Aktualizacja: 23.03.2025 12:59 Publikacja: 27.06.2024 16:38
Foto: AdobeStock
Od dwóch trzecich do trzech czwartych rosyjskiej ropy transportuje się obecnie podejrzanymi jednostkami – głównie starymi tankowcami z nieprzejrzystymi rejestracjami i często niejasnymi ubezpieczycielami. Teraz, gdy kraje zachodnie zaczęły nakładać sankcje na LNG eksportowany przez Rosję – reżim wziął się za sprawdzone już metody i tworzy gazową flotę cieni.
Nie jest to jednak tak łatwe jak w wypadku ropy — na świecie zbiornikowców LNG jest ponad 10 razy mniej niż tankowców. Są to statki bardziej wyspecjalizowane, łatwiejsze do wyśledzenia i wymagają załóg o specjalnych umiejętnościach zawodowych.
Nie takiego efektu ataków na ukraińską infrastrukturę gazową spodziewał się Kreml. Już w tym roku Ukraina kupi duże ilości amerykańskiego gazu. Dostawy przejdą przez unijne terminale, a główną rolę odegra gazoport w Świnoujściu.
Ukraiński dron miał uderzyć w rurociąg pietrowski, należący do rosyjskiego giganta gazowego Gazpromu, w obwodzie saratowskim. Moment ataku widać na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych.
Gaz ziemny jest najpopularniejszym paliwem, którym Polacy ogrzewają swoje domy. Blisko 30 proc. budynków w Polsce jest ogrzewane dzięki „błękitnemu paliwu” – wynika najnowszego zestawienia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wkrótce jednak tę grupę Polaków może czekać niemiła niespodzianka w portfelach. Rząd zapowiada walkę, aby tak się nie stało. Z pozytywnych informacji są te wskazujące na spadek liczby kopciuchów.
Pierwszy partia surowca, w ilości 100 mln m3., zostanie przesłana z terminala LNG w litewskiej Kłajpedzie przez polską sieć, do połącznia w Drozdowiczach. Zawarte memorandum powinno pomóc również w realizacji kolejnych dostaw.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Coraz bardziej prorosyjskie działania Białego Domu. Tym razem ekipa Trumpa chce uruchomić uszkodzony podmorski gazociąg Gazpromu. Najęła do tego byłego agenta enerdowskiej bezpieki. Unia i Niemcy nigdy nie wydały zgody na pracę Nord Stream 2. Dla kogo miałby więc pracować ten gazociąg?
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Coraz więcej wrocławian szuka miejsca do życia, które da im nie tylko łatwy i szybki dostęp do miejskich udogodnień, ale też bliskość natury, pozwalającej na regenerację i wytchnienie od codziennego zgiełku. W ten trend wpisuje się osiedle Lokum Porto na Starym Mieście.
Komisja Europejska rozpoczęła dochodzenie, które ma wyjaśnić, czy chiński BYD miał prawo do subsydiów wspierających budowę fabryki na Węgrzech. Zakład w Szeged, na granicy z Serbią, ma rozpocząć produkcję już jesienią 2025.
Negocjacje w sprawie potencjalnego kontraktu między operatorem internetu satelitarnego Starlink Elona Muska a włoskim rządem „utknęły w martwym punkcie” - poinformował minister obrony Włoch Guido Crosetto, cytowany przez gazetę „La Repubblica”. To, jak dodał, „odzwierciedla szersze napięcia geopolityczne”. Minister stwierdził, że dyskusje przeniosły się z aspektów technicznych na „oświadczenia” autorstwa Muska i na jego temat, nie rozwijając przy tym tematu.
Sąd w Stambule wydał oficjalny nakaz aresztowania burmistrza tego miasta Ekrema Imamoglu w sprawie dotyczącej korupcji. Polityk ma trafić do więzienia na czas śledztwa. Stało się to kilka dni po tym, jak jego zatrzymanie wywołało masowe protesty w całym kraju.
Agenci federalni, którzy zwykle ścigają pedofilów, teraz biorą na celownik imigrantów przebywających w USA nielegalnie. To samo dotyczy agentów zajmujących się zwykle przestępczością gospodarczą i walką z przestępstwami narkotykowymi.
Chiny mają rozważać dołączenie do sił pokojowych w ramach dowodzonej przez Europę „koalicji chętnych” do zapewnienia zawieszenia broni w Ukrainie - poinformował dziennik „Die Welt”, powołując się na źródła dyplomatyczne.
W Ciepielowie zostanie odsłonięty pomnik zamordowanych przez Niemców rodzin Kosiorów, Skoczylasów, Kowalskich i Obuchowiczów. Zginęli, bo pomagali Żydom. Od pomysłu na pomnik do realizacji projektu minęło 30 lat.
Jeszcze nigdy wcześniej Włochy nie zarobiły tak dużo na mandatach. W 2024 r. włoskie gminy wygenerowały rekordowe przychody w wysokości ponad 1,7 mld euro (ok. 7,1 mld zł) pochodzących z mandatów za wykroczenia drogowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas