Orlen wybrał projektanta farmy wiatrowej

Offshore Design Engineering przygotuje wstępny projekt techniczny i budowlany morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Budowa ma ruszyć w 2024 r.

Publikacja: 15.09.2020 18:14

Na Bałtyku eksperci widzą potencjał rozwoju 6 GW mocy wiatrowych

Na Bałtyku eksperci widzą potencjał rozwoju 6 GW mocy wiatrowych

Foto: Na Bałtyku eksperci widzą potencjał rozwoju 6 GW mocy wiatrowych

PKN Orlen wybrał brytyjską firmę Offshore Design Engineering na wykonawcę wstępnego projektu technicznego i budowlanego morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. To kluczowa inwestycja koncernu mająca wzmocnić go na rynku energetycznym w Polsce i Europie Środkowej. – W perspektywie kilku lat, dzięki inwestycjom w nisko – i zeroemisyjne źródła wytwarzania, chcemy być jednym z najważniejszych producentów zielonej energii, na którą zapotrzebowanie stale rośnie. Zanim jednak czysta energia z Morza Bałtyckiego trafi do krajowego systemu elektroenergetycznego czeka nas kilka lat intensywnych prac – mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Dodaje, że w realizację inwestycji chce włączyć jak najwięcej polskich podmiotów, aby w ten sposób wspierać gospodarkę i budować potencjał polskiej branży offshore.

""

Morska farma wiatrowa Middelgrunden nieopodal Kopenhagi, fot. Michał Niewiadomski

energia.rp.pl

Rozpoczęcie budowy morskiej farmy wiatrowej planowane jest w 2024 r. To jeden z kluczowych projektów wpisujący się w realizację niedawno ogłoszonej przez Orlen strategii neutralności emisyjnej, w ramach której do 2030 r. koncern zainwestuje łącznie ok. 25 mld zł w projekty umożliwiające redukcję oddziaływania na środowisko.

W ramach dotychczasowych prac związanych z projektem farmy wiatrowej na Bałtyku płocka firma otrzymała warunki przyłączenia do sieci, zakończyła wstępne badania geotechniczne dna morskiego, a także kontynuuje pomiary wietrzności. Z kolei w lipcu do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku dostarczyła dokumentację z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej dla obszaru na którym mają powstać farmy. Badania niezbędne do przygotowania raportu środowiskowego trwały 17 miesięcy i obejmowały swoim zasięgiem obszar ok. 323 km kw.

PKN Orlen informuje, że właśnie wybrany projektant bałtyckiej farmy posiada ponad 20 letnie doświadczenie w branży offshore. Offshore Design Engineering realizował m.in. projekty dotyczące: niemal 8 GW (gigawaty) mocy na wodach Wielkiej Brytanii oraz 3,2 GW na terenie mórz Europy Północnej. Istotny wpływ na jego wybór miało to, że zgodnie z założeniami postępowania przetargowego uwzględnił w ofercie współpracę z polskimi kooperantami. Realizowany w ten sposób transfer know-how ma być istotnym elementem budowy potencjału polskiej branży offshore.

""

Morska farma wiatrowa/Bloomberg

energia.rp.pl

Podpisana umowa obejmuje przygotowanie szczegółowych projektów technicznych głównych urządzeń przyszłej elektrowni. Dokumentacja będzie zawierała też analizy rozmieszczenia turbin i założenia dotyczące przewidywanej produktywności farmy. Ponadto Brytyjczycy pomogą doprecyzować harmonogram i kosztorys inwestycji oraz pozyskać finansowanie i ubezpieczenie inwestycji. Wreszcie opracowany projekt budowlany będzie podstawą do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę.

Prace nad rozwojem morskiej energetyki wiatrowej Orlen prowadzi poprzez firmę zależną Baltic Power, do której bezpośrednio należy koncesja na budowę farm wiatrowych o maksymalnej łącznej mocy do 1,2 GW. Jej obszar, o łącznej powierzchni ok. 131 km kw, znajduje się ok. 23 km na północ od linii brzegowej, na wysokości Choczewa i Łeby.

OZE
OZE
Tauron oddaje do użytku kolejną farm wiatrową
OZE
Pierwszy kwartał stał pod znakiem spadku węgla i wzrostu OZE
OZE
Duże zmiany dla prosumentów. Jest projekt noweli ustawy OZE
OZE
Tauron buduje 360 MW w wietrze i słońcu
OZE
Bogdanka zmniejszy wydobycie węgla. Wszystko przez duże zapasy surowca w kraju