Koszt najbliższych kontraktów futures na gaz w Europie po raz pierwszy od dwóch lat spadł poniżej 300 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, wynika z danych londyńskiej giełdy ICE. Czerwcowe kontrakty terminowe na indeks TTF (największy hub w Europie, zlokalizowany w Holandii) otworzyły się ceną 311,5 dol. za tysiąc metrów sześciennych (+0,4 proc.). Ale szybko ich koszt wyniósł 298,2 dol. (-3,9 proc. w stosunku do ceny ze środy).

Czytaj więcej

Polska żąda od Gazpromu zaległych miliardów. Po dobroci się nie udało

Gaz tanieje od początku roku. Kraje nauczyły się oszczędzać, znalazły dostawców spoza Rosji, na bieżąco utrzymują wysoki poziom zapełnienia magazynów podziemnych.

Gazprom podał wczoraj wyniki roczne liczone według standardów księgowości międzynarodowej. Zysk netto koncernu za 2022 r zmniejszył się o 41 proc. Według Interfaxu, na koniec 2022 roku rosyjski monopolista otrzymał 1,226 biliona rubli (15,3 miliarda dolarów przy obecnym kursie) zysku netto w porównaniu do 2,093 biliona rubli (26,1 miliarda dolarów) w 2021 roku.

Famil Sadygow, wiceprezes zarządu Gazpromu, stwierdził, że są to „dobre” wyniki, biorąc pod uwagę „sytuację międzynarodową”.