USA blokują rosyjskie zakłady LNG w Arktyce

Nowe sankcje Białego Domu objęły statki zaangażowane w transport sprzętu i dostarczanie ładunków na potrzeby budowy kolejnych arktycznych zakładów produkcji LNG rosyjskiego koncernu Novatek.

Publikacja: 02.05.2024 10:29

Tankowiec klasy lodowej używany do transportu skroplonego gazu ziemnego zacumował w porcie morskim S

Tankowiec klasy lodowej używany do transportu skroplonego gazu ziemnego zacumował w porcie morskim Sabetta w pobliżu elektrowni Yamal LNG, obsługiwanej przez Novatek PJSC

Foto: Bloomberg

Nowa edycja listy sankcji skarbowych USA, opublikowana 1 maja, obejmuje armatorów i wyspecjalizowane statki o dużej ładowności zajmujące się transportem wysoce wyspecjalizowanych modułów i sprzętu na potrzeby projektów LNG Novateku w Arktyce. Moduły są załadowywane w Murmańsku, a następnie transportowane drogą morską na miejsce instalacji w Arktyce.

Czytaj więcej

Rosyjski LNG na celowniku USA. Zakłady w Arktyce mogą nigdy nie powstać

Statki lodowej klasy na indeksie

Na liście SDN znajduje się singapurska spółka Red Box Energy Services PTE Ltd (struktura holenderskiej spółki Red Box Energy Services) oraz jej specjalne statki klasy lodowej Arc7 – Audax i Pugnax.

Zostały zbudowane w 2016 roku, specjalnie na potrzeby dostaw chińskich modułów do projektów rosyjskiego Novateku, m.in. wzdłuż Północnego Szlaku Morskiego, co przyspieszyło dostawę. Firma dostarczyła już moduły do ​​pierwszych zbudowanych zakładów skraplania gazu – Jamał LNG. Pod koniec lutego jej statki dostarczyły partię modułów na budowę drugiej linii instalacji Arctic LNG-2 LNG, która znalazła się na liście SDN.

Czytaj więcej

Niemcy nie potrzebują rosyjskiego LNG. Forsują unijny zakaz importu

Znalezienie zamiennika dla tych tankowców nie jest takie trudne, ponieważ moduły można dostarczyć do Murmańska statkiem bez wzmocnionej klasy lodowej, ale mało kto się tego podejmie, mając w perspektywie zderzenie z Białym Domem.

Kary na chińskich i rosyjskich armatorów

Przedsiębiorstwo żeglugowe CFU Shipping Co. z Hongkongu zostało już ukarane sankcjami za dostarczenie modułów na potrzeby projektu. Jej wyspecjalizowane statki towarowe Hunter Star i Nan Feng Zhi Xing trafiły na czarną listę i nie zawiną do żadnego amerykańskiego portu, nie zarobią na transporcie żadnego ładunku od amerykańskiego klienta.

Na nowej liście znalazły się także jednostki rosyjskiej firmy, działające na morzach północnych. Łącznie jest to dziewięć statków armatora Eco Shipping LLC z siedzibą w porcie Archangielsku. W objaśnieniach do listy sankcyjnej wskazano, że armator z Archangielska znalazł się na liście jako „realizujący transport drogą morską i śródlądową związaną z budową infrastruktury w strefie arktycznej Federacji Rosyjskiej, w tym na potrzeby projektu Arctic LNG-2”. Jak podaje jej strona internetowa, Eco Shipping posiada 12 statków zdolnych do transportu ładunków masowych, drobnicowych, ciężkich i długich". 

Czytaj więcej

Klęska Gazpromu. Rosyjski LNG pod finansową ścianą

Firma brała udział w większości realizowanych w ostatnim czasie projektów arktycznych Rosji na Morzu Barentsa i Karskim, Morzu Łaptiewów, Morzu Wschodniosyberyjskim i innych wodach Północnego Szlaku Morskiego. Dostarczyła, w tym na niewyposażone w odpowiednią infrastrukturę brzegi, ponad 1 milion jednostek towarowych różnych ładunków.

Sankcje objęły także trzy statki należące do Archhangelsk LLC Transstroy i samą spółkę. Jak podano w wyjaśnieniach do listy sankcyjnej, spółka działa w Arktyce i północnych regionach Federacji Rosyjskiej, a wśród zrealizowanych projektów znajduje się praca dla Centrum Budowy Wielkopojemnościowych Konstrukcji Morskich Novateku w Biełokamce.

Nowa edycja listy sankcji skarbowych USA, opublikowana 1 maja, obejmuje armatorów i wyspecjalizowane statki o dużej ładowności zajmujące się transportem wysoce wyspecjalizowanych modułów i sprzętu na potrzeby projektów LNG Novateku w Arktyce. Moduły są załadowywane w Murmańsku, a następnie transportowane drogą morską na miejsce instalacji w Arktyce.

Statki lodowej klasy na indeksie

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gaz
Viktor Orban znów grozi Unii Europejskiej. Teraz broni rosyjskiego LNG
Gaz
Kto straci na sankcjach na rosyjski LNG? Nie tylko Kreml
Gaz
Gazprom nerwowo szuka nowych rynków zbytu. Chinczycy się nie spieszą
Gaz
Skandal na Litwie: polsko-litewski gazociąg z rosyjskimi częściami bez certyfikatów
Gaz
Gaz-System ma nowe prognozy popytu na przesył gazu