Niewiadomski: energetykę musimy zbudować od nowa

Bloomberg

Polska potrzebuje nowej architektury systemu elektroenergetycznego, tak w obszarze wytwarzania energii jak jej magazynowania i przesyłania. Kluczowe jest rozproszenie produkcji prądu.

Rok 2020 był przełomowy jeśli chodzi o dwie istotne decyzje – po pierwsze sektor węgla kamiennego zarysował plan wygaszenia kopalń do 2049 r., a po drugie zwiększono na poziomie Unii Europejskiej redukcję emisji dwutlenku węgla z 40 do 55 proc. do roku 2030.

Nowa Energia

W związku z tym, że nasza energetyka w blisko 80 proc. oparta jest na węglu i należy przyspieszyć wyłączanie starych elektrowni o mocy 200 MW spalających ten surowiec, to ze względu na wiek z systemu zaczną wypadać w ciągu najbliższych 10 lat duże bloki np. z Bełchatowa – największej w Europie elektrowni na węgiel brunatny. Potrzebujemy nowych bezemisyjnych mocy. Na pierwszy ogień powinny iść wiatraki – tak na lądzie (onshore) jak i morzu (offshore).

Adobe Stock

Pilnie potrzebne jest odblokowanie możliwości stawiania wiatraków na lądzie – bo energia z tych farm jest najtańsza. Zablokowanie inwestycji w onshore tzw. ustawą 10 H doprowadziło do tego, że nie spełniliśmy w 2020 r. celu OZE – czyli wytwarzania 15 proc. energii z odnawialnych źródeł, a prąd dla przedsiębiorstw jest najdroższy w UE.

Paliwo transformacji czy przyszłości

Stawianie na gaz jest mocno dyskusyjne – nie dość, że spalanie tego surowca jest tylko o połowę mniej emisyjne od węgla, to zasadnicze pytanie brzmi czy warto postawić na coś przejściowego czy jednak zainwestować w paliwo przyszłości czyli wodór? O ile finansowanie energetyki gazowej staje się w UE coraz trudniejsze i EBI zapowiada koniec kredytowania inwestycji opartych na tym surowcu, to wodór, szczególnie ten „zielony” powstający na bazie prądu z OZE staje się priorytetem UE.

Polska ma kompetencje w obszarze wodoru – jesteśmy trzecim w Europie i piątym na świecie producentem tego paliwa. Oparcie systemu o wodór – szczególnie ten „zielony” wymaga jednak radykalnego rozproszenia wytwarzania energii z wielkich źródeł, na tysiące jeśli nie miliony mniejszych opartych na wiatrakach czy instalacjach fotowoltaicznych (pv). Ubiegłoroczny rekord w instalacjach pv (wzrost r/r o 180 proc.) pokazuje, że Polacy są przekonani do mikroinstalacji, a rosnące w tym roku ceny energii za sprawą m.in. wprowadzonej opłaty mocowej jeszcze bardziej zwiększą rentowność tego typu rozwiązań.

Instalacja „Power to gas” w Japonii/Bloomberg

Zamiast przyglądać się jak inni w Europie rozwijają energetykę wodorową, powinniśmy gros środków własnych i tych z UE postawić właśnie na to paliwo przyszłości. Dzięki wodorowi jesteśmy w stanie magazynować energię i stabilizować pracę wiatraków oraz solarów zależnych od pogody, bo gdy przestaje świecić lub wiać – zgromadzony w magazynie wodór zamieniany jest w sposób bezemisyjny na prąd. I to jest przyszłość.

Jest jeszcze atom. Od listopada zeszłego roku toczy się na łamach „Rzeczpospolitej” debata w sprawie przyszłości energetyki jądrowej. Rząd stawia na wielkie bloki, część ekspertów energetycznych wskazuje na rozwiązania modułowe nad którymi intensywnie pracują Amerykanie. Skoro do dziś nie ma w Polsce atomu, to warto chwilę zaczekać i skorzystać ze skoku technologicznego, a teraz Państwo powinno skupić się na rozwoju nowoczesnych sieci przesyłowe, które będą mogły obsługiwać dynamicznie rozwijających się wytwórców energii z mikroinstalacji OZE.

Shutterstock

W 2050 r. UE chce osiągnąć neutralność klimatyczną, w 2030 r. emisje CO2 mają być zredukowane o 55 proc. w stosunku do roku 1990, dziś musimy stworzyć system który odpowie na te strategiczne wyzwania. Szkoda marnować czas i pieniądze na półśrodki.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Fiński koncern Fortum traci rating

Agencja Moody’s obniżyła ocenę fińskiej grupy energetycznej Fortum i wystawiło negatywną prognozę. To „zasługa” ...

Regiony górnicze są gotowe na transformację. Czy dostaną na to szansę?

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST) powstał w ramach Unii Europejskiej, aby wesprzeć regiony w procesie ...

Akcjonariusze PKN Orlen zmienili skład rady nadzorczej

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie (NWZ) akcjonariuszy PKN Orlen na wniosek Skarbu Państwa wymieniło w piątek ...

Barbórka 2020 – wyjątkowy program KGHM Polska Miedź S.A.

1. Dlaczego mundur górniczy ma 29 guzików? Barbórka 2020 Mundur jest dumą każdego górnika. ...

PGE zapłaci 4,5 mld zł za aktywa EDF

PGE i EDF podpisały warunkową umowę sprzedaży aktywów EDF w Polsce. Wartość transakcji to ...

Uczestnicy debaty wskazali na zmianę sytuacji na rynku wpłynie m.in. wprowadzenie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP)

Efektywny recykling odpadów wymaga szerokiej współpracy

Jak dążyć do gospodarki obiegu zamkniętego z korzyścią dla obywateli, biznesu i gospodarki? O ...