Rekordowe inwestycje w farmy na morzu

123RF

Tylko w I półroczu w Europie uruchomiono inwestycje w morskie farmy wiatrowe warte 14 mld zł – wynika z raportu WindEurope.

Te pieniądze pójdą na siedem projektów, w odniesieniu do których właśnie w ciągu ostatniego półrocza zapadły ostateczne decyzje o budowie łącznie 3,77 GW. Gros zostanie wybudowana w Wielkiej Brytanii, gdzie za blisko 10,4 mld euro staną farmy morskie na 2,5 GW.

Stowarzyszenie WindEurope odnotowuje przy tym znaczące spowolnienie, jeśli chodzi o zainstalowaną w samym I półroczu moc wiatrową na morzu. Uruchomiono jedynie 511 MW, czyli ok. 78 proc. mniej niż rok wcześniej. Nowe moce uruchomili tylko Niemcy i Holendrzy. Jak wskazuje WindEurope, przywołując uruchamiane inwestycje, te liczby powinny rosnąć w kolejnych latach aż do 2020 r.

Nasze spółki mające projekty wiatraków morskich uruchomią je dopiero na początku kolejnej dekady. Jednak i tu widać pewne przyspieszenie.

Zarówno Polenergia (ma dwa projekty, każdy po 600 MW), jak i PGE (ma projekt na ponad 1 tys. MW) poszukują już partnerów do ich sfinansowania. W obu przypadkach chodzi o udział inwestora branżowego z grupy globalnych graczy na rynku offshore, czyli wiatrowej energetyki morskiej. PGE stara się też o pozyskanie 13 mld zł z tzw. planu Junkera.

Szansę na uruchomienie pierwszej farmy na polskim terytorium Bałtyku ma Polenergia. Jej projekt Bałtyk Środkowy III o łącznej mocy 600 MW w lipcu dostał decyzję środowiskową regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Gdańsku. Z wcześniejszych wypowiedzi przedstawicieli spółki wynika, że w tym roku spodziewana jest podobna decyzja dla drugiego projektu bałtyckiej farmy.

Jej otrzymanie to dla tego typu projektu kamień milowy. Bo mając ją w ręku, spółka może zacząć realizację projektu technicznego, gdzie szczegółowo wskazuje m.in., ile turbin i o jakich mocach chce zainstalować.

Polenergia planuje rozpoczęcie budowy pierwszej z farm na Bałtyku w 2019 r. Jej eksploatacja ma się zaś rozpocząć w 2021 r.

W Europie działają dziś 82 parki wiatrowe na morzu. Ich łączna zainstalowana moc wynosi 11,5 GW.

Mogą Ci się również spodobać

Duży zwrot biznesu

Doradca zarządu Konfederacji Lewiatan Konfederacja Lewiatan zapytała w połowie lipca 2020 r. reprezentatywną próbę ...

Nowela ustawy o OZE w poczekalni u premiera

Prawo umożliwiające rozwój zielonych elektrowni było przedmiotem obrad Stałego Komitetu Rady Ministrów. Ale na ...

Serinus ma opóźnienia w Rumunii

Pożar na jednym z odwiertów spowodował, że wydobycie gazu ziemnego na koncesji Satu Mare ...

Wyspy zasysają rosyjski gaz, Polska też

W ciągu pięciu miesięcy Gazprom zwiększył eksport gazu do Europy o 16,2 proc. Polska ...

Litwa pod unijnym prądem

Republiki bałtyckie zmniejszają zależność energetyczną od Rosji. Dziś po raz pierwszy prąd popłynął między ...

Potrzeba więcej dodatków do paliw

Diesel i benzyny muszą zawierać coraz więcej biokomponentów. Do realizacji tego celu konieczne są ...