„Biorąc pod uwagę tak potrzeby producentów, jak i tych którzy wykorzystują lub importują panele słoneczne, KE zdecydowała, że w interesach Unii będzie odejście od tego (ceł antydumpingowych i anty subsydialnych -red)” – cytuje komunikat Komisji agencja Prime.
Rezygnacja z ceł sprzyja też osiągnięciu celów Unii w energetyce odnawialnej – głosi poniedziałkowy komunikat KE. Bruksela wprowadziła cła zaporowe na chińskie panele w grudniu 2013 r. Miały obowiązywać dwa lata, ale zostały przedłużone na 1,5 roku. Termin minął w poniedziałek nad ranem.
Rosyjska agencja przypomina, że w styczniu USA wprowadziły 30-procentowe zaporowe cła na chińskie solary. Powodem był wzrost eksport chińskich paneli do USA o 500 proc. w latach 2012-2016.
Skutkiem tego był gwałtowny spadek cen na amerykańskim rynku – o ok. 60 proc..A to zmusiło amerykańskich producentów do zamykania swoich biznesów na terenie USA. Fimy produkujące panele słoneczne, żeby przetrwać poprzenosiły produkcję do krajów, gdzie praca jest tania. Ameryka straciła wiele miejsc pracy.
W sierpniu Chiny wystąpiły do WTO z pozwem przeciwko USA. Chodzi o decyzję Białego Domu o cłach zaporowych na panele.