Polenergia: Chińczycy chcą zostać

Adobe Stock

CEE Equity Partners, które jest doradcą inwestycyjnym funduszu China CEE – obecnego w akcjonariacie Polenergii (ma tam ok. 16 proc.) nie rekomenduje sprzedaży akcji w wezwaniu. Zostało ono ogłoszone 22 maja przez Polską Grupę Energetyczną (na wszystkie akcje Polenergii), która już złożyła w tej sprawie wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– Wierzymy w przyszły potencjał Polenergii i nie widzimy żądnej korzyści ze sprzedaży akcji – przekazał nam doradca funduszu w komunikacie. Jednocześnie CEE Equity Partners zapewnia, że chińczycy mają długoterminową strategię inwestycyjną wobec spółki kontrolowanej przez rodzinę Kulczyków. Zarządzająca większościowym pakietem Kulczyk Investments (ma 50,2 proc.) już wcześniej deklarowała brak zainteresowania sprzedażą w wezwaniu.
Zdaniem analityków największym potencjałem Polenergii są jej projekty farm wiatrowych na Bałtyku. Spółka dysponuje potencjałem 1,2 tys. MW, które już posiadają pozwolenia środowiskowe. Ma też strategicznego inwestora w postaci spółki z grupy Equinor (dawniej Statoil).
Rynek ocenia, że część funduszy mogłaby skłonić do podjęcia negocjacji wyższa cena. PGE zaoferowało natomiast w wezwaniu 16,29 zł za akcję, czyli najniższą możliwą stawkę.  Część analityków wskazuje na poziom ok. 33 zł za akcję. Tyle płacili Chińczycy wchodząc do Polenergii.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosjanie masowo nie płacą Gazpromowi

Nikt nie ma takiego zadłużenia wobec Gazprom jak obywatele Federacji. Winni są rodzimemu dostawcy ...

Tobiszowski: nie ma pomysłów podziału kopalń PGG

Podział kopalń Polskiej Grupy Górniczej między poszczególne koncerny energetyczne, będące udziałowcami tej spółki, byłby ...

W Lotosie nadal trwa due diligence

Gdański koncern podaje, że PKN Orlen cały czas analizuje jego kondycję handlową, finansową, prawną ...

Polsko-chińskie porozumienia na razie bez energii z atomu

Gorącym tematem podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach stała się możliwa współpraca w ...

Popyt na paliwa mocno spadł, co sprzyja dalszej obniżce ich cen

W najbliższych dniach benzyny i diesel będą tanieć. Sprzyja temu niski kurs ropy, spadające ...

Tauron Ciepło szykuje inwestycje służące ograniczeniu niskiej emisji

Spółka Tauron Ciepło przygotowuje się do inwestycji, służących ograniczeniu tzw. niskiej emisji – jednego ...