W poszukiwaniu miliardów na energetyczną rewolucję

Rząd przedstawił pomysł na odejście od paliw kopalnych z Rosji. Długoterminowo pojawi się OZE. Brakuje jednak pieniędzy na ich podłączenie.

Publikacja: 30.03.2022 21:03

Farma wiatrowa należąca do PGE w Kamieńsku

Farma wiatrowa należąca do PGE w Kamieńsku

Foto: Bloomberg

Odejście od paliw kopalnych z Rosji ma pociągnąć za sobą lawinę inwestycji w OZE. Sieć elektroenergetyczna ma być gotowa na przyjęcie ok. 46,5 GW mocy w zielonych źródłach wytwórczych. Ma być, bo na razie brakuje na ten cel 100 mld zł i nie ma pomysłu, jak je znaleźć. Nasze rodzime koncerny energetyczne nadal chcą transformować energetykę, wykorzystując gaz.

Brakuje sieci

Zgodnie z marcowymi wyliczeniami Urzędu Regulacji Energetyki inwestorzy wnioskują o umowy przyłączeniowe lub warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej projektów na ponad 46 GW (w perspektywie 2030 r.). Wyliczenia powstały w ramach prac nad Kartą Efektywnej Transformacji Sieci Dystrybucyjnych Polskiej Energetyki.

Jednym z zadań zespołu pracującego nad Kartą jest oszacowanie wpływu działań na taryfę płaconą przez konsumentów, która uwzględnia także opłatę dystrybucyjną. To dzięki niej dystrybutorzy mają środki na inwestycje. Aby sprostać przyłączeniom tak dużej mocy, należałoby wyłożyć na nowe instalacje 100 mld zł: mniej więcej po 10 mld zł rocznie. Tymczasem w 2020 r. operatorzy sieci wydali na przyłączenia nowych instalacji raptem 2,6 mld zł. Przy takim tempie potrzebowalibyśmy na zasygnalizowane przez rząd zmiany 38 lat, a nie niespełna dekady. Żeby mu sprostać, konieczne może się zatem okazać zwiększenie udziału opłaty dystrybucyjnej w rachunkach za energię.

Czytaj więcej

Skąd wziąć miliardy na OZE. Odejście od paliw z Rosji będzie kosztowne

Na dodatek w obecnych planach skupiamy się przede wszystkim na sieciach, które pozwolą na przesył energii na duże odległości, jak autostrada energetyczna z północy na południe kraju. A zdaniem ekspertów należałoby zadbać o rozproszenie źródeł energii, aby energetyka nie była zależna od dużych jednostek produkcyjnych.

– Do tego potrzebujemy rozbudowy sieci niskich i średnich napięć. Na to wskazują inwestorzy, którzy rozwijają energetykę prosumencką, przemysłową i farmy OZE, a którzy nie dostają warunków przyłączenia do sieci. Energetyka scentralizowana wygrywa z energetyką rozproszoną. Powinno być na odwrót – mówi nam prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej Grzegorz Wiśniewski.

Transformacja nadal na gazie

Niezależnie od OZE i planu „derusyfikacji” branży koncerny energetyczne nie rezygnują z odejścia od gazu i nadal będą budować planowane jednostki. – W kwestii wykorzystania paliwa gazowego w ubiegłym tygodniu podjęliśmy decyzję o kontynuacji postępowania przetargowego dotyczącego wyboru głównego wykonawcy bloku gazowo-parowego w Elektrowni Łagisza. Tym samym dążymy do pozyskania ofert na tę inwestycję i podejmiemy kroki do przygotowania tej jednostki do udziału w rynku mocy – wyjaśnia nam Jerzy Topolski, wiceprezes Tauronu.

Podobnie poznańska Enea, która podkreśla, że bloki gazowe w Kozienicach będą realizowane zgodnie z założeniami, a jednostki te będą zgłaszane do rynku mocy. Polska Grupa Energetyczna już w tym roku planuje zgłosić do systemu wsparcia blok gazowy w Rybniku. Do 2030 r. krajowa energetyka powinna dysponować elektrowniami gazowymi o mocy 8,2 GW i nie wydaje się – niezależnie od strategii – że te plany będą ulegać zmianom.

Spółki podkreślają jednak, że realizacja gazowych projektów jest uzależniona od rozstrzygnięć podczas aukcji rynku mocy oraz od możliwości zapewnienia stabilnych dostaw gazu spoza rynku wschodniego po korzystnych cenach.

Czytaj więcej

Mariusz Janik: Maruderzy pouczają peleton

Odejście od paliw kopalnych z Rosji ma pociągnąć za sobą lawinę inwestycji w OZE. Sieć elektroenergetyczna ma być gotowa na przyjęcie ok. 46,5 GW mocy w zielonych źródłach wytwórczych. Ma być, bo na razie brakuje na ten cel 100 mld zł i nie ma pomysłu, jak je znaleźć. Nasze rodzime koncerny energetyczne nadal chcą transformować energetykę, wykorzystując gaz.

Brakuje sieci

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
OZE
Brakuje magazynów energii z odnawialnych źródeł
OZE
Nadzorca polskiej energetyki znów zredukował OZE. Pojawiły się ceny ujemne
OZE
Słoneczne rekordy jedne po drugim i to mimo interwencji operatora
OZE
Ukraina będzie eksportować LNG do Europy i budować OZE
OZE
Masowe redukcje mocy z odnawialnych źródeł energii