PGE i Ørsted: umowa w sprawie morskich farm

Morska farma wiatrowa Middelgrunden nieopodal Kopenhagi, fot. Michał Niewiadomski

PGE i Ørsted sfinalizowały umowę joint venture dla budowy morskich farm wiatrowych w Polsce. Duńczycy za 657 mln zł objęli połowę udziałów w dwóch projektach.

 

Umowa między PGE i Ørsted została ogłoszona 10 lutego. Po sfinalizowaniu transakcji obie spółki posiadają po 50 proc. udziałów w dwóch projektach: Baltica 2 i Baltica 3, składających się na Morską Farmę Wiatrową Baltica – największą inwestycję tego typu w polskiej części Bałtyku. Wspólnie wybudują i będą eksploatować morskie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy zainstalowanej do 2,5 GW. Inwestorzy mają już pozytywną decyzję prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie przyznania tym projektom wsparcia w postaci tzw. kontraktu różnicowego.

– Połączenie wiedzy i doświadczenia Ørsted i PGE stanowi solidny fundament dla realizacji tak ważnej inwestycji dla krajowej gospodarki, jaką jest budowa dwóch morskich farm wiatrowych – zapewnił Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

– Wniesiemy nasze wieloletnie doświadczenie na ten nowy rynek, aby dostarczać zieloną energię, rozwijać przemysł, tworzyć nowe miejsca pracy i wspierać Polskę w drodze do objęcia roli lidera branży offshore – dodał Rasmus Errboe, wiceprezes Ørsted Offshore, odpowiedzialny za Europę kontynentalną.

Jak zaznaczają spółki, w zależności od ostatecznych decyzji inwestycyjnych, Baltica 3 (1 GW) może zostać uruchomiona w 2026 r., a Baltica 2 (1,5 GW) przed 2030 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jutro Polska może dostać słony rachunek za smog

Przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnie się w czwartek (22 lutego) czy nasz kraj ...

Petrobras walczy o życie

Dwa pozwy zbiorowe inwestorów w USA mogą doprowadzić brazylijskiego giganta paliwowego na skraj upadłości. ...

Wątpliwe doradztwo za ćwierć miliona złotych

Były gdański radny PO miał doradzać prezesowi Lotosu. Według prokuratury i CBA doradztwo za ...

Ruszyło fedrowanie w największej kopalni Rosji

Europejczycy zamykają, a Rosjanie otwierają nowe kopalnie węgla. W najsurowszej rosyjskiej krainie, Jakucji, ruszyło ...

PGNiG zapłaci mniej za rosyjski gaz

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie przyznał, że cena za surowiec dostarczany w ostatnich latach przez ...

Spółdzielnie energetyczne to gra warta świeczki

Temat nie był chwytliwy, więc sprzedałem mieszkanie i zacząłem robić film – mówi Adam ...