Ogromny kredyt na morską farmę wiatrową Baltic Power

Firma z udziałem Orlenu i NP Baltic Wind otrzyma 3,6 mld euro kredytu inwestycyjnego na 23 lat. Inwestycja w farmę o mocy do 1,2 GW ma ruszyć w tym roku i zakończyć się w 2026 r.

Publikacja: 19.09.2023 14:21

Ogromny kredyt na morską farmę wiatrową Baltic Power

Foto: AdobeStock

Baltic Power, firma z 51,1-proc. udziałem Orlenu i 48,9-proc. udziałem NP Baltic Wind z siedzibą w Amsterdamie, podpisała umowy kredytowe na finansowanie projektu budowy morskiej farmy wiatrowej w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Zawarto je z konsorcjum, w skład którego wchodzi 25 polskich i zagranicznych instytucji finansowych. Są wśród nich m.in.: banki komercyjne, agencje kredytów ekspertowych i instytucje multilateralne, w tym EBI, EBOR, Euler Hermes, Export and Investment Fund of Denmark i Export Development Canada.

Baltic Power otrzyma 3,6 mld euro (16,7 mld zł wg obecnego kursu NBP) kredytu inwestycyjnego na 23 lat. Ponadto firma będzie miała możliwość wykorzystania dodatkowych oraz rezerwowych linii kredytowych w wysokości odpowiednio 1 mld zł oraz 0,6 mld euro (2,8 mld zł). Spłata kredytu ma być oparta na przyszłych nadwyżkach finansowych osiąganych przez wiatrowy projekt. Zanim kredyt zostanie uruchomiony firma musi spełnić określone w umowach warunki zawieszające.

Czytaj więcej

Polska fabryka elementów morskich farm wiatrowych sprzedana Duńczykom

Baltic Power zakłada, że maksymalna moc morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku wyniesie do 1,2 GW (gigawatów). Całkowity budżet tego projektu szacowany jest na około 4,73 mld euro (22 mld zł). Zawarte są w nim wydatki inwestycyjne z ubezpieczeniem w kwocie około 4,05 mld euro (18,8 mld zł), a także koszty finansowania i dodatkowa rezerwa. Rozpoczęcie budowy morskiej farmy wiatrowej planowane jest jeszcze w tym roku, a oddanie inwestycji do użytkowania w 2026 r.

Orlen szacuje, że po zrealizowaniu projektu, w okresie pierwszych pięciu lat jego eksploatacji, Baltic Power może wypracować dodatkowe wolne przepływy pieniężne (free cash flow) w wysokości 140 mln euro (650 mln zł) średniorocznie. Z kolei zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) może osiągnąć około 400 mln euro (1,86 mld zł) średniorocznie. Oczywiście kwoty te proporcjonalnie do udziałów przypadałaby na Orlen i NP Baltic Wind. 

Budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power jest jednym z kluczowych projektów płockiego koncernu będącego elementem realizacji strategicznego celu polegającego na osiągnięciu 9 GW mocy zainstalowanych w energetyce odnawialnej do 2030 r. Bałtycka farma powstanie około 23 km od brzegu, na wysokości Łeby i Choczewa. Będzie składała się z 76 nowoczesnych turbin wiatrowych o jednostkowej mocy 15 MW.

OZE
Duże zmiany dla prosumentów. Jest projekt noweli ustawy OZE
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
OZE
Tauron buduje 360 MW w wietrze i słońcu
OZE
Bogdanka zmniejszy wydobycie węgla. Wszystko przez duże zapasy surowca w kraju
OZE
Bartosz Fedurek został prezesem PGE Baltica
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
OZE
PSE zredukowały fotowoltaikę szósty raz w marcu. Wieczorami pojawia się problem