W piątek około godziny 17.00 doszło do eksplozji należącego do Amber Grid gazociągu na północy Litwy, w okolicach miasta Paswol. Jak poinformował w komunikacie operator, wybuch nastąpił z dala od budynków mieszkalnych i nikt nie został ranny.

Pożar gaszą już jednostki straży pożarnej, które natychmiast przybyły na miejsce zdarzenia. Policja ma ewakuować mieszkańców najbliższej wioski. Nagranie pożaru jako pierwszy udostępnił litewski nadawca publiczny LRT. Według reportera LRT, płomienie sięgnęły nawet 50 metrów i były widoczne z odległości 17 km.

Przyczyna eksplozji wciąż nie jest znana. Zdaniem operatora, nic nie wskazuje na celowe działania człowieka, ale „śledztwo uwzględni wszystkie możliwe scenariusze”.

Czytaj więcej

Europa nie potrzebowała gazu z Rosji w 2022 r.

Amber Grid wyjaśnił w komunikacie, że według wstępnych ustaleń wybuch uszkodził jeden z dwóch równoległych rurociągów, na które składa się system przesyłu gazu łączącego Litwę z Łotwą. W wyniku zdarzenia przerwano przesył gazu tą nitką, ale operator uspokaja, że odbiorcy są zaopatrywani dzięki drugiemu gazociągowi.