Gazprom podnosi cenę gazu w Rosji

Gazprom postarał się o drogi gaz w Europie, a teraz podwyżki cen gazu czekają też mieszkańców Rosji. Od grudnia taryfy dla ludności i przemysłu idą w górą o 8,5 procent. A to nie musi być koniec podwyżek.

Publikacja: 09.11.2022 19:42

Gazprom podnosi cenę gazu w Rosji

Foto: Bloomberg

Federalna Służba Antymonopolowa (FSA) Rosji przygotowała podwyższenie taryf gazowych o 8,5 procent od 1 grudnia. Projekt dokumentu został opublikowany na portalu regulacyjnych aktów prawnych Kremla.

W Rosji cena gazu jest regulowana przez państwo i sztucznie utrzymywana na poziomie wielokrotnie niższym od tej jaką płacą Gazpromowi zagraniczni odbiorcy.

Teraz ma się to zmienić. FSA formuje indeksację regulowanej ceny gazu Gazpromu dla wszystkich kategorii konsumentów - zarówno gospodarstw domowych, jak i odbiorców przemysłowych. Wcześniej ministerstwo gospodarki Rosji zapowiadało, że taryfy gazowe dla ludności i przemysłu wzrosną o 8,5 proc. od 1 grudnia.

„Indeksacja nie doprowadzi do spadku zapotrzebowania na ten surowiec energetyczny, zwiększy się wielkość dostaw gazu do odbiorców krajowych w Federacji Rosyjskiej, biorąc pod uwagę realizację programu gazyfikacji kraju” – głosi komunikat FAS (cytowany przez Interfax). Na tle obecnego poziomu inflacji taryfy dla ludności zmieniają się poniżej inflacji, a branża gazowa działa w warunkach dumpingu, który ogranicza negatywne konsekwencje podwyżek.

Czytaj więcej

Gazprom grozi, gaz tanieje. Wypowiedzi prezesa nie zrobiły wrażenia na rynku

Rosja posiadająca największe udowodnione zasoby gazu na świecie i do niedawna była największym eksporterem gazu, jednocześnie ma problem z dostępem do surowca własnych obywateli. Około 40 proc. Rosjan nie ma dostępu do gazu, choć wielu mieszka w pobliżu pół gazowych czy wielkich gazociągów.

Przez dziesięciolecia Gazprom zaniedbywał rynek krajowy kosztem wielokrotnie bardziej opłacalnego rynku zagranicznego.

Do tego Łukoil, Novatek, Rosneft i mniejsze firmy oferowały na rosyjskim rynku korzystniejsze warunki kontraktów niż Gazprom, dlatego koncern stracił w ostatnim dziesięcioleciu ok. 30 proc. krajowego rynku. Teraz władze koncernu zapowiadają powrót na rynek krajowy i wielkie inwestycje w gazyfikację Rosji.

To strategia wymuszona przez działania samego Gazprom, które pozbawiły go większości europejskich odbiorców. Zawyżona cena gazu w Europie nie utrzyma się długo i Gazprom musi zacząć zarabiać także w Rosji. A to oznacza dla samych Rosjan droższy gaz.

Gaz
Francja chce zaprzestania importu LNG z Rosji, ale sama kupuje go najwięcej
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Gaz
Unia szybko gromadzi gaz na zimę. Rekordowe zapełnienie podziemnych magazynów
Gaz
Orlen zwiększył przesył gazu z własnych złóż poprzez Baltic Pipe
Gaz
Balticconnector znów działa. Chińczycy bezkarni
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Gaz
Klęska Gazpromu. Rosyjski LNG pod finansową ścianą