Enefit chce rozwijać w Polsce elektrownie słoneczne

Bloomberg

Wywodząca się z Estonii Eesti Energia chce się zająć produkcją energii z odnawialnych źródeł na rynkach zagranicznych. Ten biznes będzie realizowany przez spółkę zależną Enefit Green.

Plany rozwoju zielonych elektrowni dotyczą także Polski. Na razie zależna od Eesti spółka Enefit, podpisała nad Wisłą pierwsze umowy na dostawy energii i gazu dla lokalnych przedsiębiorstw. W ciągu najbliższych tygodni spółka planuje także poszerzyć swoją ofertę o nowe usługi oparte o OZE.

W przyszłości Enefit Green będzie chciał brać udział w aukcjach dla odnawialnych źródeł w Polsce. Jest zainteresowany rozwojem w obszarze elektrowni słonecznych. To efekt m.in. zapowiedzi Ministerstwa Energii, które do 2020 r. chce zwiększyć moc elektrowni słonecznych w Polsce do 1-2 GW. W ten sposób resort chce podnieść poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju, w szczególności w miesiącach letnich.

– W przypadku OZE interesują nas dwa obszary: pierwszy dotyczy handlu, a dokładniej zakupu energii od wytwórców źródeł odnawialnych na bazie umów indywidualnych i oferowanie im dostępu do rynku hurtowego. Drugi element to inwestycja w wytwarzanie energii w segmencie OZE. W szczególności zwracamy tutaj naszą uwagę na źródła fotowoltaiczne – mówi Maciej Kowalski, dyrektor zarządzający w firmie Enefit Polska.

Enefit Green planuje rozwijać swoją działalność na rynku OZE także w innych państwach regionu Morza Bałtyckiego tj. na Litwie i Łotwie. Strategiczny cel grupy zakłada wytwarzanie 40% energii elektrycznej z odnawialnych i alternatywnych źródeł do 2021 roku.

Enefit Green jest jedną z największych firm w regionie Morza Bałtyckiego działającą w obszarze produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Portfolio jej usług obejmuje produkcję energii ze źródeł wiatrowych, wodnych, słonecznych i biomasy. W produkcji energii wykorzystuje też odpady komunalne.

Mogą Ci się również spodobać

Orlen ma umowę z Elektrobudową

W Płocku powstanie instalacji metatezy. Strony podpisały właśnie umowę o wartości około 250 mln ...

Ekologiczna ofensywa Solorza

W energetycznej części biznesowego imperium Zygmunta Solorza ma dojść do zielonej rewolucji. Na początku ...

Gazprom najlepszy na świecie

Rosyjski koncern zmienił na fotelu światowego lidera światowej branży energetycznej amerykański Exxon Mobil. Polski ...

Gazprom skarży niemieckiego partnera

Rosjanie pozwali swojego partnera w projekcie Nord Stream 2. Chodzi o spór o ceny ...

Rekordowy kontrakt Rosji i Chin

Rosjanie zbudują nową elektrownię atomową w Chinach, rozbudują istniejące i dołożą się do programu ...

Austria lobbuje na rzecz Gazpromu

Wydobycie gazu w Europie gwałtownie spada i jedyną alternatywą jest rosyjski surowiec. Tak przynajmniej ...