Tłoczenie gazu przez Gazprom do krajów UE przez tłocznię (GIS) Sudża na granicy rosyjsko-ukraińskiej dzisiaj, 6 stycznia, wyniesie 35,5 mln metrów sześciennych. Tak więc w niecały tydzień wielkość eksportu spadła o około 7,8 miliona metrów sześciennych.
„Gazprom dostarcza rosyjski gaz tranzytem przez terytorium Ukrainy w ilości potwierdzonej przez stronę ukraińską za pośrednictwem GIS Sudża — 35,5 mln metrów sześciennych. Wniosek o tłocznie przez GIS Sochranowka został odrzucony” – powiedział dziennikarzom Siergiej Kuprijanow, sekretarz prasowy prezesa zarządu Gazpromu (cytat z agencji Prime).
Tym samym Rosjanie zrzucają na stronę ukraińską winę za zmniejszenie tranzytu. Tymczasem tłocznia Sachranowka nie przyjmuje gazu od maja 2022 r kiedy rosyjska agresja na Ukrainę spowodowała stałe zagrożenie dla gazowej infrastruktury tej przepompowni.
Przez Sudżę dzień wcześniej przepompowano 37,6 mln metrów sześciennych. 4 stycznia - 37,8 mln metrów sześciennych. 3 stycznia - 42,2 mln, a 2 stycznia - 42,4 mln. Rok rozpoczął się od wskaźnika 43,3 mln metrów sześciennych czyli od średniej wartości pompowania w poprzednich miesiącach.
Kommersant zwraca uwagę, że spadek rosyjskiego tranzytu następuje na tle spadających cen gazu. Wczoraj, 5 stycznia, cena gazu spadła poniżej 695 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Ostatni raz gaz był tak tani w Europie we wrześniu 2021 roku.