Azerski gaz podbija Unię Europejską. Będzie nowa inwestycja

W roku rozpętanej przez Rosję wojny, UE zwiększyła import azerskiego gazu o niemal 40 procent. Najwięcej kupiły Włochy, Grecja i Bułgaria. Bruksela zainwestuje teraz w rozbudowę trasy przesyłowej.

Publikacja: 28.03.2023 17:05

Azerski gaz podbija Unię Europejską. Będzie nowa inwestycja

Foto: Bloomberg

Według Eurostatu Włochy, Grecja i Bułgaria wydały w 2022 r. na azerski gaz 15,6 mld euro. Dostawy gazu z Azerbejdżanu do całej Unii wzrosły w ubiegłym roku o 39 proc. do 11,4 mld m sześciennych. Baku planuje podwoić swój eksport do Europy do 2027 roku.

Czytaj więcej

Azerbejdżan zabiega o inwestorów z Polski

W styczniu kraje zwiększyły import azerskiego surowca. Grecja, Bułgaria i Włochy wydały 1,006 mld euro na zakup gazu z Azerbejdżanu, informuje Eurostat. Dla porównania w styczniu 2022 r. wartość importu gazu z Azerbejdżanu wyniosła 887 mln euro. A w grudniu było to już 1,189 mld euro. Wzrost wydatków Grecji, Bułgarii i Włoch na gaz z Azerbejdżanu wyniósł 13,5 proc.

Także Serbia, dotąd polegająca na rosyjskim gazie, planuje zorganizować dostawy gazu z Azerbejdżanu. Natomiast państwa unijne chcą rozbudowy infrastruktury przesyłowej. Podczas wizyty w Azerbejdżanie 24 stycznia węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto powiedział, że Węgry, Rumunia, Bułgaria i Słowacja zwróciły się do Komisji Europejskiej o inwestycje w budowę infrastruktury zwiększającej dostawy azerskiego gazu.

Chodzi o Południowy Korytarz Gazowy. Działający od 2021 r system trzech gazociągów pompuje gaz z Azerbejdżanu przez Gruzję, Turcję, do Grecji, Bułgarii, Włoch. Od uruchomienia dostarczył do Europy ponad 40 mld m sześć. gazu.

Czytaj więcej

Azerbejdżan wesprze Unię gazem i ropą

To pierwszy system przesyłu gazu na rynek Unii z ominięciem Rosji. System tworzą trzy gazociągi: południowo-kaukaski (SCP), którym przez 691 km gaz z Azerbejdżanu (złoże Szah-Deniz) płynie do granicy Gruzji i Turcji. Drugi odcinek - gazociąg trans-anatolijski (TANAP) jest najdłuższy - liczy 1850 km od granicy gruzińsko-tureckiej przez Turcję do granicy z Grecją. Trzeci gazociąg to trans-adriatycki (TAP).

W lipcu 2022 r Azerbejdżan i KE zawarły porozumienie w podwojeniu mocy korytarza, co da możliwość transportu do Unii około 30 mld m sześć. gazu rocznie. 

Gaz
Nieoficjalnie: Ukraina nie przedłuży Gazpromowi umowy tranzytowej gazu
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Gaz
Rosyjski gaz droższy od wolnorynkowego. Mołdawia ogłosiła stan wyjątkowy
Gaz
Wyciek gazu z norweskiej instalacji LNG. Surowiec drożeje, ale wciąż jest tani
Gaz
Ceny gazu najniższe od dwóch lat. Szybko może się to zmienić
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Gaz
Gazprom szoruje po dnie. Eksport najmniejszy do pół wieku
Gaz
Gaz wrócił do normalności, kosztuje tyle co pięć lat temu w Gazpromie