Austriacki miks energetyczny jest w większości oparty o elektrownie wodne (udział 44% w produkcji prądu w 2019 r.), co umożliwia w 81 procentach bezemisyjną produkcję energii elektrycznej. Ostatni rok pokazał jednak, że potencjał ten nie został wystarczająco wykorzystany; wysoki import prądu, który niekoniecznie pochodził z OZE oraz konieczność bilansowania niestabilności produkcji z OZE z użyciem elektrowni gazowych spowodowało, że bezemisyjna produkcja okresowo wynosiła poniżej 50%. W okresie zimowym Austria pokrywa nawet 30% zapotrzebowania na prąd przez import. Już w 2019 roku import prądu przekroczył 26%. Dekadę wcześniej było to nie więcej jak 20%.
Lądowa farma wiatrowa. Fot./Shutterstock
Ogólnie jednak produkcja energii elektrycznej w Austrii to wielki sukces OZE. Kraj ten jest jednym z najbardziej zaawansowanych w Europie pod względem rozwoju bezemisyjnych źródeł energii elektrycznej. Jest jednak i druga strona tego medalu: im bardziej Austria rozwija energetykę wiatrową i słoneczną, tym bardziej uzależnia się od gazu i importu prądu. Chodzi tu głównie o miesiące zimowe, gdy wytwarzane jest mniej energii ze słońca i wiatru. Jest to także dodatkowym wyzwaniem dla austriackich sieci przesyłowych, które ledwo nadążają za rozwojem OZE.
W drugim tygodniu stycznia w europejskich sieciach przesyłowych doszło do wydarzenia, które odbiło się echem także w Austrii. Kraj ten ma możliwości magazynowania energii za pomocą elektrowni szczytowo-pompowych, ale większość instalacji OZE, w szczególności wiatrowych, jest na wschodzie kraju, a elektrownie szczytowo-pompowe przeważają na zachodzie. Z tego powodu moc przesyłana jest tam i z powrotem przez całą długość kraju, obciążając sieci przesyłowe. Widmo blackoutu z 8 stycznia pokazało, jak bardzo europejskie sieci narażone są na ekstremalne niestabilności przesyłu prądu na większe odległości.
Austriacka minister ds. energii i klimatu Leonore Gewessler już w ubiegłym roku ogłosiła program rozbudowy krajowych i regionalnych mocy rezerwowych w ramach reformy systemu elektro-energetycznego. Moce rezerwowe były dotychczas gwarantowane głównie przez elektrownie gazowe, które mają wkład rzędu 24% w austriacką produkcję prądu.