Reklama
Rozwiń

Austria: Gazprom albo śmierć

Ślepa wiara i wierność po grób Gazpromowi kierują działaniami austriackiego koncernu OMV. Jego działania doprowadziły w ostatnich latach do całkowitego uzależnienia Austrii od rosyjskiego surowca. Odwrotu już nie ma. Teraz trzeba bronić rosyjskich interesów jak swoich własnych.

Publikacja: 28.01.2020 15:57

Austria: Gazprom albo śmierć

Foto: energia.rp.pl

Podczas kiedy większość unijnych krajów różnicuje swoje źródła dostaw gazu, Austria idzie pod prąd. Jest jedynym krajem członkowskim Unii, który dziś 100 proc. potrzebnego surowca kupuje u jednego dostawcy – rosyjskiego Gazpromu. Nic dziwnego, że narodowy koncern OMV to najbardziej lojalny i wierny sojusznik Rosjan we Wspólnocie. Najmocniej forsuje interesy Gazpromu w Brukseli, a wypowiedzi jego prezesa – Rainera Seele rodzą pytanie czy nie pracuje on na dwóch etatach. Oto najnowsza próbka, z rozpoczętej w poniedziałek konferencji European Gas Conference, zorganizowanej przez OMV wspólnie z Gazpromem w Wiedniu (cytat za agencją TASS). „Niepokoi mnie sytuacja wokół Nord Stream-2. Jak to możliwe, że projekt, w który włożono miliardy euro i który został zatwierdzony zgodnie z prawem przez wszystkie instytucje, zostaje zatrzymany przez zewnętrzne sankcje (amerykańskie -red), bez żadnych konsultacji z Europą” – powiedział Seele w Wiedniu.

""

Bloomberg

Foto: energia.rp.pl

Cel tego wydarzenia jest jeden – przekonanie uczestników i mediów, że tylko rosyjski gaz da Europie „bezpieczeństwo energetyczne” oraz pobudzenie polityków do skuteczniejszych działań mających na celu dokończenie Nord Stream-2. Prace przy gazociągu stanęły w końcu grudnia, kiedy wycofał się szwajcarski koncern Allseas – układający rury na dnie Bałtyku. Powodem były amerykańskie sankcje wprowadzone tuż przed Bożym Narodzeniem na wykonawców projektu. Szwajcarzy zapowiedzieli, że na Bałtyk nie wrócą. Do położenia pozostało 160 km, a Rosjanie sami rur nie położą. Zagranicznych chętnych też brak.
„To co ja tutaj widzę, to że dużo mówimy, a robimy nie tak dużo – dodał Austriak. I zapewniał, że bezpośredni tranzyt gazu z Rosji na teren Unii (Niemcy) to najpewniejsza droga. „Niemożliwe tutaj są żadne przerwy w dostawach. I jest najwyższy poziom (bezpieczeństwa), który jest nam potrzebny”.
Seele brnie dalej i stawia absurdalne stwierdzenie, że „Europa musi walczyć o niezależność gazowych dostaw (czyli importu z Rosji-red), gdyż  w grę wchodzi konkurencyjności naszego sektora”. Austriak wezwał polityków zachodnich do aktywniejszego i skuteczniejszego wsparcia Nord Steram-2.
Wtórowała mu w Wiedniu kierująca Gazprom export Jelena Burmistrowa, która opowiedziała, że jedynie gaz rurociągowy czyli rosyjski gwarantuje Europie bezpieczeństwo, a Gazprom zamierza przez najbliższe lata utrzymać wielkość eksportu na obecnym poziomie 199 mld m3 rocznie. Nie wyjaśniła, jak to Rosjanie mają zamiar to osiągnąć w sytuacji, kiedy za dwa lata utracą np. rynek Polski.
""

A blue Nord Stream 2 branded protective end cap sits on a section of pipe at the landing site of Nord Stream 2 gas pipeline, operated by Gazprom PJSC, in Lubmin, Germany/Bloomberg

Foto: energia.rp.pl

O ile wypowiedź Burmstrowej wpisuje się w stałą retorykę Gazpromu, to wypowiedzi Seele są dużo bardziej niepokojące. Nie po raz pierwszy prezes OMV jako Europę czy Unię rozumie jedynie Austrię, Niemcy i kilka innych państw zachodnich wspierających projekty rosyjskie. Dla Seele nie istnieje Polska, Litwa, Słowacja, Dania i inne kraje głównie z Europy Środkowo-Wschodniej i ich odmienne spojrzenie na Gazprom i bezpieczeństwo energetyczne.
Mając takiego „kreta” w środku Unii, Kreml może spokojnie przyglądać się rozwojowi sytuacji we Wspólnocie, której coraz bardziej tej wspólnoty brakuje.
Komentarze i opinie
Krzysztof Adam Kowalczyk: Transformacji energetycznej brakuje stabilności
Komentarze i opinie
Sposób na transformację? Budowanie miejscowego dobrobytu
Komentarze i opinie
Szef PIE: W 2040 r. energetyka oparta na węglu będzie 40 proc. droższa niż OZE
Komentarze i opinie
Mariusz Janik: Tylko świnie tankują na zapas
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Komentarze i opinie
Bartłomiej Sawicki: Donald Tusk ojcem Baltic Pipe? Krok po kroku, jak było naprawdę
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku