19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 11:05 Publikacja: 01.06.2022 13:53
Foto: Adobe Stock
Stroną transakcji jest Ingka Investments, ramię inwestycyjne Grupy Ingka zarządzającej m.in. siecią IKEA. Umowa na nowy projekt została podpisana z firmą OX2, obie inwestycje mają zostać ukończone do końca 2024 r., a ich celem jest zapewnienie długoterminowego dostępu do energii odnawialnej dla IKEA Retail i jej partnerów w Polsce. Inwestycja obniży ślad klimatyczny grupy i przyczyni się do tego, że w skali globalnej stanie się biznesem pozytywnym dla klimatu do 2030 r.
Chcemy przyspieszyć transformację energetyczną. Już teraz ponad 50 proc. produkowanej przez nas energii pochodzi z OZE. Inwestujemy też w źródła stabilizujące zieloną energetykę – mówi prezes firmy, Sławomir Staszak.
Energia wiatrowa stanowiła 20 proc. całej energii elektrycznej zużywanej w Europie. UE nie buduje jednak wystarczająco dużo nowych farm wiatrowych – wynika z danych opublikowanych przez europejskie stowarzyszenie energetyki wiatrowej WindEurope.
Agencja Rozwoju Przemysłu wraz z ARP TFI utworzyły Polski Zielony Fundusz, który poprzez kredyty na preferencyjnych warunkach lub udziały w danym projekcie ma stymulować szybszy rozwój OZE w Polsce.
Nie będzie podwyżek cen za śmieci a ustawa wiatrakowa pojawi się „za kilka dni” – zapewniła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. W rozmowie w Radiu Zet powiedziała także, że nie rozumie stanowiska PSL w kwestii obowiązkowych badań dla myśliwych.
Na dzisiejszym posiedzeniu Stałego Komitetu Rady Ministrów mają rozstrzygnąć się losy liberalizacji ustawy wiatrakowej. Jedną z ostatnich przeszkód było stanowisko Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które wycofało się jednak z propozycji nowej minimalnej odległości lokowania farm wiatrowych od zabytków.
Właściciel IKEA, szwedzka firma Ingka Group, sprzedał swoje ostatnie aktywo w Rosji - centrum dystrybucyjne pod Moskwą. Koncern określał centrum „kluczem do rozwoju IKEA w Rosji”. Magazyn o powierzchni prawie 180 tys. mkw obsługiwał wszystkie lokalne centra koncernu.
IKEA zapowiedziała wpłatę na fundusz dla osób, które wykonywały pracę przymusową w czasach NRD. Firma korzystała w tym czasie m.in. z pracy więźniów politycznych. Niemieccy historycy alarmują, że podobna odpowiedzialność dotyczy też innych marek.
IKEA zgodziła się zapłacić 6 milionów euro na fundusz rządowy, który ma wypłacać rekompensaty ofiarom pracy przymusowej w czasach komunistycznej dyktatury w Niemczech. Aktywiści mają nadzieję, że wywrze to presję na inne firmy, aby poszły w ślady szwedzkiej firmy.
Sąd Najwyższy zajmie się sprawą pracownika Ikei, zwolnionego za wpis krytyczny wobec środowisk LGBT, opatrzony cytatami z Biblii. Wcześniej na mocy wyroków mężczyzna został przywrócony do pracy, zaś kierowniczka sklepu – uniewinniona od zarzutu jego dyskryminacji.
Obawy pracowników zakładu IKEA w Wielbarku potwierdziły się. Na bruk idzie 40 osób. Niewykluczone, że będzie ich jednak znacznie więcej. Pracownicy twierdzą, że pracę straci nawet 200 osób – informuje portal tygodnikszczytno.pl.
IKEA Retail zapewnia swoim pracownikom obfity pakiet benefitów: gwarantowaną opiekę medyczną, dofinansowanie posiłków, urlop ojcowski. Co jeszcze?
Tanie sklepy to nie tylko Biedronka, Lidl czy Aldi. Konkurencję także w produktach do domu czy odzieży nakręcają również Pepco, Dealz czy Action.
Rosja i Białoruś stworzą podróbkę Ikei pod nową marką. Ze szwedzkiego koncernu oba kraje objęte sankcjami Zachodu chcą skopiować, co się da - modele, sposób ekspozycji czy montażu mebli. Elementy dostarczą „zaprzyjaźnione kraje”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas