Według Eurostatu Włochy, Grecja i Bułgaria wydały w 2022 r. na azerski gaz 15,6 mld euro. Dostawy gazu z Azerbejdżanu do całej Unii wzrosły w ubiegłym roku o 39 proc. do 11,4 mld m sześciennych. Baku planuje podwoić swój eksport do Europy do 2027 roku.
Czytaj więcej
Bogaty w ropę i gaz ziemny kraj kusi polskich przedsiębiorców możliwościami rozwoju w utworzonej niedawno Wolnej Strefie Ekonomicznej Alat tuż przy porcie w Baku.
W styczniu kraje zwiększyły import azerskiego surowca. Grecja, Bułgaria i Włochy wydały 1,006 mld euro na zakup gazu z Azerbejdżanu, informuje Eurostat. Dla porównania w styczniu 2022 r. wartość importu gazu z Azerbejdżanu wyniosła 887 mln euro. A w grudniu było to już 1,189 mld euro. Wzrost wydatków Grecji, Bułgarii i Włoch na gaz z Azerbejdżanu wyniósł 13,5 proc.
Także Serbia, dotąd polegająca na rosyjskim gazie, planuje zorganizować dostawy gazu z Azerbejdżanu. Natomiast państwa unijne chcą rozbudowy infrastruktury przesyłowej. Podczas wizyty w Azerbejdżanie 24 stycznia węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto powiedział, że Węgry, Rumunia, Bułgaria i Słowacja zwróciły się do Komisji Europejskiej o inwestycje w budowę infrastruktury zwiększającej dostawy azerskiego gazu.
Chodzi o Południowy Korytarz Gazowy. Działający od 2021 r system trzech gazociągów pompuje gaz z Azerbejdżanu przez Gruzję, Turcję, do Grecji, Bułgarii, Włoch. Od uruchomienia dostarczył do Europy ponad 40 mld m sześć. gazu.