Kłótnia byłych przyjaciół. Największy lobbysta Gazpromu idzie na wojnę z Kremlem

Austriacki koncern energetyczny OMV będzie bronił w sądzie swoich aktywów posiadanych w Rosji. Kreml zawłaszczył je i przekazał swoim firmom, w tym Gazpromowi.

Publikacja: 18.01.2024 11:42

Austriacki koncern energetyczny OMV będzie bronił w sądzie swoich aktywów posiadanych w Rosji

Austriacki koncern energetyczny OMV będzie bronił w sądzie swoich aktywów posiadanych w Rosji

Foto: Bloomberg

Chodzi o złoże naftowo-gazowe Jużno-Russkoje na Syberii. W 2017 r OMV kupił po korzystnej cenie blisko 25 proc. udziałów w tym złożu, położonym w okręgu nieniecko-jamalskim. Zasoby oceniane są na 1 bln metrów sześciennych gazu.

Kremlowskie wywłaszczenia zachodnich firm

„Mamy dobrą strategię prawną, ale nie mogę jej komentować publicznie. Jedno jest pewne: będziemy bronić praw OMV ze wszystkich sił” – powiedział Alfred Stern prezes OMV w wywiadzie dla austriackiej gazety „die Presse”.

Wcześniej Putin podpisał dekrety, na mocy których Rosja zawłaszczyła sobie udziały niemieckiego Wintershall i austriackiego OMV we wspólnych przedsięwzięciach z Gazpromem. Kreml uznał, że skradziony zachodnim koncernom majątek zostanie sprzedany „nowym rosyjskim właścicielom”.

Chodzi o część złoża Urengoj (Wintershall ma udziały w trzech spółkach joint venture – Achimgaz, Achim Development i Achim Sales) oraz o złoże Jużno-Russkoje (Wintershall posiada 35 proc. w Severneftegazprom, a OMV – 25 proc.). Teraz spółki joint venture zostaną zastąpione przez rosyjskich udziałowców i nowe spółki. Udział w nich Gazpromu zostanie zachowany.

Czytaj więcej

Kreml wymierzył kopniaka swoim lobbystom w Unii. Stracą rosyjskie aktywa

Nowi rosyjsce właściciele

Nowym właścicielem udziałów zagranicznych w złożu Urengoy stał się Gas Technologies LLC. Jak wynika z Jednolitego Państwowego Rejestru Podmiotów Prawnych Rosji, w sierpniu tego roku w Petersburgu została utworzona przez Bank Rossija (objęty sankcjami Zachodu od 2014 r) osoba prawna o tej samej nazwie – pisze agencja RIA Nowosti.

Właścicielem złoża Jużno-Russkoje będzie firma ubezpieczeniowa Sogaz (założona przez Gazprom). Transakcje, zgodnie z dekretem, muszą być przeprowadzane według wartości rynkowej, ich cenę określi rząd. Po dokonaniu płatności środki, które powinny otrzymać Wintershall i OMV, zostaną zamrożone na rachunkach typu C w Rosji.

Ślepa miłość Austrii do Gazpromu

Pierwszą umowę na dostawy gazu na Zachód państwo sowieckie podpisało w 1968 r właśnie z austriackim OMV. Firma ta przez dziesięciolecia była największym lobbystą Rosjan w Unii i orędownikiem budowy kolejnych rosyjskich gazociągów. Dobrze na tym zarabiała.
Dochodzenie Transparency International z 2017 r ujawniło, że najaktywniej lobbuje w Europie Gazprom, a w Austrii jego interesy reprezentuje gazowy koncern OMV partner Gazpromu m.in. w projekcie Nord Stream 2.
Na lobbing Rosjanie wydawać mieli w Austrii „co najmniej 100 tys euro rocznie”. Nic dziwnego, że ówczesny prezes OMV Rainer Seele na każdym kroku chwalił Rosję i Gazprom: „Zależność unijnego rynku od rosyjskiego gazu nie jest problemem. Jest to bowiem zależność dwustronna. Rosja potrzebuje naszego rynku” - mówił prezes w 2018 r.
OMV od 2014 r zwiększył o połowę zakupy gazu w Rosji do rekordowej wielkości 8,25 mld m3 w 2017 r. Austriacy inwestowali też w Rosji w złoża. - - Ta transakcja tworzy nowy kluczowy obszar — Rosję, w naszym portfelu aktywów wydobywczych. Zwiększy to wydobycie OMV o 100 tysięcy baryłek naftowego ekwiwalentu dziennie — entuzjazmował się ówczesny szef koncernu Rainer Seele.
 OMV wraz z niemieckimi Uniper, Wintershall z Niemiec bronił też w Brukseli kolejnych rosyjskich gazociągów: „Rosyjski gaz gwarantuje energetyczne bezpieczeństwo Unii (...) nie znamy jakichkolwiek odbiorców gazu, którzy chcieliby zamienić rosyjski gaz na droższy gaz skroplony z USA” - pisały koncerny z Niemiec i Austrii w 2018 roku. 
Dziś Niemcy nie kupują nic w Gazpromie a Austriacy zamiast 100 proc. zapotrzebowania, zaspokajają rosyjskim gazem ok. 20 proc. Od 2025 r zakupy w Gazpromie ustaną, bo jedyny czynny gazociąg przez Ukrainę, zakończy tłoczenie (Kijów zapowiedział, że nie przedłuży kończącej się w tym roku umowy tranzytowej).

Chodzi o złoże naftowo-gazowe Jużno-Russkoje na Syberii. W 2017 r OMV kupił po korzystnej cenie blisko 25 proc. udziałów w tym złożu, położonym w okręgu nieniecko-jamalskim. Zasoby oceniane są na 1 bln metrów sześciennych gazu.

Kremlowskie wywłaszczenia zachodnich firm

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Gaz
Chiny przestały kupować amerykański LNG. Na to czekał Kreml
Gaz
Przez większe wydobycie do transformacji
Gaz
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Gaz
Trump obniżył ceny gazu dla Europy. To dobry czas na zapełnienie magazynów
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Gaz
Gazprom, czyli wszystko na sprzedaż. Gorzki koniec potęgi koncernu