Sukces pierwszego przetargu na wspólny zakup gazu w Unii

Kolejne rozwiązanie na unijnym rynku gazu przeszło pomyślnie pierwszy test. W przetargu na wspólne zakupy gazu wzięło udział 25 sprzedawców. Oferta pokryła całkowite zapotrzebowanie Bułgarii i Ukrainy oraz 80 proc. Mołdawii.

Publikacja: 16.05.2023 13:15

Sukces pierwszego przetargu na wspólny zakup gazu w Unii

Foto: Adobe Stock

„Z przyjemnością informuję o pozytywnej reakcji rynku (na przetarg - red.). Wiarygodni międzynarodowi dostawcy pozytywnie odpowiedzieli na naszą wspólną prośbę o 11,6 miliarda metrów sześciennych gazu. Zaoferowali ponad 13,4 miliarda metrów sześciennych do wypełnienia naszych magazynów gazu na nadchodzącą zimę” – ogłosił Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, cytowany przez komunikat KE.

Oferta złożona przez sprzedających pokryła 100 proc. wniosków o dostawy „błękitnego paliwa” do Bułgarii i Ukrainy oraz 80 proc. do Mołdawii.

Czytaj więcej

Dobre wieści z rynku gazu. Surowiec tanieje coraz szybciej

Do połowy maja br. na specjalnej platformie informatycznej do wspólnych zamówień zarejestrowanych było około 110 firm, a jeszcze więcej firm było w trakcie przystępowania do udziału w nowym mechanizmie zakupów. Chodziło o dostawy gazu na okres od czerwca 2023 do maja 2024 roku.

Šefčovič podziękował 25 sprzedawcom, którzy uczestniczyli w pierwszym przetargu. Podkreślił, że operator serwisu zebrał najatrakcyjniejsze oferty na dostawę 10,9 mld m sześc. gazu, w tym 20 proc. stanowi LNG, a resztę - gaz rurociągowy.

Uczestnicy przetargów zostaną poinformowani o najkorzystniejszych propozycjach, które wpłyną do negocjacji w sprawie zawarcia umów na dostawy gazu. Proces ten przebiega bez pośrednictwa Komisji Europejskiej i platformy.

Šefčovič zaznaczył też, że Komisja Europejska planuje do końca roku zorganizować jeszcze cztery rundy takich wspólnych zakupów gazu.

„W międzyczasie mój zespół i ja będziemy nadal docierać do międzynarodowych dostawców gazu, aby przyciągnąć ich więcej na przyszłe rundy. Uważam, że jest to dla nich szansa na poszerzenie bazy klientów. I jest to korzystne dla wszystkich stron".

Maroš Šefčovič wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej

Komisja Europejska ​​spodziewa się podpisania pierwszych umów w ramach wspólnych zakupów unijnego gazu jeszcze przed latem.

Gaz
Nieoficjalnie: Ukraina nie przedłuży Gazpromowi umowy tranzytowej gazu
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Gaz
Rosyjski gaz droższy od wolnorynkowego. Mołdawia ogłosiła stan wyjątkowy
Gaz
Wyciek gazu z norweskiej instalacji LNG. Surowiec drożeje, ale wciąż jest tani
Gaz
Ceny gazu najniższe od dwóch lat. Szybko może się to zmienić
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Gaz
Gazprom szoruje po dnie. Eksport najmniejszy do pół wieku
Gaz
Gaz wrócił do normalności, kosztuje tyle co pięć lat temu w Gazpromie