Enefit chce rozwijać w Polsce elektrownie słoneczne

Bloomberg

Wywodząca się z Estonii Eesti Energia chce się zająć produkcją energii z odnawialnych źródeł na rynkach zagranicznych. Ten biznes będzie realizowany przez spółkę zależną Enefit Green.

Plany rozwoju zielonych elektrowni dotyczą także Polski. Na razie zależna od Eesti spółka Enefit, podpisała nad Wisłą pierwsze umowy na dostawy energii i gazu dla lokalnych przedsiębiorstw. W ciągu najbliższych tygodni spółka planuje także poszerzyć swoją ofertę o nowe usługi oparte o OZE.

W przyszłości Enefit Green będzie chciał brać udział w aukcjach dla odnawialnych źródeł w Polsce. Jest zainteresowany rozwojem w obszarze elektrowni słonecznych. To efekt m.in. zapowiedzi Ministerstwa Energii, które do 2020 r. chce zwiększyć moc elektrowni słonecznych w Polsce do 1-2 GW. W ten sposób resort chce podnieść poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju, w szczególności w miesiącach letnich.

– W przypadku OZE interesują nas dwa obszary: pierwszy dotyczy handlu, a dokładniej zakupu energii od wytwórców źródeł odnawialnych na bazie umów indywidualnych i oferowanie im dostępu do rynku hurtowego. Drugi element to inwestycja w wytwarzanie energii w segmencie OZE. W szczególności zwracamy tutaj naszą uwagę na źródła fotowoltaiczne – mówi Maciej Kowalski, dyrektor zarządzający w firmie Enefit Polska.

Enefit Green planuje rozwijać swoją działalność na rynku OZE także w innych państwach regionu Morza Bałtyckiego tj. na Litwie i Łotwie. Strategiczny cel grupy zakłada wytwarzanie 40% energii elektrycznej z odnawialnych i alternatywnych źródeł do 2021 roku.

Enefit Green jest jedną z największych firm w regionie Morza Bałtyckiego działającą w obszarze produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Portfolio jej usług obejmuje produkcję energii ze źródeł wiatrowych, wodnych, słonecznych i biomasy. W produkcji energii wykorzystuje też odpady komunalne.

Mogą Ci się również spodobać

Polska i tak odejdzie od węgla

W wyniku propozycji Roberta Biedronia, aby zamknąć wszystkie kopalnie węgla do 2035 roku, Polska ...

Nieplanowany przestój w rafinerii Unipetrolu

W rafinerii w Kralupach w Czechach, z powodu nadzwyczajnego zdarzenia, do jakiego doszło w ...

Ten rok pod znakiem przeglądu strategii Tauronu

W tym roku Tauron chce się skupić na aktualizacji strategii biznesowej. Jak podkreślił prezes ...

Polska chce mieć własny reaktor nowej generacji

Naukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) rozważają budowę reaktora nowej generacji w Świerku. ...

Czyżby przepis na apokalipsę?

Reprezentuję interes milionów Polaków trutych regularnie przez zwolenników energetyki opartej na węglu – pisze ...

Francja: co najmniej 5 reaktorów jądrowych ma złe podzespoły

Możliwe wady w wykonaniu elementów elektrowni jądrowych eksploatowanych przez EDF dotyczą co najmniej 5 ...