Stanęły największe zakłady LNG Rosji. Nie ma chętnych na produkowany tam gaz

Zakłady Arctic LNG 2 koncernu Novatek, wstrzymał produkcję. Rosjanie nie znaleźli klientów na produkowany gaz skroplony i nie mają go gdzie składować. To następstwo coraz większych amerykańskich sankcji.

Publikacja: 28.10.2024 13:25

Stanęły największe zakłady LNG Rosji. Nie ma chętnych na produkowany tam gaz

Foto: Bloomberg

Komercyjne skraplanie gazu w zakładzie w rosyjskiej Arktyce zostało wstrzymane i kontynuowane są jedynie prace niezbędne do utrzymania stanu technicznego zakładów Arctic LNG 2, podają źródła agencji Bloomberg.

Na Arctic LNG 2 rosną zapasy niesprzedanego gazu

Zdaniem jej rozmówców, inwestycja warta 25 mld dolarów, której budowa trwała prawie dekadę, nie może znaleźć nabywców na swój gaz, przez co gromadzą się niesprzedane rezerwy. W październiku Novatek ograniczył wydobycie gazu na potrzeby Arctic LNG 2 do 5,3 mln m3 dziennie, czyli o ponad połowę do produkcji września (12,1 mln m3 dziennie).

Od sierpnia Arctic LNG 2 wyprodukował osiem partii gazu, ale jednej z nich nie udało się w ogóle sprzedać, mimo że Rosjanie oferowali rabaty sięgające 40 proc. w stosunku do cen rynkowych. Klienci ostrożnie podchodzą do przyjmowania tankowców z Arctic LNG 2, gdyż Stany Zjednoczone nałożyły na nie nowe sankcje.

W sierpniu na czarną listę trafiło 8 gazowców związanych z projektem. Sama fabryka Novateku znalazła się pod amerykańskimi sankcjami w listopadzie 2023 r. W wyniku tego zagraniczni udziałowcy zamrozili swój udział, a południowokoreańska stocznia, gdzie Rosjanie zamówili jednostki do transportu gazu, odmówiła dostaw gazowców klasy lodowej. A tylko takie radzą sobie na pokrytym lodem przez większość część, roku Północnym Szlakiem Morskim.

Będą nowe sankcje na rosyjski LNG

W czerwcu 2024 r Biały Dom zaostrzył sankcje wobec Novateku. Wszystkie projekty w budowie (Murmańsk LNG, Obsky LNG, Murmansk-transgaz, Arctic LNG 2, Arctic LNG 3), a także 7 z 15 gazowców, zamówionych tankowców rosyjska stocznia Zwiezda – znalazły się na czarnej liście z zakazem jakichkolwiek operacji biznesowych.

Zastępca sekretarza ds. energii USA Geoffrey Pyatt powiedział w zeszłym tygodniu Bloombergowi, że na tym nie koniec. - Bardzo uważnie obserwujemy, dokąd zmierzają objęte sankcjami rosyjskie ładunki i można być pewnym, że administracja Bidena będzie w dalszym ciągu dokręcać śrubę w eksporcie rosyjskiego LNG – ostrzegł.

Zgodnie z planem Arctic LNG 2 miał produkować 19,8 mln ton LNG rocznie na trzech liniach technologicznych. Pierwsza linia została oddana do użytku w sierpniu 2023 roku, a pierwszą partię gazu wyprodukowała w grudniu, ale nie znalazła na nią chętnego. Drugą linię dostarczono na przyszłą lokalizację w sierpniu 2024 r., ale dotąd nie została uruchomiona. Budowa trzeciej i jej uruchomienie stoi w ogóle pod znakiem zapytania. Oficjalnie termin oddania został przez Novatek przesunięty z 2026 r. na 2028 r.

Sankcje sprawiają, że perspektywy Novateku są „mgliste” i opóźniają realizację wszystkich projektów – ostrzegają analitycy PSB: „Wszystko zależy od tego, jak rosyjski koncern potrafi się dostosować i rozwiązać problem z flotą”.

Komercyjne skraplanie gazu w zakładzie w rosyjskiej Arktyce zostało wstrzymane i kontynuowane są jedynie prace niezbędne do utrzymania stanu technicznego zakładów Arctic LNG 2, podają źródła agencji Bloomberg.

Na Arctic LNG 2 rosną zapasy niesprzedanego gazu

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gaz
Jest komunikat Komisji Europejskiej dotyczący pieców na gaz. Zmiany od 1 stycznia
Materiał Promocyjny
Telewizor w inteligentnym, bezpiecznym domu
Gaz
Jak powstrzymać rosyjskie LNG? Francja ma pomysł
Gaz
Gazprom trafił do prokuratury. Wyniszczająca eksploatacja i fałszowane wyniki
Gaz
„Latające Holendry” z rosyjskim LNG błąkają się po oceanach
Gaz
Rosną możliwości importu LPG z innych kierunków niż Rosja. Będą wyższe ceny