Niemcy kończą z LNG z Rosji. Biznes dostał wytyczne

Po gazie rurociągowym także gaz skroplony z Rosji nie będzie miał dostępu na do niedawna największy dla Gazpromu rynek. Berlin zapowiedział wykluczenie z niemieckiego rynku zakupów rosyjskiego LNG.

Publikacja: 31.01.2023 17:05

Niemcy kończą z LNG z Rosji. Biznes dostał wytyczne

Foto: Bloomberg

„Rząd federalny nie wspiera zakupów rosyjskiego LNG. Rząd federalny poinformował firmy, że podejmie odpowiednie kroki w celu wykluczenia zakupów rosyjskiego LNG” – cytuje listu wiceministra energii Patricka Greichena do niemieckich posłów, agencja Bloomberg.

Czytaj więcej

Gaz o ponad 80 proc. tańszy niż na szczycie. Oto najnowsze prognozy

Berlin przyznaje, że wie, iż rosyjski LNG wciąż dociera do terminali importowych w sąsiednich krajach – pisze minister Greichen. Jednak niezwykle trudno jest oszacować, ile z tego jest obecnie przechowywane. Według niemieckiej grupy lobbingowej Zukunft Gas kraje takie jak Francja, Belgia, Holandia czy Hiszpania nadal przyjmują dostawy rosyjskiego LNG. Obecnie stanowią one około 6 proc. całego importu gazu do Europy.

Minister informuje niemiecki biznes, że już niebawem firmy będą zobowiązane do informowania Komisji o pochodzeniu zakupów gazu ziemnego, jeśli ich wielkość przekroczy pięć terawatogodzin. W grudniu 2022 roku ministrowie energii krajów Unii Europejskiej uzgodnili cenę maksymalną rosyjskiego gazu. Będzie wynosić 180 euro za megawatogodzinę (MWh) i ma wejść w życie w połowie lutego 2023 r.

Czytaj więcej

Surowsze sankcje na Rosję pomogłyby zakończyć wojnę

Agencja Unian przypomina, że przed napaścią zbrojną Rosji na Ukrainę wiele krajów Unii było całkowicie lub częściowo zależnych od rosyjskich dostaw gazu. W skali całej Unii było to już niemal 50 proc. całego importu gazu na rynek wspólnoty. Teraz dostawy rurociągowe są minimalne (jedynie przez Ukrainę). Gazprom utracił niemal cały, poza Węgrami, unijny rynek.

28 grudnia 2022 roku ceny gazu w Europie spadły do poziomu sprzed wojny. 6 stycznia 2023 r. wicekanclerz Niemiec Robert Habeck ogłosił, że Putin przegrał szantażowanie gazem Europy. Berlin był w stanie zastąpić odcięte rosyjskie dostawy gazu, ropy i węgla innymi dostawcami.

10 stycznia 2023 roku Niemcy poinformowały, że do końca zimy 2023 roku niemieckie magazyny gazu będą zapełnione bardziej niż przed rokiem.

Gaz
Rosyjski LNG na celowniku USA. Zakłady w Arktyce mogą nigdy nie powstać
Gaz
Francja chce zaprzestania importu LNG z Rosji, ale sama kupuje go najwięcej
Gaz
Unia szybko gromadzi gaz na zimę. Rekordowe zapełnienie podziemnych magazynów
Gaz
Orlen zwiększył przesył gazu z własnych złóż poprzez Baltic Pipe
Gaz
Balticconnector znów działa. Chińczycy bezkarni