Przybywa gazu w magazynach Unii. Polska wyjątkiem

Większość państw Europy korzysta z niższych cen gazu, dokupując surowiec na zapas. W całej Unii podziemne magazyny pełne są już w 60 procentach. Polska jako jedyna wypompowuje gaz z magazynów, zamiast je zapełniać.

Publikacja: 27.04.2023 15:03

Magazyn gazu Uniper Energy w Etzel w Dolnej Saksonii

Magazyn gazu Uniper Energy w Etzel w Dolnej Saksonii

Foto: Bloomberg

Kraje Unii nie czekają już na środek lata, by zacząć gromadzić surowiec na sezon jesienno-zimowy. Po doświadczeniach ostatniego roku, zakupy gazu trwają cały czas. A że surowca spoza Rosji jest w Europie pod dostatkiem, to cena w ostatnich dniach oscyluje wokół 430 dolarów za 1000 m sześc. Rok temu gaz był niemal trzy razy droższy.

Czytaj więcej

Świat puchnie od nadmiaru, gaz będzie jeszcze tanieć

Według danych Gas Infrastructure Europe na 26 kwietnia podziemne magazyny gazu (PMG) na terenie Unii były zapełnione w 58,29 proc. Są jednak państwa takie jak Hiszpania, która ma PMG 1,5 raza pojemniejsze niż Polska, gdzie zajętych jest już 88 proc. pojemności.

Cztery razy większe od polskich magazyny w Niderlandach są pełne z 60 proc., w Austrii (trzy razy większe od polskich) wolne pozostało 32 proc. pojemności, a zgromadzony gaz starczy na 73 proc. zapotrzebowania kraju. Największe w Unii magazyny w Niemczech (8 razy pojemniejsze od polskich) mają już zajęte 66 procent pojemności.

Tymczasem Polska pozostaje jedynym krajem Wspólnoty, który zamiast gaz kupować i powiększać zapasy, wypompowuje go z magazynów. Poziom zapełnienia naszych PMG wynosił na 26 kwietnia 51,29 proc., co wystarczało na pokrycie zaledwie 8 proc. krajowego zapotrzebowania na gaz.

Najmniejsze zapełnienie PMG w Unii jest we Francji (34 proc.), ale i tak starcza to na więcej (10 proc.) krajowego popytu niż polskie zapasy.

Gaz
Unia szybko gromadzi gaz na zimę. Rekordowe zapełnienie podziemnych magazynów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Gaz
Orlen zwiększył przesył gazu z własnych złóż poprzez Baltic Pipe
Gaz
Balticconnector znów działa. Chińczycy bezkarni
Gaz
Klęska Gazpromu. Rosyjski LNG pod finansową ścianą
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Gaz
Gazu jest za dużo. Na świecie króluje nadpodaż