeśli śmieci będzie mniej, to będziemy mniej płacić
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego