Koniec finansowania przez EBI paliw kopalnych w tym gazu

Coal/Bloomberg

Europejski Bank Inwestycyjny nie będzie finansował inwestycji z udziałem paliw kopalnych. Polska coraz bardziej osamotniona w klimatycznym wecie.

Wbrew stanowisku Polski, Węgier i Rumunii udziałowcy EBI zdecydowali, że od 2021 r. będzie on finansował tylko czyste projekty energetyczne. Negocjacje trwały wiele godzin, kluczowe dla przełamania blokady było stanowisko Niemiec. Początkowo Berlin sprzeciwiał się wykluczeniu inwestycji z udziałem gazu ziemnego z katalogu EBI, ostatecznie po przesunięciu terminu z 2020 na 2021 r. i wprowadzeniu kilku wyjątków wyraził zgodę. Kilka krajów wstrzymało się od głosu: Malta, Cypr, Litwa i Estonia.

– Uczyniliśmy milowy krok. Przestaniemy finansować paliwa kopalne i wdrożymy najbardziej ambitną klimatyczną agendę, której nie ma żadna z instytucji finansowych na świecie – powiedział prezes EBI Werner Hoyer.

EBI to bank inwestycyjny UE, największa instytucja finansowa na świecie. W ramach nowej klimatycznej agendy zapowiedział sfinansowanie w latach 2021–2030 inwestycji za bilion euro. Do 2025 r. przynajmniej połowa pożyczek ma być udzielana na inwestycje przyjazne środowisku, obecnie jest to już 28 proc.

EBI będzie wspierać fundusz sprawiedliwej transformacji, który ma stworzyć Komisja Europejska w ramach nowego wieloletniego budżetu UE na lata 2021–2027. Dla inwestycji, których celem jest przestawienie gospodarki na nowe, czyste energie, zwiększy też swój udział. Do tej pory mógł finansować maksimum 50 proc. inwestycji. Poprzeczka zostanie podniesiona do 75 proc. wartości projektu.

Decyzja większości właścicieli EBI to kolejny krok UE na drodze do neutralności klimatycznej (sytuacji, gdy emisje CO2 netto są na poziomie zerowym). Większość państw UE chce tego do 2050 r., przeciw są tylko Polska, Czechy i Węgry. Kolejne podejście do zatwierdzenia tej strategii nastąpi na szczycie UE w grudniu. Decyzja EBI pokazuje jednak, że nawet w razie braku zgody politycznej inne instrumenty będą tak skonstruowane, żeby neutralność klimatyczną osiągnąć. Takiej strategii ma być podporządkowany nowy budżet i tak będzie działał główny unijny pożyczkodawca.

Cała unijna legislacja w tej dziedzinie jest przyjmowana w głosowaniu większościowym, bez problemu więc da się ominąć opór Polski i kilku innych krajów. Trwają jednak zabiegi na rzecz uzyskania jednomyślności, bo stanowiłoby to silny sygnał polityczny na arenie międzynarodowej.

Finansowanie EBI jest kluczowe dla polityki klimatycznej, bo ambitne cele UE wymagają ogromnych nakładów finansowych, których nie pokryją pieniądze z unijnego budżetu. – Można zapomnieć o osiągnięciu celów zrównoważonego wzrostu ONZ i paryskiego porozumienia klimatycznego, bazując tylko na pieniądzach podatników. Trzeba wciągnąć sektor prywatny. Musimy ich zaangażować i musimy ich przekonać do kupowania naszych obligacji – mówił „Rzeczpospolitej” Werner Hoyer.

 

Wind turbines/Bloomberg

EBI koncentruje się na finansowaniu walki ze zmianą klimatyczną już od kilku lat, np. poprzez rezygnację z kredytów na projekty z wykorzystaniem węgla. Ale nowy cel to znacząca zmiana, bo w latach 2013–2018 EBI udzielił kredytów na inwestycje paliwach kopalne na kwotę 13,5 mld euro. W nowej strategii będzie kilka wyjątków, jak możliwość finansowania małych zbiorników gazowych, które emitują mniej niż 250 gramów CO2 na kWh, czy też inwestycji w niskoemisyjne gazy, jak wodór i biogaz.

Decyzja EBI została pozytywnie oceniona przez Eurogas – europejską federację zrzeszającą dostawców i dystrybutorów gazu. – EBI będzie wsparciem dla inwestycji w projekty przechwytywania i składowania CO2, w wodór i biogaz i wytwarzania gazu z energii elektrycznej – ocenił James Watson, sekretarz generalny tej organizacji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Opole też może wpaść w poślizg. Straty będą, choć budżet ten sam

Plaga opóźnień w branży może dopaść dwa bloki opolskiej elektrowni. Dotychczas inwestycja warta ok. ...

Rosja mniej zależna od cen ropy, ale nie do końca

Rosyjska gospodarka pozbyła się krytycznej zależności od ropy – twierdzi rosyjski prezydent. Ale twarde ...

PGE: Decyzja dot. EDF w przyszłym tygodniu.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów bardzo szybko wyda decyzję dotyczącą przejęcia przez Polską ...

PKN Orlen kończy inwestycję w Płocku

Koncern jest coraz bliżej oddania do komercyjnej eksploatacji drugiego w tym roku energetycznego bloku ...

Orlen złożył wniosek w sprawie Lotosu

Płocki koncern przedstawił Komisji Europejskiej roboczą wersję dokumentu w sprawie przejęcia gdańskiej rafinerii. Do ...

SG: Plany Tauronu zgodne z oczekiwaniami, rozczarowuje brak dywidendy do 2020 r.

W piątek Tauron opublikował strategię na lata 2016-2025. Główne założenia to zapewnienie stabilności finansowej ...