Kłótnia byłych przyjaciół. Największy lobbysta Gazpromu idzie na wojnę z Kremlem

Austriacki koncern energetyczny OMV będzie bronił w sądzie swoich aktywów posiadanych w Rosji. Kreml zawłaszczył je i przekazał swoim firmom, w tym Gazpromowi.

Publikacja: 18.01.2024 11:42

Austriacki koncern energetyczny OMV będzie bronił w sądzie swoich aktywów posiadanych w Rosji

Austriacki koncern energetyczny OMV będzie bronił w sądzie swoich aktywów posiadanych w Rosji

Foto: Bloomberg

Chodzi o złoże naftowo-gazowe Jużno-Russkoje na Syberii. W 2017 r OMV kupił po korzystnej cenie blisko 25 proc. udziałów w tym złożu, położonym w okręgu nieniecko-jamalskim. Zasoby oceniane są na 1 bln metrów sześciennych gazu.

Kremlowskie wywłaszczenia zachodnich firm

„Mamy dobrą strategię prawną, ale nie mogę jej komentować publicznie. Jedno jest pewne: będziemy bronić praw OMV ze wszystkich sił” – powiedział Alfred Stern prezes OMV w wywiadzie dla austriackiej gazety „die Presse”.

Wcześniej Putin podpisał dekrety, na mocy których Rosja zawłaszczyła sobie udziały niemieckiego Wintershall i austriackiego OMV we wspólnych przedsięwzięciach z Gazpromem. Kreml uznał, że skradziony zachodnim koncernom majątek zostanie sprzedany „nowym rosyjskim właścicielom”.

Chodzi o część złoża Urengoj (Wintershall ma udziały w trzech spółkach joint venture – Achimgaz, Achim Development i Achim Sales) oraz o złoże Jużno-Russkoje (Wintershall posiada 35 proc. w Severneftegazprom, a OMV – 25 proc.). Teraz spółki joint venture zostaną zastąpione przez rosyjskich udziałowców i nowe spółki. Udział w nich Gazpromu zostanie zachowany.

Czytaj więcej

Kreml wymierzył kopniaka swoim lobbystom w Unii. Stracą rosyjskie aktywa

Nowi rosyjsce właściciele

Nowym właścicielem udziałów zagranicznych w złożu Urengoy stał się Gas Technologies LLC. Jak wynika z Jednolitego Państwowego Rejestru Podmiotów Prawnych Rosji, w sierpniu tego roku w Petersburgu została utworzona przez Bank Rossija (objęty sankcjami Zachodu od 2014 r) osoba prawna o tej samej nazwie – pisze agencja RIA Nowosti.

Właścicielem złoża Jużno-Russkoje będzie firma ubezpieczeniowa Sogaz (założona przez Gazprom). Transakcje, zgodnie z dekretem, muszą być przeprowadzane według wartości rynkowej, ich cenę określi rząd. Po dokonaniu płatności środki, które powinny otrzymać Wintershall i OMV, zostaną zamrożone na rachunkach typu C w Rosji.

Ślepa miłość Austrii do Gazpromu

Pierwszą umowę na dostawy gazu na Zachód państwo sowieckie podpisało w 1968 r właśnie z austriackim OMV. Firma ta przez dziesięciolecia była największym lobbystą Rosjan w Unii i orędownikiem budowy kolejnych rosyjskich gazociągów. Dobrze na tym zarabiała.
Dochodzenie Transparency International z 2017 r ujawniło, że najaktywniej lobbuje w Europie Gazprom, a w Austrii jego interesy reprezentuje gazowy koncern OMV partner Gazpromu m.in. w projekcie Nord Stream 2.
Na lobbing Rosjanie wydawać mieli w Austrii „co najmniej 100 tys euro rocznie”. Nic dziwnego, że ówczesny prezes OMV Rainer Seele na każdym kroku chwalił Rosję i Gazprom: „Zależność unijnego rynku od rosyjskiego gazu nie jest problemem. Jest to bowiem zależność dwustronna. Rosja potrzebuje naszego rynku” - mówił prezes w 2018 r.
OMV od 2014 r zwiększył o połowę zakupy gazu w Rosji do rekordowej wielkości 8,25 mld m3 w 2017 r. Austriacy inwestowali też w Rosji w złoża. - - Ta transakcja tworzy nowy kluczowy obszar — Rosję, w naszym portfelu aktywów wydobywczych. Zwiększy to wydobycie OMV o 100 tysięcy baryłek naftowego ekwiwalentu dziennie — entuzjazmował się ówczesny szef koncernu Rainer Seele.
 OMV wraz z niemieckimi Uniper, Wintershall z Niemiec bronił też w Brukseli kolejnych rosyjskich gazociągów: „Rosyjski gaz gwarantuje energetyczne bezpieczeństwo Unii (...) nie znamy jakichkolwiek odbiorców gazu, którzy chcieliby zamienić rosyjski gaz na droższy gaz skroplony z USA” - pisały koncerny z Niemiec i Austrii w 2018 roku. 
Dziś Niemcy nie kupują nic w Gazpromie a Austriacy zamiast 100 proc. zapotrzebowania, zaspokajają rosyjskim gazem ok. 20 proc. Od 2025 r zakupy w Gazpromie ustaną, bo jedyny czynny gazociąg przez Ukrainę, zakończy tłoczenie (Kijów zapowiedział, że nie przedłuży kończącej się w tym roku umowy tranzytowej).

Chodzi o złoże naftowo-gazowe Jużno-Russkoje na Syberii. W 2017 r OMV kupił po korzystnej cenie blisko 25 proc. udziałów w tym złożu, położonym w okręgu nieniecko-jamalskim. Zasoby oceniane są na 1 bln metrów sześciennych gazu.

Kremlowskie wywłaszczenia zachodnich firm

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Gaz
Katar odetnie dostawy gazu do Europy? Dla Polski to potencjalne ryzyko
Gaz
Unia Europejska zarabia na przeładunku LNG z Rosji. Import rekordowy
Gaz
Viktor Orbán negocjuje z Kijowem. Nie chce rezygnować z rosyjskiego gazu
Gaz
Putin przyznał: tranzytu gazu z Rosji przez Ukrainę nie będzie
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Gaz
Od piątku wchodzi w życie embargo na rosyjski LPG
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku