Orlen zwiększy produkcję z OZE

Shutterstock

Należąca do płockiego koncernu Energa uruchomiła jedną z największych farm wiatrowych w Polsce. Inwestycja o wartości 155 mln zł zapewni prąd ok. 30 tys. gospodarstw domowych.

 

Kontrolowana przez PKN Orlen spółka Energa uruchomiła farmę wiatrową o zainstalowanej mocy 31,05 MW (megawaty). Instalacje powstały na zrekultywowanych terenach po kopalni węgla brunatnego w Przykonie (woj. wielkopolskie). Ich roczna produkcja szacowana jest na ok. 75 GWh (gigawatogodziny). Farma ma już zakontraktowany odbiór prądu do 2034 r. Dzięki inwestycji o wartości 155 mln zł udział odnawialnych źródeł energii w zainstalowanych mocach wytwórczych Energi wzrósł do 39 proc.

 

– Konsekwentnie budujemy koncern multienergetyczny, który będzie regionalnym liderem zielonej transformacji. Przejęcie Energi przez grupę Orlen było w tym kontekście niezwykle istotne, przyspieszając realizację strategicznych celów obu podmiotów w obszarze nisko- i zeroemisyjnych mocy wytwórczych – mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen

Przypomina, że w ubiegłym roku Energa odnotowała jeden z najwyższych w historii wolumenów produkcji energii wytworzonej z wiatru, a uruchomiona właśnie inwestycja sprawi, że wartości te będą jeszcze większe. – Dzięki zakontraktowaniu mocy, farma w Przykonie już teraz przynosi dodatkowe zyski, pozwalając jednocześnie redukować emisje w polskim systemie elektroenergetycznym. Doświadczenie zdobyte podczas realizacji tej inwestycji jest również bardzo istotne w obliczu planowanego przez grupę Orlen projektu morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku – twierdzi Obajtek.

 

Oddane właśnie do eksplantacji obiekty w Przykonie są konsekwencją realizacji pierwszego etapu szerszego projektu energetycznego na tym terenie. Do koncernu należy tam 300 ha gruntów na których można wybudować instalacje o łącznej mocy ok. 150 MW. Jedną z branych pod uwagę inwestycji jest realizacja farmy fotowoltaicznej o mocy ok. 20 MW.

Fot./Shutterstock

W ubiegłym roku pięć farm wiatrowych należących do Energi wytworzyło 447 GWh prądu, co oznaczało wzrost produkcji o 16 proc. Po oddanych właśnie do użytku instalacjach w Przykonie moc zainstalowana we wszystkich aktywach wiatrowych gdańskiej grupy zwyżkowała do 242 MW, a łączna średnia produkcja do 495 GWh rocznie. Jednocześnie Energa zaznacza, że przy korzystnych warunkach atmosferycznych w 2021 r. obecne aktywa wiatrowe mogą wytworzyć nawet ponad 500 GWh prądu. Dzięki inwestycji w Przykonie, udział odnawialnych źródeł w zainstalowanych mocach wytwórczych Energi wzrósł do 39 proc.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

MOL ma kolejną ważną umowę

Koncern podpisał kontrakt z thyssenkrupp Industrial Solutions na produkcję polioli polieterowych i glikolu propylenowego. ...

Wzrasta niepewność o dywidendę z Energi

Długoterminowa polityka dywidendowa będzie istotnym elementem aktualizowanej strategii grupy Energa. Koncern energetyczny chce ją ...

Ropy z Rosji będzie mniej

Rosji kończą się rozpoznane złoża ropy i będzie jej pompować już tylko mniej. Za ...

Nikt nie chce zanieczyszczonej ropy z Rosji

Polska, Czechy i Niemcy wstrzymały odbiór surowca przesyłanego rurociągiem Przyjaźń. PERN, firma zarządzająca polskim ...

Nowe plany na Bałtyku spółki Dominiki Kulczyk

Polenergia zastanawia się nad wznowieniem prac przygotowawczych związanych z projektem farmy morskiej Bałtyk I. ...

Japonia: ruszył kolejny reaktor

Kraina Kwitnącej Wiśni powraca do energetyki jądrowej. Prąd z kolejnego uruchomionego reaktora popłynie do ...