„Rząd federalny nie wspiera zakupów rosyjskiego LNG. Rząd federalny poinformował firmy, że podejmie odpowiednie kroki w celu wykluczenia zakupów rosyjskiego LNG” – cytuje listu wiceministra energii Patricka Greichena do niemieckich posłów, agencja Bloomberg.
Czytaj więcej
Odbicie cen gazu po przecenie wytraciło impet. Najnowsze prognozy wskazują, że z zapełnieniem europejskich magazynów na kolejny sezon grzewczy nie będzie problemu.
Berlin przyznaje, że wie, iż rosyjski LNG wciąż dociera do terminali importowych w sąsiednich krajach – pisze minister Greichen. Jednak niezwykle trudno jest oszacować, ile z tego jest obecnie przechowywane. Według niemieckiej grupy lobbingowej Zukunft Gas kraje takie jak Francja, Belgia, Holandia czy Hiszpania nadal przyjmują dostawy rosyjskiego LNG. Obecnie stanowią one około 6 proc. całego importu gazu do Europy.
Minister informuje niemiecki biznes, że już niebawem firmy będą zobowiązane do informowania Komisji o pochodzeniu zakupów gazu ziemnego, jeśli ich wielkość przekroczy pięć terawatogodzin. W grudniu 2022 roku ministrowie energii krajów Unii Europejskiej uzgodnili cenę maksymalną rosyjskiego gazu. Będzie wynosić 180 euro za megawatogodzinę (MWh) i ma wejść w życie w połowie lutego 2023 r.
Czytaj więcej
Jak wynika z najnowszego raportu fińskiego think tanku Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA), w ubiegłym miesiącu dochody Rosji z eksportu paliw kopalnych spadły o 17 proc., sięgając najniższego poziomu od czasu ataku na Ukrainę.
Agencja Unian przypomina, że przed napaścią zbrojną Rosji na Ukrainę wiele krajów Unii było całkowicie lub częściowo zależnych od rosyjskich dostaw gazu. W skali całej Unii było to już niemal 50 proc. całego importu gazu na rynek wspólnoty. Teraz dostawy rurociągowe są minimalne (jedynie przez Ukrainę). Gazprom utracił niemal cały, poza Węgrami, unijny rynek.
28 grudnia 2022 roku ceny gazu w Europie spadły do poziomu sprzed wojny. 6 stycznia 2023 r. wicekanclerz Niemiec Robert Habeck ogłosił, że Putin przegrał szantażowanie gazem Europy. Berlin był w stanie zastąpić odcięte rosyjskie dostawy gazu, ropy i węgla innymi dostawcami.
10 stycznia 2023 roku Niemcy poinformowały, że do końca zimy 2023 roku niemieckie magazyny gazu będą zapełnione bardziej niż przed rokiem.