Aktualizacja: 08.12.2023 11:23 Publikacja: 10.03.2020 14:02
Foto: energia.rp.pl
Prawie 7 tys. MW zainstalowanych w OZ Gros to moce farm wiatrowych na lądzie
energia.rp.pl
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: energia.rp.pl
Polenergia wchodzi na rynek rumuński. Największa polska prywatna grupa energetyczna podpisała w październiku warunkową umowę z Naxxar Renewable Energy Management Holding. Teraz spółka potwierdza zamknięcie transakcji.
Grupa PGE i Ørsted podpisały umowę z firmą DNV, która zajmie się certyfikacją poszczególnych elementów morskiej farmy wiatrowej Baltica.
Szerokiej liberalizacji lokowania farm wiatrowych na razie nie będzie. Firmy i tak wskazują, że efekt tej ustawy byłby widoczny dopiero za dwa–cztery lata.
Ważą się losy ustawy wiatrakowej. Przyszła koalicja rządząca może wycofać się z szerokiego zakresu nowelizacji przepisów energetycznych. Mają pozostać tylko te dotyczące mrożenia cen energii gazu i ciepła – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Przepisy liberalizujące lokowanie farm wiatrowych mogą zniknąć.
Spośród siedmiu aukcji OZE przeprowadzonych w listopadzie tylko dwie zostały rozstrzygnięte. Zakontraktowano jedynie kilka procent zaoferowanej energii.
Jedną z inicjatyw jest wykorzystanie narzędzi do robotyzacji, by pomóc pracownikom w automatyzacji codziennych, powtarzających się czynności.
Producenci materiałów budowlanych inwestowaliby jeszcze więcej w instalacje oparte na odnawialnych źródłach energii, gdyby nie liczne bariery.
Polska energetyka w niedalekiej przyszłości nie będzie oparta na węglu zarówno z powodów klimatycznych, jak i ekonomicznych. Najtańszy dla niej scenariusz to duży udział odnawialnych źródeł energii – pisze dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Ørsted, duński koncern energetyczny, realizujący projekty z branży OZE, głównie morskie farmy wiatrowe, wstrzymał inwestycje w dwa projekty u wybrzeży USA. Projekty już przyniosły straty rzędu ponad 5 mld dol. To efekt opóźnień w dostawie komponentów oraz rosnących kosztów realizacji projektu. Akcje firmy spadły o ponad 25 proc. jednego dnia.
Montaż urządzeń fotowoltaicznych nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, orzecznictwo pokazuje jednak, że montaż takich urządzeń od strony prawnej niekiedy okazywał się problematyczny.
Przestępcy piorą pieniądze, kupując sztuczne streamy i przychodnie zdrowia.
Mimo rozpoczęcia okresu jesiennego produkcja energii z węgla w Polsce nie poszła w górę. Polskie Sieci Elektroenergetyczne opublikowały dane o produkcji i zużyciu energii elektrycznej w Polsce we wrześniu, jak i dane za pierwsze dziewięć miesięcy 2023 r.
Województwo zachodniopomorskie to jeden z najbardziej perspektywicznych regionów Polski dla rozwoju energetyki wiatrowej – ocenia w raporcie firma Cushman & Wakefield.
Branże i zawody związane ze zrównoważonym rozwojem, w tym z ochroną klimatu i energetyką odnawialną, stają się motorem wzrostu zatrudnienia.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski dziękuje Ukraińcom, którzy "rozumieją wyzwania wynikające z wojny" i oszczędzają energię elektryczną.
Kandydat nowej większości na premiera, Donald Tusk, po raz pierwszy spotkał się z wszystkimi kandydatami na ministrów w swoim rządzie. Zapowiedział, że w nowym roku wypłacone zostanie 800+. Mówił, że dwa tygodnie działania rządu Mateusza Morawieckiego "kosztują Polskę gigantyczne pieniądze".
- Chyba żaden rząd w Polsce ani w Europie nie był tak gruntownie rozliczany ze swoich zobowiązań zanim powstał. Ja traktuję to jako komplement - mówił na konferencji prasowej Donald Tusk.
"Time Magazine": Chcielibyśmy ogłosić Cię człowiekiem Ro… Taylor Swift: Czy mogę przynieść mojego kota na sesję zdjęciową?
Policja poszukuje mężczyzny, który – jak widać na nagraniu z monitoringu – na stacji Dworzec Gdański w Warszawie próbuje wepchnąć pod nadjeżdżający pociąg metra dwie osoby.
Łyżwiarze po miesiącu przerwy wracają do rywalizacji na Pucharze Świata w short tracku. Kolejny przystanek to Azja. Polacy w Pekinie liczą na pierwszy medal w tym sezonie.
Dzisiaj rynek walutowy czeka przede wszystkim na dane z amerykańskiego rynku pracy.
Chyba nie ma wątpliwości, że przed komisję ds. wyborów kopertowych będą wzywani najwyżsi wówczas przedstawiciele państwa. Decyzję o organizacji tych wyborów podjął Mateusz Morawiecki, więc on będzie musiał być wezwany (...) Wzywana będzie też na pewno marszałkini Elżbieta Witek. To była prawdopodobnie jedna z przyczyn sprzeciwu opozycji do powołania jej do Prezydium Sejmu. Bo za chwilkę będzie pytana przez komisje sejmowe - powiedziała w programie #RZECZoPOLITYCE Anita Kucharska-Dziedzic, Nowa Lewica.
Kradzież butelki alkoholu to zachowanie niegodne pracownika ochrony - uznała policja, a jej stanowisko podzielił sąd.
Jeszcze w tym roku ma być gotowy ostateczny projekt unijnej dyrektywy budynkowej, zgodnie z którą na terenie UE zostanie wprowadzony zakaz montowania w domach nowych pieców na paliwa kopalne, w tym na gaz ziemny.
Lider Kukiz'15 zadeklarował, że zagłosuje za wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego. Paweł Kukiz zaznaczył, że zastanowi się nad poparciem Donalda Tuska, o ile ten w exposé nawiąże do "zmian podstaw ustrojowych tego postkomunistycznego państwa".
Polska pokonała Serbię (22:21), a Dania przegrała z Japonią (26:27) - i są to wyniki, które szerzej uchylają naszej reprezentacji drzwi do ćwierćfinału mistrzostw świata w piłce ręcznej oraz turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk w Paryżu.
Politycy Koalicji Obywatelskiej głowią się, jak przejąć media publiczne. Z pewnością im się to uda. Pytanie, na ile je przy okazji ekonomicznie osłabią i co się stanie z ich rolą w sferze najszerzej pojmowanej kultury.
Gdy byłem prorokiem zwiastującym słodką przyszłość, wszyscy nosili mnie na rękach. Gdy tylko zacząłem mówić prawdę o sytuacji Ukrainy, społeczeństwo wypchnęło mnie z kraju. A jeśli nie będziemy mówili prawdy, przegramy tę wojnę - mówi Ołeksij Arestowycz, były doradca prezydenta Ukrainy.
Najbardziej ekscytujący koszykarz świata wróci do NBA dopiero na Boże Narodzenie, bo zachowuje się jak dzieciak, który marzy o byciu gangsterem. Mówi to trochę o nim, ale może więcej o samej Ameryce.
Japonia bywa postrzegana jako państwo pod wieloma względami dziwaczne: kraina subkultur, perwersji oraz horrorów. A jednak jest bliższa Zachodowi, niż się wydaje.
Chiny intensywnie przygotowują się na śmierć Dalajlamy. Mimo że zgodnie z tradycją duchowy przywódca Tybetańczyków ma się odrodzić w kolejnym wcieleniu, Pekin nie zamierza zdawać się na siłę wyższą i sam chce wybrać jego następcę.
Przodków wyszukują zawodowo. Ale szlachectwa klientowi z niczego nie wyczarują.
Azja nie rozumie Zachodu. Ale i my, na Zachodzie, nie rozumiemy Azji. Możemy za to drogo zapłacić – chyba że przestaniemy tam wreszcie szukać jedynie egzotyki i zaczniemy się nawzajem traktować jak ludzie.
Amerykańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) podały nowe szacunki dotyczące liczby osób cierpiących w USA na zespół chronicznego zmęczenia.
Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o doręczeniach elektronicznych. Wydłuża on termin wejścia w życie obowiązku posiadania adresu dla doręczeń elektronicznych.
Rozpoczęło się robocze spotkanie Donalda Tuska, kandydata nowej większości na premiera, ze wszystkimi przyszłymi ministrami. Według nieoficjalnych doniesień, w rządzie mają znaleźć się m.in. Radosław Sikorski, Władysław Kosiniak-Kamysz, Krzysztof Gawkowski, Barbara Nowacka czy Paulina Hennig-Kloska.
Wyrok TSUE z 7 grudnia mówi, że klient nie musi oddawać nawet kwoty kredytu. Teraz sądy mają wszelkie dane, żeby sprawy frankowe załatwiać na pierwszej rozprawie – mówi radca prawny Mariusz Korpalski.
Unijna dyrektywa zmusza państwa członkowskie EU do doliczenia „kosztów” emisji CO2 do opłat drogowych, co musi nastąpić w najbliższych trzech miesiącach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas