Prezydent Tadżykistanu Serdar Berdymuhamedow podczas rozmów z prezydentem Chin Xi Jinpingiem w Pekinie powiedział, że Aszchabad i Pekin rozmawiają o projekcie budowy czwartej nitki gazociągu Turkmenistan-Chiny. Najważniejszym priorytetem współpracy Turkmenistanu z Chinami jest sektor paliwowo-energetyczny, gdyż strony mają tu duży potencjał.

Czytaj więcej

Kreml chce związku gazowego z Kazachstanem i Turkmenistanem

„Dzisiaj pracujemy nad kwestiami zwiększenia wielkości dostaw turkmeńskiego gazu do Chin, biorąc pod uwagę rosnące potrzeby chińskiej gospodarki oraz możliwości bazy surowcowej Turkmenistanu. W przygotowaniu jest projekt budowy czwartej nitki gazociągu Turkmenistan-Chiny” – podkreślił Berdymuhamedow cytowany przez RIA Nowosti.

Turkmenistan ma czwarte zasoby gazu na świecie (po Rosji, Iranie i Katarze) i jest największym eksporterem gazu rurociągowego do Chin. W 2021 r sprzedał Państwu Środka 31,5 mld m3 gazu (dane BP). Dla porównania rosyjski eksport do Chiny wyniósł 7,5 mld m3. Dostawy paliwa z Turkmenistanu realizowane są trzema gazociągami przebiegającymi na trasie Turkmenistan-Uzbekistan-Kazachstan-Chiny. Wcześniej informowano, że czwarta nitka ma zostać ułożona na trasie Turkmenistan-Uzbekistan-Tadżykistan-Kirgistan-Chiny.

Wraz z budową czwartej nitki i osiągnięciem przez gazociąg projektowej przepustowości dostawy turkmeńskiego gazu do Chin powinny wzrosnąć do 65 mld m3 rocznie.