Polenergia: Chińczycy chcą zostać

Adobe Stock

CEE Equity Partners, które jest doradcą inwestycyjnym funduszu China CEE – obecnego w akcjonariacie Polenergii (ma tam ok. 16 proc.) nie rekomenduje sprzedaży akcji w wezwaniu. Zostało ono ogłoszone 22 maja przez Polską Grupę Energetyczną (na wszystkie akcje Polenergii), która już złożyła w tej sprawie wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– Wierzymy w przyszły potencjał Polenergii i nie widzimy żądnej korzyści ze sprzedaży akcji – przekazał nam doradca funduszu w komunikacie. Jednocześnie CEE Equity Partners zapewnia, że chińczycy mają długoterminową strategię inwestycyjną wobec spółki kontrolowanej przez rodzinę Kulczyków. Zarządzająca większościowym pakietem Kulczyk Investments (ma 50,2 proc.) już wcześniej deklarowała brak zainteresowania sprzedażą w wezwaniu.
Zdaniem analityków największym potencjałem Polenergii są jej projekty farm wiatrowych na Bałtyku. Spółka dysponuje potencjałem 1,2 tys. MW, które już posiadają pozwolenia środowiskowe. Ma też strategicznego inwestora w postaci spółki z grupy Equinor (dawniej Statoil).
Rynek ocenia, że część funduszy mogłaby skłonić do podjęcia negocjacji wyższa cena. PGE zaoferowało natomiast w wezwaniu 16,29 zł za akcję, czyli najniższą możliwą stawkę.  Część analityków wskazuje na poziom ok. 33 zł za akcję. Tyle płacili Chińczycy wchodząc do Polenergii.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Takimi działaniami smogu nie pokonamy – alarmuje NIK

Najwyższa Izba Kontroli zdecydowała się na publikację raportu o stanie powietrza w samym środku ...

Rosneft i Łukoil trują Syberię

Nielegalne składowiska odpadów obu koncernów paliwowych zalegają w Syberii Zachodniej. Szkody spowodowane niszczeniem środowiska ...

Francja odwraca się od Gazpromu. Nie chce Nord Stream 2

Paryż popiera zmiany w unijnej Dyrektywie Gazowej, które utrudnią powstanie i działalność Nord Stream ...

Kreml sięga po gaz Wenezueli

Władimir Putin zdecyduje o wspólnym z Wenezuelą wydobyciu gazu z szelfu tego kraju przez ...

Total napędzi kontenerowce gazem

Francuski koncern Total podpisał rekordowy kontrakt na zaopatrzenie wielkich kontenerowców w gaz skroplony. Surowiec ...

Black Red White chce poprawić rentowność

Jeden z potentatów rynku meblowego – firma Black Red White pracuje nad poprawą efektywności ...