Nie będzie terminalu LNG na Rugii? Berlin szuka nowej lokalizacji

Na niemieckiej wyspie Rugia, która żyje z turystyki, jest tak ogromny opór wobec budowy terminalu LNG u wybrzeży, że rząd krajowy zdecydował się zrezygnować z tego projektu. Rząd federalny rozważa teraz alternatywną lokalizację.

Publikacja: 22.03.2023 19:02

Nie będzie terminalu LNG na Rugii? Berlin szuka nowej lokalizacji

Foto: Bloomberg

W związku z dużym oporem mieszkańców Rugii federalny minister gospodarki Robert Habeck poinformował, że rezygnuje z projektu budowy kontrowersyjnego terminalu skroplonego gazu ziemnego u wybrzeży Rugii w pobliżu Sellin. Ministerstwo Gospodarki rozważa port Neu Mukran w pobliżu Sassnitz jako alternatywę dla. Decyzję należy podjąć niezwłocznie – uważa rząd w Berlinie.

Czytaj więcej

Niemcy kończą z LNG z Rosji. Biznes dostał wytyczne

W weekend, mimo protestów w Sellin, ruszyły na Rugii pierwsze prace przy budowie terminalu z dwoma pomostami dla specjalnych statków do wyładunku skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Na razie planowana jest budowa dwóch platform offshore, na których mają cumować statki z LNG. Po oficjalnym otwarciu terminalu w Lubminie w połowie stycznia byłby to drugi terminal na Pomorzu Zachodnim.

Jednak mieszkańcy wyspy są zdecydowanie przeciwni budowie portu na Rugii. Zaskoczony oporem rząd krajowy zrezygnował również z początkowego poparcia dla planu rządu federalnego budowy większej liczby terminali w odległości około pięciu kilometrów od nadmorskiego popularnego kurortu Sellin. Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig wezwała rząd w Berlinie do znalezienia alternatywnej lokalizacji. Rząd federalny musi najpierw wyjaśnić, czy dodatkowe terminale u wybrzeży Rugii są nadal potrzebne. Ekolodzy twierdzą, że absolutnie nie są.

Port Neu Mukran w pobliżu Sassnitz, który jest najbardziej wysuniętym na wschód głębokowodnym portem w Niemczech, przez lata był punktem wyjścia do układania zamkniętego już gazociągu Nord Stream 2. Zbudowano też kilka morskich farm wiatrowych. Z portu kursują promy do Skandynawii - np. do Trelleborga w Szwecji i Rönne w Danii. W czasach NRD uruchomiono połączenie promowe z Kłajpedą, obecnie litewską, a następnie radziecką.

Gaz
Nieoficjalnie: Ukraina nie przedłuży Gazpromowi umowy tranzytowej gazu
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Gaz
Rosyjski gaz droższy od wolnorynkowego. Mołdawia ogłosiła stan wyjątkowy
Gaz
Wyciek gazu z norweskiej instalacji LNG. Surowiec drożeje, ale wciąż jest tani
Gaz
Ceny gazu najniższe od dwóch lat. Szybko może się to zmienić
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Gaz
Gazprom szoruje po dnie. Eksport najmniejszy do pół wieku
Gaz
Gaz wrócił do normalności, kosztuje tyle co pięć lat temu w Gazpromie