Rosja straci 4 proc. rynku LNG. Efekt sankcji USA nałożonych na jeden projekt

Amerykańskie sankcje na nowe rosyjskie zakłady produkcji gazu skroplonego Arctic LNG 2 pozbawią Rosję nawet 4 proc. światowego rynku tego surowca.

Publikacja: 20.11.2023 15:00

Rosja straci 4 proc. rynku LNG

Rosja straci 4 proc. rynku LNG

Foto: Bloomberg

Projekt Arctic LNG 2 zakłada budowę trzech linii produkcyjnych gazu skroplonego, o łącznej mocy 19,8 mln ton rocznie. Rosyjski koncern Novatek (jest określany jako prywatny, ale 19 proc. akcji ma w nim państwowy Gazprom), który posiada większościowy pakiet udziałów w projekcie, twierdzi, że produkcja Arctic LNG 2 da zakładom 4 proc. światowego rynku gazu, pisze agencja RIA Nowosti.

Zablokowanie przez Biały Dom projektu Arctic LNG 2 może doprowadzić do istotnych zmian na globalnym rynku gazu skroplonego. Amerykanie dążą do wyeliminowania Rosji z rynku LNG. Natomiast ambicją Kremla, wobec utraty przez Gazprom najbardziej zyskownego rynku unijnego, jest uczynienie z Rosji do 2030 r. największego dostawcy LNG.

Czytaj więcej

Niemcy na odwyku od rosyjskiego gazu

Cel jest jeden

Nie ma na to szans bez nowych zakładów Novateku, bowiem jak na razie Rosja ma trzy zakłady skraplania gazu - dwa należą do Novateku (Jamał LNG i Jamał LNG 2), a jeden - najstarszy posiada na Sachalinie Gazprom. Dlatego Biały Dom nie kryje głównego celu nowych sankcji.

- Naszym celem jest unicestwienie tego projektu. Aby to osiągnąć, wprowadzamy sankcje, a także współpracujemy z naszymi partnerami z G7 - powiedział zastępca sekretarza stanu ds. energii Geoffrey Pyatt na posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych Senatu USA.

Część ekspertów sugeruje, że inwestorzy (oprócz Novateku po 10 proc. mają francuski TotalEnergy i japońskie konsorcjum JOGMEC), mogą zwrócić się do USA o zgodę na stopniowe ograniczanie zakupów gazu w Rosji – zauważa agencja.

Czytaj więcej

Hiszpania i Belgia podwoiły import LNG z Rosji. Inne unijne kraje ograniczają zakupy

Zdenerwowani urzędnicy Kremla

Stany Zjednoczone 2 listopada nałożyły sankcje na projekt Arctic LNG 2, tłumacząc tę ​​decyzję koniecznością ograniczenia produkcji i możliwości tranzytu rosyjskich surowców energetycznych. Sankcje blokują Rosjanom zakup wszelkiego sprzętu i technologii na potrzeby dokończenia budowy. Także przyszłe zakupy gazu z zakładów na Półwyspie Gydanskim spotkają się z amerykańskimi restrykcjami.

Novatek już ogłosił, że uruchomienie produkcji nastąpi później niż w planowanym 2024 r. Szef i największy udziałowiec Novateku Leonid Michelson stwierdził, że takie działania USA jedynie spowodują większy wzrost cen gazu.

O tym, że uderzenie było jednak celne, świadczą reakcje oficjeli kremlowskich. Tym razem amerykańską decyzję skomentowali wszyscy od MSZ po doradców Putina. Urzędnicy podkreślali, że sankcje nie zadziałają, a Rosja i tak wyjdzie na swoje.

Na razie nie wiadomo, od kogo Novatek kupi teraz brakujące wyposażenie zakładów. Do tej pory cała technologia i urządzenia Rosjanie, którzy własnych rozwiązań nie mają, importowali z krajów Unii oraz Norwegii.

Globalny rynek LNG

Według corocznego raportu BP Statistical Rewiev od World Energy 2023, liderem globalnego rynku eksportu LNG był w minionym roku Katar (21 proc.), przed Australią (20,3 proc.) i USA (19,2 proc.). Udział Rosji wyniósł 7,4 proc. I taki pozostanie, wobec zablokowania przez amerykańskie sankcje uruchomienia nowych zakładów. 

Gaz
Gazprom zabiega o Siłę Syberii 2. Oto warunek Chińczyków
Gaz
Rosyjski LNG na celowniku USA. Zakłady w Arktyce mogą nigdy nie powstać
Gaz
Francja chce zaprzestania importu LNG z Rosji, ale sama kupuje go najwięcej
Gaz
Unia szybko gromadzi gaz na zimę. Rekordowe zapełnienie podziemnych magazynów
Gaz
Orlen zwiększył przesył gazu z własnych złóż poprzez Baltic Pipe