PGE i Ørsted: umowa w sprawie morskich farm

Morska farma wiatrowa Middelgrunden nieopodal Kopenhagi, fot. Michał Niewiadomski

PGE i Ørsted sfinalizowały umowę joint venture dla budowy morskich farm wiatrowych w Polsce. Duńczycy za 657 mln zł objęli połowę udziałów w dwóch projektach.

 

Umowa między PGE i Ørsted została ogłoszona 10 lutego. Po sfinalizowaniu transakcji obie spółki posiadają po 50 proc. udziałów w dwóch projektach: Baltica 2 i Baltica 3, składających się na Morską Farmę Wiatrową Baltica – największą inwestycję tego typu w polskiej części Bałtyku. Wspólnie wybudują i będą eksploatować morskie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy zainstalowanej do 2,5 GW. Inwestorzy mają już pozytywną decyzję prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie przyznania tym projektom wsparcia w postaci tzw. kontraktu różnicowego.

– Połączenie wiedzy i doświadczenia Ørsted i PGE stanowi solidny fundament dla realizacji tak ważnej inwestycji dla krajowej gospodarki, jaką jest budowa dwóch morskich farm wiatrowych – zapewnił Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

– Wniesiemy nasze wieloletnie doświadczenie na ten nowy rynek, aby dostarczać zieloną energię, rozwijać przemysł, tworzyć nowe miejsca pracy i wspierać Polskę w drodze do objęcia roli lidera branży offshore – dodał Rasmus Errboe, wiceprezes Ørsted Offshore, odpowiedzialny za Europę kontynentalną.

Jak zaznaczają spółki, w zależności od ostatecznych decyzji inwestycyjnych, Baltica 3 (1 GW) może zostać uruchomiona w 2026 r., a Baltica 2 (1,5 GW) przed 2030 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Złamany monopol Gazpromu

Trybunał Sprawiedliwości UE, odrzucając przepisy, które uprzywilejowały rosyjski koncern, pokazał, że unijne wartości nie ...

Nowoczesna energetyka potrzebuje wody ultraczystej

Woda bez wątpienia jest podstawowym i jednocześnie najważniejszym surowcem, dającym życie, umożliwiającym egzystencję i ...

W pogoni za neutralnością klimatyczną: Velux

Duński producent okien rozpoczął działalność w 1941 r. Jak szacują specjaliści firmy, do dziś ...

Duże projekty z poślizgiem

W polskich koncernach coraz częściej pojawiają się problemy z terminowym oddaniem do użytku sztandarowych ...

Na dniach ruszy układanie rur Nord Stream-2 w Finlandii

Do Helsinek przypłynął statek mający układać na dnie Bałtyku gazociąg Nord Stream-2. Rosjanie zapewniają, ...

Popyt na paliwa mocno spadł, co sprzyja dalszej obniżce ich cen

W najbliższych dniach benzyny i diesel będą tanieć. Sprzyja temu niski kurs ropy, spadające ...